PLBIH: Boj na Koševu bez pobjednika i žrtava -foto

Veliki sarajevski derbi između Sarajeva i Željezničara, završen bez pobjednika 0:0, pa će šampion BiH biti odlučen u posljednja dva kola.

PLBIH: Boj na Koševu bez pobjednika i žrtava -foto Izvor: MONDO/Samir Cacan

Izvor: MONDO/Samir Cacan

Trka za šampiona između Sarajeva i Željezničara se nastavlja, a meta i odstojanje su isti.

Sarajevski derbi koji je mogao ili trebao da odluči šampiona BiH završen je bez golova 0:0 i novi šampion biće odlučen u posljednja dva kola.

Ekipi Sarajeva više je odgovarao ovaj remi i ona će ući u finiš sezone kao favorit, jer je zadržala bod prednosti nad Željezničarom, bordo tim ima 60, a plavi 59 bodova.

U posljednja dva kola Sarajevo će gostovati Vitezu i dočekati Slobodu, dok će Željezničar dočekati Travnik i gostovati Čeliku u Zenici, a obje ekipe u posljednja dva kola nadaće se da će najveći rival kiksnuti.

Ovaj remi na Koševu nisu iskoristili Zrinjski i Široki koji su remizirali sa Čelikom, odnosno Drinom i tako propustili priliku da se vrate u šampionsku trku pa će šampionska trka biti nastavljena udvoje jer Zrinjski dva kola prije kraja zaostaje pet, a Široki Brijeg šest bodova.

Derbi na Koševu nosio je velika očekivanja, kako samih igrača, tako i navijača koji su u subotu "obojili" Sarajevo u bordo i plavo. Na dve strane Sarajeva dva kortea, jedan Hordi Zla i drugi Manijaka koji su priredili sjajnu atmosferu pred početak utakmice.

Dobra atmosfera vladala je i na tribinama prilično popunjenog Koševa, a kratki prekidi zbog bakljada, prvo na jednoj, a potom i na drugoj strani niko neće uzeti navijačima za zlo, bar na ovim prostorima.

Na terenu nije bilo toliko uzavrelo, viđeno je prilično neubjedljivo prvo poluvrijeme u kojem je tek u 26. minutu Benko zaprijetio makazicama, ali neprecizno, da bi samo minut kasnije prvi šut u okvir gola uputio Kokot, ali je Delač odbranio.

Hrvatski golman bio je siguran i u 40. minutu kada je možda i najbolju priliku propustio Kokot, fudbaler Sarajeva dobro je šutirao, ali Delač je dobro reagovao.

Mnogo bolja igra viđena je u drugom poluvremenu, u kojem je Željo krenuo mnogo ofanzivnije, i malo je nedostajalo da odmah povede, ali pokušaji Hadžiahmetovića i Đelmića nisu bili dovoljno precizni.

Hadžiahmetović je uputio bombu na isteku sata igre, ali još jednom je odbranio možda i najbolji igrač meča Matej Delač.

Sarajevo nije imalo konkretnih prilika za vođstvo, tek Velkoski je pokušao izdaleka i malo iznenadio Antolovića koji je boksovao loptu.

U finišu utakmice Željezničar je i dalje prijetio, ali domaći fudbaleri zadržali su koncentraciju,  o čemu svjedoče dobre reakcije defanzivca Tatomirovića, koji  je spasio svoj gol izbacivši loptu u korner ispred Bajića koji je bio u naletu, a Delač je u sudijskoj nadoknadi pokupio jedan otpadak, poslije pomalo slabog vraćanja svog saigrača koje je moglo Sarajevo skupo da košta.

Trka za šampiona se nastavlja u dvoje, a Sarajevo je u isto vrijeme i u maloj prednosti jer je lider na tabeli sa bodom više, ali je i pod objektivno rečeno većim pritiskom jer je od starta prvenstva osvajanje titule imperativ za ekipu u koju je najviše uloženo novca.

Tok utakmice:

Drugo poluvrijeme:

KRAJ 0:0!

