EP (kval): Englezima i Crnogorcima po bod

Švajcarci vodili 2:0, Englezi stigli do remija. Crna Gora protiv Bugara samo 1:1. Sigurni Rusi, Irci...

EP (kval): Englezima i Crnogorcima po bod Izvor: MONDO

Engleska je osvojila samo bod na Vembliju protiv Švajcarske u meču Grupe G kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, koje će se 2012. održati u Ukrajini i Holandiji.

"Gordi Albion" je poslije golova Trakilja Barnete u 32. i 35. minutu gubio 0:2. Međutim, samo četiri minuta kasnije Frenk Lampard je iz penala prepolovio "minus", a tek što su se igrači vratili iz svlačionica Ešli Jang je izjednačio - 2:2 (1:2).

Izabranici Fabija Kapela su željeli da opravdaju ulogu favorita i osvoje cijeli plijen, ali nisu uspjeli, pa su omogućili Crnogorcima da se eventualnom pobjedom nad Bugarima u Podgorici izdvoje na vrhu.

Barneta je utišao Vembli, dva puta za tri minuta, na skoro identičan način. Fudbaler Bajera je oba puta izveo prekid sa lijeve strane, prvi put je vjerovatno želio da centrira, ali niko nije zakačio loptu, pa je ona završila u suprotnom uglu gola Jana Harta, a drugi put je gađao i pogodio bliži ugao - 0:2.

Brzo su se Englezi vratili u igru, pošto je švajcarski defanzivac iz Arsenala Johan Đuru napravio prekršaj za najrtrožu kaznu nad saigračem Džekom Vilšerom. Lampard je izveo penal, golman Dijego Benaljo je bio "na lopti", ali se mreža ipak zatrsla.

Krenuli su domaćini agresivnije u drugom poluvremenu i to im se isplatilo već u 51. minutu. Lejton Bejns je grudima spustio loptu, a Jang iz prve opalio sa 16-17 metara iskosa sa lijeve strane. I bio je precizan za 2:2.

Što sva tri boda nisu ostala na Vembliju, Švajcarci mogu da zahvale Darenu Bentu, koji je promašio najbolju šansu. Benaljo je zaustavio šut Janga, lopta se odbila na desetak metara od gola do napadača Totenhema, a on je ciljao - preko gola.

Englezi ne bi bili zadovoljni osvajanjem boda da su Crnogorci iskoristili njihov kiks, savladali Bugare i osamili se na vrhu tabele.

Međutim, domaćini su u Podgorici takođe osvojili samo bod iako su poveli preko Radomira Đalovića u 53. minutu, poslije centaršuta Vladimira Božovića. Samo 13 minuta kasnije Ivelin Popov je postavio konačan rezultat 1:1.

Remiji su omogućili Engleskoj i Crnoj Gori da zadrže šest bodova prednosti nad Švajcarskom i Bugarskom i izbace ih iz trke.

Za Crnu Goru je u finišu zaigrao Stevan Jovetić, kome je to bio prvi meč poslije dugog opravka od povrede zadobijene prošlog ljeta.

"Bili smo dobri i kvalitetni, a ovaj rezultat nam odgovara. Jedna nesmotrenost u drugom poluvremenu nas je koštala izjednačenja. Igrači su željeli pobjedu, ali se vidi umor zbog kraja sezone. To je možda oduzelo snagu za pobjedu. Rezultat iz Londona ohrabruje Crnu Goru, i dalje smo u igri i za prvo i drugo mjesto", ocijenio je selektor Zlatko Kranjčar

Za razliku od Grupe G gde su u trci ostale dvije reprezentacije, znato dramatičnija je situacija u Grupi B u kojoj tri ekipe na vrhu imaju po 13 bodova.

Rusija je u Sankt Petersburgu savladala Jermeniju u utakmici Grupe B zahvaljujući het-triku Romana Pavličenka - 3:1 (1:1).

Naturalizovani Jermen rodom iz Brazila Markos Piceli doveo je goste u vođstvo u 25. minutu, ali je samo minut kasnije Pavličenko počeo seriju. Napadač Totehnema je u drugom poluvremenu još dva puta bio strijelac (jednom iz penala) za konačnih 3:1.

Rusi tako nisu dozvolili Jermenima da ponovo naprave iznenađenje kao 26. marta kada su kao domaćini osvojili bod (0:0).

/Gridin 58, 68 - Nadirov 63/

TABELA: Njemačka (6) 18, Belgija (7) 11, Turska (6) 10, Austrija (6) 7, Azerbejdžan (5) 3, Kazahstan (6) 3.

/Kin 8, 37/

TABELA: Rusija (6) 13, Republika Irska (5) 13, Slovačka (6) 13, Jermenija (6) 8, Makedonija (5) 4, Andora (5) 0.

GRUPA C, petak

F. Ostrva - Slovenija 0:2 (0:1)
/Matavž 29, Baldvison 47ag/

Italija - Estonija 3:0 (2:0)
/Rosi 21, Kasano 39, Pacini 68/

TABELA: Italija (6) 16, Slovenija (7) 11, Srbija (6) 8, Estonija (6) 7, Severna Irska (5) 6, Farska Ostrva (6) 1.

GRUPA D, petak

Rumunija - BiH 3:0 (2:0)
/Mutu 37, Marica 41, 57/

Bjelorusija - Francuska 1:1 (1:1)
/Abidal 20ag - Maluda 22/

TABELA: Francuska (6) 13, Bjelorusija (6) 9, Rumunija (6) 8, Albanija (5) 8, Bosna i Hercegovina (5) 7, Luksemburg (6) 1.

GRUPA E, petak

Moldavija - Švedska 1:4 (0:2)
/Bugaiov 61 - Toivonen 11, Elmander 30, 58, Gerndt 89/

San Marino - Finska 0:1 (0:1)
/Forsel 41/

TABELA: Holandija (6) 18, Švedska (5) 12, Mađarska (6) 9, Finska (5) 6, Moldavija (6) 6, San Marino (6) 0.

/Mandžukić 76, Kalinić 78 - Kankava 17/

TABELA: Grčka (6) 14, Hrvatska (6) 13, Izrael (7) 13, Gruzija (7) 9, Letonija (6) 4, Malta (6) 0.

GRUPA G

Engleska - Švajcarska 2:2 (1:2)
/Lampard 39 pen, Jang 51 - Barneta 32, 35/

Crna Gora - Bugarska 1:1 (0:0)
/Đalović 53 - Popov 66/

TABELA: Engleska (5) 11, Crna Gora (5) 11, Švajcarska (5) 5, Bugarska (5) 5, Vels (4) 0.

GRUPA H

Island - Danska 0:2 (0:0)
/Šone 60, Eriksen 75/

Portugal - Norveška 1:0 (0:0)
/Postiga 53/

TABELA: Norveška (5) 10, Danska (5) 10, Portugal (5) 10, Kipar (4) 2, Island (5) 1.

GRUPA I, petak

Lihtenštajn - Litvanija 2:0 (2:0)
/Erne 6, Polverino 36/

TABELA: Španija (5) 15, Češka (5) 9, Škotska (4) 4, Litvanija (5) 4, Lihtenštajn (5) 3.

*U zagradi je broj odigranih utakmica

Ukupno ima devet grupa - šest sa po šest timova i tri sa po pet. Pobednici grupa i najbolja drugoplasirana selekcija direktno će se plasirati na Euro 2012.

Preostalih osam reprezentacija, koje takmičenje u grupama završe na drugom mestu, igraće u baražu (11, 12. - 15. novembra)

Poljska i Ukrajina su se kao domaćini direktno plasirali na Evropsko prvenstvo.