SERIJA A: I Juve i Inter

Juventus rutinski savladao Novaru (2:0), dok je Inter zabilježio novu minimalnu pobjedu, ovog puta u Ćezeni (0:1). Katanija dobila "Derbi Sicilije".

SERIJA A: I Juve i Inter Izvor: MONDO

Juventus dva, Inter jedan.

Onako, italijanski...

Bjankoneri i nerazuri uspješno su obavili posao u 16. kolu, prvi su kod kuće pobijedili Novaru rezultatom 2:0 i vratili se na čelo tabele ispred Milana, a drugi minimalnim rezultatom osvojili bodove u Ćezeni i petom pobjedom u posljednjih šest mečeva dodatno prišli vrhu tabele.

Kataniji je pripao "Derbi Sicilije", u kojem je Palermo potvrdio da je jedan od najneubjedljivijih gostiju u Seriji A - 2:0.

Parma je vodila na poluvremenu protiv "fenjeraša" Lećea, potom gubila 1:3 i na kraju osvojila bod golom u trećem minutu nadoknade - 3:3.

Juventus i Novara, nekada davno, igrali su Derbi Pijedmonta, ali su 1955. godine klubovi krenuli različitim putevima. Juventus putem slave, Novara u niže lige, pa je ovaj duel, odigran u nedjelju popodne u Torinu, bio prvi prvenstveni poslije 56 godina.

Torinski klub pobijedio je golovima Simonea Pepea u 4. minutu, poslije akcije i centaršuta po zemlji Andree De Ćeljea, a tri boda za povratak na prvo mjesto potvrdio je malerozni Fabio Kvaljarela, koji je postigao prvi gol od kada je 6. januara ove godine, prije skoro godinu dana, povrijedio ukrštene ligamente koljena i propustio kraj prošle i početak ove sezone.

Gostovanje Novare bila je prilika da mu novi trener Juvea Antonio Konte pruži šansu da zaigra, a Kvaljagol mu se revanširao pogotkom glavom na dobro izveden korner Pepea u 75. minutu. Ivan Radovanović igrao je svih 90 minuta za Novaru, ali nije uspio da spriječi novi poraz svog tima, koji ima samo jednu pobjedu u posljednjih 12 kola.

S druge strane, Miloš Krasić ponovo nije zabilježio ni minut na terenu u roze dresu Juventusa.

U Ćezeni, Inter je imao težak zadatak jer je posrnulog domaćina u prethodnih mjesec dana uspio da podigne novi trener Danijele Arigoni. Jedan od favorita za ispadanje vezao je tri pobjede u posljednja četiri kola, ali nije uspio da zaustavi nerazure. Iako je bilo prilika za to...

U tvrdoj utakmici, Inter je imao nešto više od igre, ali nije stvarao idealne šanse sve do 63. minuta, kada je na centaršut Daglasa Maikona iz prekida igre sa lijeve strane, najviši na petercu domaćih bio Andrea Ranokija. On se glavom "poklonio" za 0:1 tik ispred golmana Ćezene Frančeska Antonjolija, koji je katastrofalno anticipirao cijelu situaciju.

Ćezena je mogla do boda u 86. minutu, kada je Abdel Gezal, poslije uigrane akcije iz prekida, dobio loptu na sedam, osam metara od gola Žulija Sezara, šutirao jako iz voleja, ali je bio zaustavljen refleksnom reakcijom brazilskog golmana.

Na Siciliji, "majku svih utakmica", ponovo je na Masiminiju dobila Katanija.

"Slonovi" su zgazili omraženi Palermo na svom terenu i peti put uzastopno od sezone 2006/07. Poslije 3:1, 2:0, 2:0 i 4:0, ovog puta ponovo je bilo 2:0 za Kataniju, golovima Frančeska Lodija u 32. i Maksija Lopeza sa penala u 61. minutu.

Tako je Palermo ostao sa dva remija i šest poraza na gostovanjima ove sezone, a u osam navrata od starta šampionata, ovaj tim nije postigao ni gol (!?) u gostima, gdje je primio 11 pogodaka.