EURO 2012: Što ne mogu "orlovi", mogu Farani!

Farska ostrva u meču C grupe u Toftiru iznenadila Estoniju - 2:0 (1:0) i tako učinila uslugu Sloveniji i Srbiji. Njemačka gotovo siguran učesnik Evropskog prvenstva.

EURO 2012: Što ne mogu "orlovi", mogu Farani! Izvor: MONDO

Fudbalska reprezentacija Farskih ostrva odavno nije protivnik za popravljanje gol-razlike, a sada se protiv nje ne može računati ni na "sigurna" tri boda.

Farani su u kvalifikacijama za prethodni Mundijal remizirali sa Austrijom i pobedili Litvaniju, dok su u kvalifikacijama za EP u Poljskoj i Ukrajini "otkinuli" dva boda Sjevernoj Irskoj (1:1), a Estoniji u utorak sva tri - 2:0!

U oba slučaja su popularni "ribari" učinili uslugu reprezentaciji Srbije.

Estonija, koja je pobijedila "orlove" u Beogradu (3:1) i izbjegla poraz u Talinu (1:1), sa sedam bodova iz sedam utakmica više nije ozbiljan kandidat za drugo mjesto u grupi i plasman u baraž.

Farani su prvi gol dali iz penala, a drugi nakon neuspjelo izvedene "najstrože kazne".

Kapiten Frodi Benjaminsen pogodio je mrežu u 42. minutu (on je i srušen u šesnaestercu), a u 47. minutu ga je u identičnoj situaciji "pročitao" golman Parejko, ali je Arnbjorn Hansen najspretnije reagovao na odbitak.

Desetak minuta kasnije su Estonci ostali sa igračem manje, zbog drugog žutog kartona Purija. Mogli su uprkos tome bar do počasnog pogotka, ali lopta ih baš nije htjela ove večeri...

Njemačka je rutinskom pobjedom nad Azerbejdžanom održala stoprocentan učinak u A grupi i teoretski samo još Turska može da je potisne sa prvog mjesta.

Švedska je u skandinavskom derbiju deklasirala Finsku - 5:0, a trostruki strijelac bio je Zlatan Ibrahimović.

Zanimljivo je da je Ibra ušao u igru tek u 25. minutu, kada se povrijedio Toivonen. Već u 35. imao je dva gola na svom kontu, a het-trik kompletirao u 53. minutu, glavom iz neposredne blizine.