Sudija, šta je smiješno?

Novozelandski arbitar Patrik O’ Liri napravio je nekoliko velikih grešaka koje su direktno uticale na rezultat utakmice između Bosne i Hercegovine i Nigerije (0:1).

Zajedno sa pomoćnicima Markom Rulom i Janom Hendrikom Hincom poništio je čist gol Edina Džeke u 21. minutu i ko zna šta bi se dogodilo da je taj pogodak priznat.

Takođe, kod pogotka Nigerije, sudija je "zažmurio" na prekršaj nad kapitenom "zmajeva" Emirom Spahićem i tu oštetio izabranike Safeta Sušića.

Osim tih velikih "gafova", afrički fudbaleri su izležavanjem po terenu bez ikakve sankcije "ukrali" najmanje nekoliko minuta, a Novozelanđanin je produžio utakmicu na skromnih 180 sekundi…

Iako se u fudbalu greške sudija događaju i ne treba jedino tu tražiti krivca za ranu eliminaciju "zmajeva" sa Mundijala u Brazilu, jedna slučajna fotografija koju je snimio Metju Luis iz agencije "Getty Images", podgrijava sumnju da tu nisu "baš čista posla".

Barem kod navijača BiH…

Na fotografji je Džeko sa Šolom Ameobijem u prvom planu, a u pozadini zagrljeni Novozelanđanin i golman Nigerije Vinsent Enijama u više nego srdačnom razgovoru…

Šta je poslije utakmice bilo smiješno novozelandskom arbitru?