EP (kval): Silni Nijemci, poraz Hrvata

Englezi rutinski protiv Velšana, ide im na ruku i rezultat iz Sofije. Jermeni odoljeli Rusima. Poraz Hrvata u Gruziji u 90. minutu! Preokret Bosne.

EP (kval): Silni Nijemci, poraz Hrvata Izvor: MONDO

Njemačka je ubjedljivom pobjedom nad Kazahstanom (4:0), napravila ogroman korak ka Evropskom prvenstvu naredne godine. Englezi nisu dozvoli iznenađenje u Kardifu, Slavenu Biliću presjeo jubilej...

Englezi protiv Velsa nisu imali pravo na kiks i odradili su posao majstorski.

Na prepunom stadionu "Milenijum" u Kardifu, Engleska je pobijedila Vels 2:0 i izjednačila se sa Crnom Gorom na vrhu tabele Grupe G kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2012. godine.

Vels je bio potpuni autsajder. Poslije tri vezana poraza, ekipu je preuzeo legendarni Geri Spid, ali Engleska, sa Fabiom Kapelom na klupi, ipak je bila preveliki zalogaj za Velšane.

Sve je bilo gotovo za 15-ak početnih minuta. Džejms Kolins je oborio svog saigrača iz Aston Vile Ešlija Janga, a nemilosrdan sa bijele tačke bio je Frenk Lampard. Njegov 21. gol u dresu nacionalnog tima.

U 14. minutu bilo je 2:0. Brza akcija u kojoj su učestvovali Jang i Džonson, a koju je efektno završio Daren Bent.

Dakle, napadački tandem Aston Vile najzaslužniji je za treću pobjedu Engleza, koji su dominirali u Kardifu protiv blijedih domaćina. Meč je obilježio i "kapitenski povratak" Džona Terija. Poslije godinu dana, defanzivac Čelsija ponovo je imao kapitensku traku na ruci o čemu je bilo mnogo priče u Engleskoj uoči ovog duela.

Zanimljivo je da je pred ovaj duel, kapiten Arsenala Sesk Fabregas dao podršku svojim mladim saigračima - Džeku Vilširu i Aronu Remziju, koji su bili starteri, ali na različitim stranama.

"Lijepo je vidjeti dvojicu najperspektivnijih veznih fudbalera u Premijer ligi kako igraju jedan protiv drugog", napisao je Fabregas na Tviteru.

Na tribinama stadiona u Kardifu vođen je i rat laserima! Englezi su ciljali Krega Belamija, a Velšani Vilšira i Skota Parkera. Kakva zabava!?

U drugom meču iste grupe, Bugarska i Švajcarska odigrale su u Sofiji bez golova. Rezultat koji nije želio Lotar Mateus i Bugari, kao ni Švajcarci. Zapravo, taj rezultat najviše ide na ruku Englezima, čiji je sada jedini pravi rival za prvo mjesti u grupi Crna Gora.

HRVATSKA OČAJNA, PREOKRET BiH

Iznenađenje u Gruziji! Gruzijci su pobijedili Hrvatsku 1:0, golom Levana Kobijašvilija u 90. minutu!

"Jedna od najgorih utakmica Hrvatske pod Bilićevim vođstvom", naslov je na hrvatskom portalu Index, koji dovoljno govori o tome kako su igrali "kockasti" na ovom meču, na kojem je selektor Slaven Bilić ostvario jubilej - vodio je Hrvatsku 50. put.

Sa puno optimizma otputovali su Hrvati u Tbilisi i sa vjerom da će učiniti još jedan korak ka EP. Ali, moraće Hrvatska još mnogo znoja da prolije da bi ostvarila cilj.

U toj grupi, grupi F, izvjesno je samo da je Malta posljednja. Sve ostale reprezentacije su u igri. Izrael je pobijedio Letoniju 2:1 i sada zaostaje samo tri boda za vodećom Hrvatskom.

Edin Džeko još nije počeo da isplaćuje velike pare za koje je doveden u Mančester siti, ali zato zlata vrijedi reprezentaciji BiH! Njegovim golom Bosna je pobijedila Rumuniju, iako su gosti imali prednost na poluvremenu.

U igru su se uključili i Albanci, koji su se pobjedom nad Belorusijom 1:0, izjednačili upravo sa tom reprezentacijom i sada dijele drugo mjesto sa po osam bodova. Pobjedonosni gol dao je Salihi, poslije velike greške jednog defanzivca Belorusije. U grupi D vodi Francuska sa 12 poena.

Njemačka je sav posao protiv Kazahstana odradila u prvom poluvremenu. Po dva gola Miroslava Klosea i Tomasa Milera za rutinski trijumf. Pet mečeva su odigrali Nijemci u kvalifikacijama i svih pet dobili. Treba da se zaista dogodi čudo pa da "pancere" ne gledamo u Poljskoj i Ukrajini.

U derbiju Grupe B, u Jerevanu, Jermenija i Rusija su odigrali 0:0. Rusi su planirali da upišu tri boda, ali Jermeni pokazuju da nisu "mačiji kašalj" i da su zasluženo u igri za plasman na EP. Ali, tu su i Slovaci. Učesnici Mundijala u Južnoj Africi, mučili su se protiv Andore i zabilježili su minimalnu pobjedu.

Republika Irska je savladala Makedoniju 2:1 u Dablinu i sa Rusijom i Slovačkom vodi na tabeli sa 10 bodova. Irci su odlično počeli meč, poveli 2:0, a nadu Makedoniji vratio je Ivan Tričkovski, bivši fudbaler Crvene zvezde. Međutim, Makedonci nisu uspjeli da osvoje bar bod u Dablinu.

U skandinavskom derbiju Grupe H, Norveška i Danska su odigrale neriješeno - 1:1. Denis Romedal je golom u 27. minutu doveo goste u vođstvo, alis e Erik Huseklep, napadač italijanskog Barija, pobrinuo da Norvežani i dalje imaju gotovo perfektan skor kao domaćini u Oslu. Naime, Norvežani su poraženi samo jednom na stadionu "Uleval" u posljednjih 10 godina!