FIFA klupsko prvenstvo: Azija tuguje

U jednom danu ispali Hirošima i Hjundaji, slavili Al Ahli i Monterej, koji će na favorite iz Evrope i Južne Afrike.

FIFA klupsko prvenstvo: Azija tuguje  Izvor: MONDO

Svjetsko klupsko prvenstvo ostalo je bez predstavnika Azije, uprkos činjenici da je jedino najmnogoljudniji kontinent imao dva kluba na turniru.

U polufinalu sastaće se egipatski Al Ahli i brazilski Korintijans, odnosno Čelsi i meksički Monterej.

Pobjednici Lige šampiona i Kupa Libertadores direktno su izborili plasman među četiri najbolje ekipe.

Monterej je u nedjelju, na Tojota stadionu u istoimenom japanskom gradu, pobijedio Ulasan Hjundaji iz Južne Koreje - 3:1. Korona je već u devetom minutu doveo Meksikance do prednosti, a nekadašnji fudbaler francuskog Liona Cezar Delgado sa dva gola u 77. i 84. minutu zapečatio sudbinu ekipe "tigrova".

Prvak Azije je uspio minut poslije trećeg pogotka rivala da stigne do počasnog gola - strelac je bio Li Kun Hu.

Domaćin Hirošima je morala da počne takmičenje od osmine finala, gdje je slavila protiv australijskog Okland Sitija 1:0. Japance je na sljedećem stepeniku zaustavio šampion Afrike - Al Ahli (2:1).

Egipćani su prvi stigli do gola, Al Sajed Hamdi je pogodio mrežu u 15. minutu. Ipak, Hirošima je preko japanskog reprezentativca Hisata Sata izjednačila poslije pola sata igre.

Pobedu Al Ahliju donio je legendarni napadač Egipta Mohamed Abutrika u 57. minutu.

Mečevi polufinala igraju se u srijedu i četvrtak. Al Ahli i korintijans će prvi na teren u Tojoti, dok će Čelsi i Monterej 24 sata kasnije odmeriti snage u Jokohami.

Finale se igra 16. decembra na stadionu na kojem je prije deset godina Brazil postao peti put šampion svijeta.