Pelegrini ostavlja Gvardioli Ligu šampiona!

Mančester siti uzeo bod u Svonsiju i obezbedio četvrto mesto na kraju Premijer lige 2015/16. Arsenal drugi, Lester šampion sa 10 bodova prednosti, Čelsi tek deseti.

Svonsi - Mančester siti 1:1 (1:1), rezultat je kome se ovog popodneva u Nemačkoj raduje Pep Gvardiola, od sledeće sezone strateg ekipe sa Etihada!

"Građanima" remi na stadionu Liberti garantuje četvrto mesto i plasman u kvalifikacije za Ligu šampiona, iako Mančester junajted ima tri boda manje i tek treba da odigra meč poslednjeg kola protiv Bornmauta.

Da bi pretekli gradskog rivala, "crveni đavoli" morali bi da u toj utakmici pobede sa čak 19 golova razlike!

Tako se ispostavilo da je sudbina poslednje "vize" za elitno kontinentalno takmičenje praktično rešena u utorak uveče u Londonu, gde je Vest Hem preokrenuo rezultat i savladao Junajted 3:2.

Tim odlazaćeg menadžera Mančester sitija Manuela Pelegrinija poveo je protiv Svonsija već u petom minutu, kada je Keleči Iheanačo iz neposredne blizine smestio u mrežu odbitak nakon udarca Kuna Aguera i intervencije rezervnog golmana Nortfelta.

Siti je nakon toga propustio nekoliko odličnih prilika, a kazna je stigla u sudijskoj nadoknadi vremena. Andre Aju izveo je slobodan udarac sa 20 metara, lopta je u "živom zidu" pogodila u glavu Fernanda i prevarila Džoa Harta - 1:1.

U drugom poluvremenu nije bilo naročitih uzbuđenja i Pelegrinijevi izabranici su ga lagano priveli kraju.

Podsetimo da je Mančester junajtedov meč protiv Bornmauta odložen zbog osnovane sumnje u bezbednost gledalaca i aktera, nakon što je na Old Trafordu pronađena eksplozivna naprava.

Zahvaljujući neočekivanom porazu Totenhema od Njukasla - 5:1, pri čemu su "svrake" vodile samo 2:1 kada je isključen Aleksandar Mitrović - ekipa Arsenala sa trećeg je dospela na drugo mesto, pobedivši poslednjeplasiranu Aston Vilu 4:0, uz het-trik Olivijea Žirua.

"Tobdžije" čekaju na titulu od 2004, ali ovo im je prvi put od 2005. da su vicešampioni Engleske. Za njima su četiri treća i šest četvrtih mesta u periodu 2006-2015.

Lester je svoju sjajnu, šampionsku sezonu završio duelom sa Čelsijem na Stamford Bridžu.

Iako utakmica nije imala rezultatskog značaja za "lisice", puleni Klaudija Ranijerija su golom Denija Drinkvotera u 82. minutu osigurali bod - 1:1 - i završili prvenstvo sa samo tri poraza, uz 23 pobede i 12 remija.

Bolji od novog prvaka bili su samo Arsenal u sedmom kolu (2:5), Liverpul u 18. kolu (1:0) i ponovo Arsenal u 26. kolu, kada je na "Emiratima" slavio 2:1 pogotkom Velbeka u 95. minutu, sa igračem više.

Čelsi je dozvolio Stouku da ga pretekne pobedom nad Vest Hemom, tako da su "plavci" na kraju tek deseti. To je daleko najlošiji plasman Abramovičevog kluba u poslednjih 20 godina, preciznije od sezone 1995/96, kada su bili jedanaesti.

Iz društva najboljih ispadaju Njukasl, Norič i Aston Vila, a ulaze Barnli, Midlsbro i pobednik plej-ofa, u kome učestvuju Brajton - Šefild Vednzdej (prva utakmica 0:2) i Hal - Derbi (3:0).

Najbolji strelac lige je Hari Kejn iz Totenhema sa 25 golova i ovo je prvi put od trijumfa Kevina Filipsa (Sanderlend) 2000. godine, da je na vrhu liste strelaca Premijer lige - engleski fudbaler.