90+5 Prilika za Željezničar, Barić je jednu loptu vratio lagano prema Delaču, a Kokotu je umalo nedostajalo da presječe i donese svom timu sva tri boda

89' Pomalo čudna odluka Milomira Odovića, najboljeg strelca Premiejr lige BiH  Riada Bajića zamijenio je Nedo Turković

86' Odličan centaršut Zeljkovića, ali Tatomirović u posljednji trenutak u svom petercu izbija glavom u korner ispred Bajića

83' Umjesto Stojčeva u redovima Sarajeva u igri je Alispahić

82' Zeljković je imao dobru priliku da centrira, ali je to učinio loše i propala je izgledna prilika za Željezničar

78' Velkoski šutira sa 30-ak metara, nezgodan udarac, a Antolović odbija loptu

75' Mijenja i Odović, umjesto Đelmića ušao je Nuspahić

Kratak prekid zbog bakljade na sjevernoj tribini

70' Stojčev se ubacio u šesnaesterac ali s lijeve strane iskosa nije imao mnogo vremena i šutirao je isprve daleko pored gola

67' Dženan Uščuplić napravio je prvu izmjenu, umjesto Nemanje Bilbije u igri je Edin Rustemović

Željezničar vrlo ofanzivan u nastavku

60' Pokušaj Kokota sa dvadesetak metara je izblokiran, ali u nastavku akcije sjajno je šutirao Hadžiahmetović, ali Delač brani

58' Sarajevo je imalo kontranapad ali loš pokušaj Benka

49' Đelmiću se otvorio put prema golu Delača, ali je loše šutirao i ova prilika Željezničara odlazi u nepovrat

48' U nastavku prvi su priprijetili gosti. Hadžiahmetović je pokušao izdaleka ali lopta odlazi pored gola

Poluvrijeme. Nema golova nakon prvih 45 minuta.

45' Benko u novoj šansi, ali nema gola. Izblokiran pokušaja napadača Sarajeva.

44' Još jedan opasan napad gostiju, ali Sadiković šutira preko gola

40' Najbolja šansa za goste! Kokot je šutirao, ali je Delač odbranio!

37' Benko najopasniji za sada. Novi pokušaj napadača Sarajeva, koji odlazi pored gola

31' Meč je nastavljan. Benko šutira, Antolović ponovo dobar

29' PREKID zbog bakljade gostujućih navijača

27' Šansa za goste. Kokot ubacio, Bajić šutirao iz okreta, ali je izblokiran

26' Benko pokušao makazicama, brani Antolović

20' Žuti karton za Bajića nakon faula na sredini trena

17' Žuti karton za Bilbiju, poslije starta na Bajiću

14' Gostujući navijači bacili baklju prema loži stadiona

13' Puzigaća pogađa živi zid iz slobodnog udarca

12' Žuti karton za Kosorića, nakon starta nad Bilbijom

9' Ukazuje se pomoć Sadikoviću, nakon duela sa Tatomirovićem

5' Željo uzvraća preko Bajića Njegov šut izblokiran.

2' Sarajevo prvo prijeti. Udarac Bilbije odlazi pored gola.

-Počele su utakmice 28. kola

-Očekuje se rekordna posjeta na utakmicama Premijer lige BiH

-Glavni sudija meča Ognjen Valjić će danas koristiti sprej prilikom prekida, što je prvi put u Premijer ligi Bosne i Hercegovine.

-Biće ovo ukupno 125. duel dva najveća bh. kluba, Sarajevo do sada ima 39 pobjeda, a Željezničar trijumf manje, 47 susreta završeno je neriješenim rezultatima.

Poznati su i sastavi ekipa sa kojim će treneri početi ovaj derbi.

Sarajevo: Delač, Barić, Kovačević, Stojčev, Bekić, Velkoski, Tatomirović, Benko, Cimirot, Puzigaća, Bilbija.

Željezničar: Antolović, Kvesić, Kosorić, Bajić, Đelmić, Čolić, Hadžiahmetović, Sadiković D., Bogdanović, Hasanović, Kokot.

Pred derbi Sarajevo ulazi sa bodom prednosti. Bordo tim ima 59, dok Željezničar ima bod manje. Gradski rivali odavno nisu odigrali važniji derbi, koji bi na kraju mogao odlučiti i šampiona. Koliko veliko interesovanje vlada za ovaj meč govori i činjenica da će sarajevski gradski derbi pratiti oko 185 predstavnika medija, od čega je skoro trećina stranih. Akreditovani su mediji iz Njemačke, Švajcarske, Austrije, Poljske, Rumunije, Srbije i Hrvatske.