LE: Jang Bojsi “premladi” za Anži

Švajcarcima nedostajao gol protiv Anžija za prolazak u šesnaestinu finala, dalje idu Rusi i Liverpul, kojeg je promašajem spasio Antonio Di Natale.

LE: Jang Bojsi “premladi” za Anži Izvor: MONDO

Poslije utakmica posljednjeg, šestog kola grupne faze dobili smo sve učesnike šesnaestine finala Lige Evrope.

To su Liverpul, Plzen, Fenerbahče, Bordo, Steaua, Dnjipro, Genk, Rubin, Lion, Lacio, Metalist i Hanover koji će kao pobednici grupa biti povlašteni u žrijebu šesnaestine finala, uz najboljeplasirane ekipe koje dolaze iz Lige šampiona – Čelsi, kluž, Olimpijakos i Benfiku.

Osim njih grupnu fazu Lige Evrope uspješno su prebrodili i Anži, Atletiko Madrid, Borusija Menhengladbah, Njukasl, Štutgart, Napoli, Bazel, Inter, Sparta, Totenhem, Bajer i Levante i oni će zajedno sa Zenitom, Dinamom iz Kijeva, Ajaksom i BATE Borisovim biti u drugom šeširu.

Jedna utakmica šestog kola, ona između Sportinga i Videotona nije odigrana zbog natopljenog terena stadiona Žozea Alvalade u Lisabon, ali bez obzira na rezultat tog meča koji će biti odigran sutra, poznato je da iz Grupe G dalje idu Genk i Bazel, jer Švajcarci su bolji od Mađara u međusobnom skoru.

Najzanimljivije je u četvrtak bilo u Grupi A gdje su poslije odigranih šest kola tri kluba imali isti broj bodova, Liverpul, Jang Bojsi i Anži pa je o konačnom plasmanu odlučivao međusobni skor, ali i gol-razlika!

Jang Bojsi su na svom terenu savladali skupocjeni Anži 3:1, ali s obzirom da su u Rusiji poraženi rezultatom 2:0 ostali su “kratki” za jedan gol, kojim bi čak izbili na prvo mjesto na tabeli.

A to prvo mjesto pripalo je Liverpulu i to u zadnji čas. U posljednjem kolu grupne faze Englezi su u Udinama golom Hendersona u 23. minutu savladali Udineze i tako stvorili krug od tri ekipe sa deset bodova, a pošto su imali najbolju gol razliku (11:9) i neriješen međusobni skor sa Anžijem (pobjeda i poraz od 1:0), Liverpul će u narednu rundu takmičenja sa prve pozicije.

Navijači Liverpula za prolaz dalje moraće da zahvale i napadaču Udinezea Antoniju Di Nataleu, jer da je je njegov šut u posljednjim sekundama sudijske nadoknade umjesto iznad prečke otišao ispod nje u mrežu, sve bi bilo drugačije.

Prava drama viđena je i u grupi E gdje je Štutgart umalo prokockao sve što je napravio ove jeseni u Ligi Evrope.

Umjesto da pobjedom protiv Moldea koji se već oprostio od Evrope potvrde prolaz dalje, fudbaleri Štutgarta su izgubili 1:0 od norveškog tima pa su osluškivali rezultat iz Danske gdje je Kopenhagen igrao protiv Steaue. Međutim, nisu samo kiksali Nijemci već i Danci.

Kopenhagen je golom Vetokelea tri minute prije kraja uspio da izjednači na 1:1, ali ne i da do kraja dođe do pobjede nad Steauom koja bi značila i prolaz dalje.

Atletiko Madrid i Plzen bili su sigurni učesnici šesnaestine finala i prije posljednjeg kola, a njihov okršaj u Slovačkoj odlučivao je ko će sa prve, a ko sa druge pozicije iz Grupe B. Golom Prohaske iz 26. minuta, Plzen je došao do trijumfa i tako poslao Madriđane u drugi šešir, a sebi ostavio obezbijedio koliko-toliko laganiji žrijeb.

U drugom meču ove grupe koji nije imao nikakav rezultatski značaj Hapoel je u Tel Avivu došao do prve pobjede ove sezone savladavši Akademiku 2:0.

Najviše golova, njih osam, palo je u Grupi F gdje je Dnjipro deklasirao AIK 4:0 a PSV uzalud savladao Napoli 3:1 jer Italijani su već u šesnaestini finala. Meč su obilježili Slovenac Tim Matavž koji je postigao het-trik i Urugvajac Edinson Kavani, koji se ukupno sedmim golom u Ligi Evrope ove sezone učvrstio na listi najboljih strelaca.

U Grupi G Rubin je remizirao sa Partizanom 1:1, a Inter je razočarao svoje navijače odigravši 2:2 sa Nefčijem, ali odranije je već poznato da je Rubin prvi, a Inter drugi u ovoj grupi.

Splićanin Marko Livaja u devetom i 54. minutu tresao je mrežu za vođstvo od 1:0 i 2:1 na Đuzepe Meaci, ali Azerbejdžanci su se dva puta vraćali, prvo golom Adigova u 52. minutu, a onda i minut prije kraja, kada je Kanales izjednačio na konačnih 2:2.

Neizvesno je bio još samo u grupi J gdje je Panatinaikos eventualnom pobjedom nad Totenhemom na Vajt Hart Lejnu mogao izbaciti “pijevce” i sebi obezbijediti mjesto među najbolja 32 tima, ali to se nije desilo.

Totenhem je pobijedio 3:1 i sačuvao drugu poziciju na tabeli, iza Lacija koji je ubjedljivom pobjedom od 4:1 u Mariboru obezbijedio sam vrh.

Levante je imao priliku da pobjedom nad Hanoverom preuzme prvu poziciju u Grupi L, ali se na kraju spašavao od poraza na domaćem terenu, koji ga, istina, ne bi izbacio iz daljeg takmičenja.

Hanover je vodio sve do četvrte minute sudijske nadoknade kada je Ibora pogodio za 2:2.

U drugoj utakmici ove grupe Helsingborg je kao gost savladao Tvente a jedini pogodak za holandski tim postigao je srpski reprezentativac Dušan Tadić.