EP (MLADI): Naljutili se Šveđani

Bjelorusi poveli, a onda ih Šveđani raznijeli (5:1) u prvoj utakmici Grupe A. Markus Berg trostruki strijelac.

EP (MLADI): Naljutili se Šveđani Izvor: MONDO

Domaćini Evropskog prvenstva za mlade poveli su kolo u Grupi A najviše zahvaljujući nezadrživom golgeteru, Markusu Bergu, trostrukom strijelcu.

Švedska je savladala Bjelorusiju u prvom kolu na Novom stadionu u Malmeu - 5:1 (3:1).

Bjelorusi su poveli što je razljutilo Berga i drugove, pa su već do poluvremena stekli nedostižnu prednost.

U 28. minutu Berg, napadač Groningena i "A" reprezentativac Švedske, ostavio je Bajramija samog pred golmanom Česnovskim, ali se njegov saigrač spetljao i traljavo šutirao pored gola.

Samo tri minuta kasnije stigla je kazna za taj promašaj.

Sergej Kisljak je, na povratnu Kriveca, opalio sa skoro 30 metara i zario loptu pod prečku nemoćnog čuvara mreže domaćina, Dalina - 0:1.

U 35. minutu, sa gotovo iste distance šut je oprobao i Rasmus Elm. I izjednačio. Njegov udarac doduše nije bio tako snažan kao Kisljakov, ali je "žabica" bila nedostižna za Česnovskog.

Nedugo zatim (38. minut), Markus Berg se prošetao kroz bjelorusku odbranu i rutinski savladao golmana (2:1), a isti igrač je povisio i na 3:1, minut prije odlaska na odmor.

Toivonen ga je uposlio, a Berg je volej sa šest-sedam metara smjestio u mrežu i riješio pitanje pobjednika.

Preostala dva gola Šveđani su dali u finišu . Berg je samo prebacio istrčalog Česnovskog (81. minut), a Svenson je bio tvorac još jednog remek-djela, topovski je šutirao sa više od 25 metara (88).

Inače, to je bila prva zvanična utakmica mlade reprezentacije Švedske još od debakla protiv Srbije (0:5) u revanšu baraža za EP odigranog u oktobru 2006, jer kao domaćin, nije igrala u minuliom ciklusu kvalifikacija.

I Švedska i Bjelorusija su poslednji put učestvovale na EP 2004. i obe su tada stigle do polufinala u kojima su poražene od srpske reprezentacije i Italijana. Upravo te četiri selekcije čine Grupu A na tekućem šampionatu.

Šveđani su uoči starta takmičenja nagovještavali visoke ciljeve što im premijerna predstava i daje za pravo.

Dvostruki uzastopni šampioni Holanđani ne učestvuju, pa su ostavili upražnjen tron, a Šveđanima je namjera da postanu tek druga reprezentacija koja je do vrha stigla kao domaćin. Prethodno, to je uspjelo samo Holanđanima na prošlom EP.