Addio, Toni!

Luka Toni, sjajni 38-godišnji golgeter, "panenkom" protiv novog-starog šampiona Juventusa otišao je u legendu.

Verona je ostala bez Serije A, ali i bez velikog Luke Tonija!

Još jedna bogata fudbalska karijera došla je do kraja. Visoki, 38-godišnji golgeter tima iz Grada ljubavi igra posljednji meč u profesionalnoj karijeri, i to protiv novog-starog šampiona Italije Juventusa, koji je na "Bentegodiju" večeras slavio.

Samo 15 igrača u istoriji uspjelo je da postigne 150 i više golova u Seriji A. Luka Toni jedan je od njih.

Sjajni napadač, nekadašnji reprezentativac Italije i svjetski prvak iz 2006. godine, tokom 22 godine druženja s loptom promijenio je veliki broj klubova.

Dva puta bio je najbolji strijelac Serije A, jednom Bundeslige. U dresu Fiorentine 2006. godine, sa 31 golom u sezoni, osvojio je Zlatnu kopačku, nagradu za najboljeg strijelca Evrope. Odigrao je blizu 650 mečeva i postigao više od 300 golova. Kakve brojke!

Najdublji trag ostavio je u Palermu, Fiorentini, Bajernu iz Minhena, te Veroni, u čijem dresu je prošle sezone, sa 37 godina na leđima, bio najbolji strijelac lige sa 22 gola. Ove sezone samo pet puta tresao je protivničke mreže. U prethodne dvije čak 42 puta! Možda je to i glavni razlog njegovog povlačenja.

Odlučio je da mu večerašnji meč protiv "stare dame" bude posljednji u karijeri. Sljedećeg vikenda neće putovati u goste Frozinoneu, kada se spušta zavjesa na ovu sezonu.

A protiv Juventusa još jednom je podsjetio na najbolje dane. U 38. minutu, nakon njegovog šuta lopta je pogodila stativu. Nije tada bilo sreće da se na oproštaju upiše u strijelce, ali jeste svega pet minuta kasnije.

Aleks Sandro srušio je Erosa Pizana u šesnaestercu gostiju, a Luka Toni preuzeo je odgovornost. I pogodio! I to kako - "panenkom"!

Za vođstvo Verone protiv Juventusa nakon prvih 45 minuta.

...

Da je Verona igrala ovako tokom sezone, sigurno ne bi bila zakucana za samo dno. Istina, rasterećeni Juventus nije imao motiva u ovom meču, ali nije lako pobijediti tim koji je pet godina uzastopno najbolji na "čizmi".

Sjajnu akciju odigrali su domaći u 55. minutu, a Emilijano Vivijano prekrasnim golom povisio na 2:0 i nagovijestio prekid serije "bjankonera" od deset uzastopnih pobjeda.

Toni je u 85. minutu ustupio mjestu Huanitu Gomezu, a publika na "Bentegodiju" ispratila ga je u legendu.

U trećem minutu sudijske nadoknade, Paolo Dibala 17. golom u sezoni, iz penala, postavio je konačnih 2:1. Prvi prvenstveni poraz Juventusa nakon 26 kola!

Gonzalo Iguain prvi je igrač sa 33 gola u toku jedne sezone Serije A poslije Interovog Antonija Anđelilja iz sezone 1958/59.

Napoli je u Torinu sve riješio za 20 minuta. Prvo je Gonzalo Iguain svojim 33. ovosezonskim golom donio prednost Napolitancima, da bi u 20. minutu Hoze Kaljehon povisio na 2:0.

U nastavku je Torino došao do utješnog gola preko Bruna Pereza, ali on nije uticao na trijumf Napolitanaca, koji su se sa ova tri boda vratili na drugu poziciju.

Na zatvaranju sezone na svom terenu protiv Frozinonea imaće priliku i da zadrže mjesto koje vodi direktno u Ligu šampiona, dok bi u tom slučaju Roma, koja gostuje Milanu, morala u kvalifikacije.