BARAŽ: Hrvati završili posao

Hrvatska pobijedila Tursku 3:0 u Istanbulu u prvom meču baraža za plasman na EURO.

BARAŽ: Hrvati završili posao Izvor: MONDO

Ubjedljiv trijumf Hrvatske na "Turk Telekom Areni" u Istanbulu i veliki korak ka Evropskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini.

Hrvatska je pobijedila Tursku 3:0, golovima Ivice Olića u 2. minutu, Marija Mandžukića u 32. i Vedrana Čorluke u 51. minutu i revanš u utorak se može nazvati formalnošću.

Slaven Bilić je do nedavno već bio smatran bivšim selektorom. Strpljivo je slušao kritike, slušao kako mu se sprema "giljotina". Ali, u najvažnijem i najkritičnijem momentu odlično je pripremio ekipu koja mu je vratila na terenu.

"Bilić bojsi" su od otpisanog tima ponovo došli na pobjednički put.

Hrvatsku od plasmana na EURO dijele centimetri. U fudbalu su čuda moguća, ali Turska večeras u Istanbulu nije ništa pokazala, tako da bi u Zagrebu trebalo da se dogodi čudo da nadoknade tri gola minusa.

Hrvatska je vratila Turskoj ili da se ogradimo - na dobrom je putu da se revanšira Turskoj za šokantan poraz u četvrtfinalu Evropskog prvenstva 2008. godine.

Samo što je počela utakmica Hrvatska je povela. Vedran Ćorluka je prošao po lijevoj strani, predriblao Gokana Gonula i jako šutirao, a golman domaćih Demirel je odbio loptu samo do Ivice Olića, koji je uvijek na pravom mjestu.

Turci su se pribrali poslije početnog šoka i nekako su se organizovali. Taman kad su uspostavili neku svoju igru, Hrvati su ih ponovo bacili na koljena.

Pola sata poslije prvog gola, Hrvatska je postigla drugi. Luka Modrić je dodao Dariju Srni na desnoj strani, koji je sjajno centrirao a Mandžukić je glavom savladao Demirela. Dok je proslavljao pogodak, Mandžukić je dobio neki tvrdi predmet sa tribina u glavu.

Početak drugog poluvremena obećavao je slučnu igru, a da se ponovi scenario iz prvog dijela igre pobrinuo se Vedran Ćorluka golom u 51. minutu. Kapiten Srna centrirao je iz slobodnog udarca sa desne strane, Ćorluka sam utrčao u peterac i neometan poslao loptu u mrežu.

Desetak minuta kasnije navijači Turske su izgubili strpljenje i počeli da uzvikuju: "Hidink odlazi!".

Turci su potom napadali, nervirali se, pritiskali posljednju liniju hrvatske odbrane, ali bezuspješno...

TURSKA: Demirel - Gonul, Kacar, Korkmaz, Balta - Sabri, Emre, Inan - Arda, Hamit Altintop, Jilmaz

HRVATSKA: Pletikosa - Vida, Šildenfeld, Šimunić, Ćorluka - Rakitić, Dujmović, Modrić, Srna - Olić, Mandžukić.

(MONDO - foto: Guliver/Getty Images)