LE: Moćni Inter i Rijeka, očajni Lion i Tvente

Hajduk na Poljudu nije uspeo da postigne nijedan preko potrebni gol za prolaz protiv ukrajinskog Dnjepra. Milan Stepanov autogolom pomogao Dinamu iz Moskve da prođe njegovu kiparsku Omoniju. Fejenord u 93. minutu prošao ukrajinsku Zoriju

Najbitniji meč za srpski fudbal ove sezone završio se među prvim revanš utakmicama poslednjeg kola kvalifikacija za Ligu Evrope, u kom je Partizan pobedom nad Nefčijem overio sebi mesto u šrebu u Monaku.

Što se tiče prvih komšija, polovičan učinak.

Hajduk je posle poraza u prvom meču protiv Dnjepra u Ukrajini (1:2) imao dobru priliku da u Splitu obezbedi svoje ime u kuglicama na žrebu, ali su meč završili bez golova. S druge strane, Rijeka je posle minimalne pobede kod kuće i u gostima savladala neugodni Šerif (3:0), pa će posle prošlogodišnjeg senzacionalnog izbacivanja Štutgarta u poslednjem kolu kvalifikacija za Ligu Evrope, još jednom igrati u grupnom delu masovnijeg evropskog takmičenja.

Ni druga ekipa iz Splita nije uspela da prođe dalje, pošto je istoimeni klub i drugi meč protiv Torina izgubio minimalni rezultatom.

Najveći i najbogatiji hrvatski klub Dinamo Zagreb, uspeo je da sačuva 3:1 iz prvog meča protiv rumunskog Petrolula, ali i da pobedi na svom stadionu 2:1 i overi vizu za grupnu fazu. Zagrepčani su poveli, ali ih nije omelo ni izjednačenje gostiju na početku drugog dela utakmice, već su imali inicijativu do samog kraja kada su u petom minutu nadoknade postigli gol za još jednu pobedu.

Dinamo iz Moskve imao je sreće u revanšu protiv Omonije, ali mu se i dosta gledalo kroz prste. Srpski internacionalac Milan Stepanov je u 11. minutu meča posle gužve u šesnaestercu pogodio svoju mrežu i doveo Moskovljane u vođstvo. Međutim, njegov tim je preko Potea ubrzo izjednačio.

Posle 2:2 u prvom meču, u 73. minutu kapiten Dinama Vanker dobio je crveni karton i sve je išlo na vodenicu Kiprana. Defanzivac gostiju Samba je posle dva vrlo jaka vazdušna duela sa golmanom Omonije Moreirom (inače se vrlo često okarakterišu kao faulovi) ipak pogodio mrežu domaćih i odveo ruski tim dalje.

Dva velika iznenađenja napravili su rumunska Astra i azerbejdžanski Karabah koji su izbacili velike i mnogo bogatije timove Liona i Tventea.

Astra je i pored minimalnog poraza na sovm stadionu, prošla dalje zbog gola u gostima (prvi meč pobedili 2:1). Karabah je, s druge strane uspeo u prvom meču da sačuva svoju mrežu (0:0), a onda je i pored vođstva Tventea na poluvremenu uspeo da izjednači u nastavku i plasira se među najboljih 48 timova Lige Evrope.

Apsolutno neverovatan meč viđen je u Roterdamu gde je Fejenord slavio protiv Zorije 4:3. U prvom meču bilo je 1:1, a u ovom je već posle prvog poluvremena bilo 2:0 za domaće. Odmah na početku drugog dela, autogol Bilija doneo je Fejenordu vođstvo od tri gola razlike.

Po mišljenju mnogih sve je bilo gotovo, ali tako nisu mislili igrači Zorije koji su priredili 25-minutni šok za Holanđane. Golovima u 56., 71. i 80. minutu gosti su stigli do povoljnog rezultata pošto su zbog većeg broja golova u gostima imali prolaz dalje u svojim rukama, ali onda šok i za njih u 92. minut. Tada je korpulentni Manu sačuvao loptu, okrenuo dva igrača na svojim leđima, raspršio sve nade Ukrajinaca da će igrati u Ligi Evrope, i doneo veliko slavlje svojim saigračima i navijačima u Roterdamu.

Inter je očekivano razbio islandski Stjarnan 6:0, uz fenomenalnu partiju i het-trik hrvatskog internacionalca Matea Kovačića. Uz njega, golove su postigli i "nevaljalci" Mauro Ikardi (2) i Danijel Osvaldo.

Islanđani, inače poznati po zanimljivim proslavama gola, u celom dvomeču nisu uspeli nijednom da zatresu mrežu italijanske ekipe i izgubili su ukupnim rezultatom 9:0.

Gol više postigla je Borusija Mehengladbah i raspršila sve snove Sarajeva (7:0) da možda mogu do velikog podviga posle poraza na svom ternu od samo jednog gola razlike (3:2), ali je već u 38. minutu bilo 3:0 za domaće, što je bilo dovljno svima da shvate da bosanski tim još uvek nije dorastao izazovima Lige Evrope.