KK 2009: Kaka spriječio senzaciju

Brazil je do pobjede protiv šampiona Afrike, Egipta došao tek golom Kake iz penala u 91. minutu.

KK 2009: Kaka spriječio senzaciju Izvor: MONDO

Svijet je mislio da će branilac trofeja na Kupu konfederacija u Južnoj Africi imati lak posao protiv Egipta u prvom kolu Grupe B. Ali, Brazil je do pobjede protiv šampiona Afrike došao tek golom Kake iz penala u 91. minutu.

Dungin tim je vodio 1:0 i 3:1. Međutim, Egipćani nisu mnogo respektovali renomiranog protivnika, a to se naročito odnosi na dvostrukog strijelca Muhameda Zidana, napadača Borusije iz Dortmunda. Da su "faraoni" osvojili bod, ne bi bilo nezasluženo.

Kada se Kaka u petom minutu poigrao sa odbranom Egipćana i doveo "karioke" u vođstvo, činilo se da će se na terenu igrati samba. Ali, odgovor je stigao već četiri minuta kasnije.

Zidan je iskoristio dekoncentraciju zadnje linije Brazila i rutinski, glavom, izvršio egzekuciju iz neposredne blizine - 1:1.

Međutim, dva prekida na drugoj strani, u 12. i 37. minutu, bila su dovoljna da Luis Fabijano i Žuan (šutevima glavom) donesu ubjedljivu prednost Brazilu prije odlaska na odmor - 3:1.

Ipak, Egipćani su Brazilce "uhvatili na brzinu" i za 60 sekundi stigli do izjednačenja (54. i 55. minut). Prvo je Šavki neodbranjivo tukao sa 17 metara, a onda je Zidan pretvorio brz kontranapad u svoj drugi gol - 3:3.

Autsajderi su u finišu kontrolisali igru, imali loptu više u posjedu, ali nisu uspjeli da osvoje bod. U poslednjim trenucima regularnog dijela, poslije kornera, šutirao je Lusio, a Al Muhamadi sa gol-linije izbacio loptu rukom. Dobio je crveni karton, a Kaka priliku da donese pobjedu Brazilu.

Novo pojačanje Real Madrida je bilo sigurno i "karioke" će drugo kolo dočekati sa tri boda na svom kontu, a Egipćani deprimirani, jer su dozvolili da im tako lako plijen isklizne iz ruku.

Inače, Brazil i Francuska su po dva puta osvajale trofej na Kupu konfederacija, a jednom je najbolji bio Meksiko.

"Naš tim je veoma, veoma umoran. Zahvaljujući dobroj tehnici mojih fudbalera uspjeli smo da prevaziđemo umor i trijumfujemo", rekao je Dunga poslije meča.

Napadač Brazila Robinjo takođe umor obilježava kao razlog za "mučenje sa Egipćanima".

"Od samog početka smo se trudili, ali napravili smo previše grešaka, posebno prilikom dodavanja lopte. Mislim da smo kraj utakmice dočekali umorni i to je razlog slabije igre", rekao je Robinjo.

Kapiten "karioka" Lusio ocijenio je da je njegova ekipa bila bolja od Egipta.

"Svi znamo da nismo dobro igrali, ali mislim da smo i pored toga bili bolji od reprezentacije Egipta", smatra Lusio.

Najbolji igrač Egipta, Mohamed Zidan, rekao je da je njegova ekipa zaslužila da osvoji bod.

"Zaslužili smo bod. Šteta je što smo izgubili utakmicu u posljednjim trenucima golom iz jedanaesterca. U prvom poluvremenu nismo igrali onako kako smo se dogovorili, ali smo u nastavku uspjeli da se saberemo i zaigramo bolje", rekao je Zidan.