BUNDES: Bremen u plavom

Šalke savladao Verder 2:0 i domogao se drugog mjesta. Bavarci su uspješnju seriju nastavili i u prvenstvu - demolirali su Bohum - 5:1.

BUNDES: Bremen u plavom Izvor: MONDO

Šalke je drugi na tabeli Bundeslige posle (nepotpunog) 16. kola zahvaljujući pobjedi u derbiju u Bremenu - 2:0 (0:0).

Takav epilog nagovijestio je Kevin Kuranji na početku drugog poluvremena. Izbjegao je ofsajd zamku domaće odbrane i izvršio "rutinsku egzekuciju".

Tačku na sudbinu Verdera stavio je Čeh Jan Moravek, u 72. minutu, samo dva minuta pošto je zamijenio Ivana Rakitića. Postigao je gol uz pomoć domaćeg igrača koga je lopta zakačila na putu ka mreži.

"Plavci" iz Gelzenkirhena su iskoristili kiks lidera, Bajera iz Leverkuzena, koji je u petak remizirao sa Hertom u Berlinu (2:2), i prišli mu na samo korak.

Verder je sada na "minus tri" u odnosu na Bajer potvrdivši da nije u dobroj formi. Meč sa Šalkeom mu je drugi zaredom u kome nije postigao gol. Ostao je na samo jednoj pobjedi u posljednjih šest kola.

Bajern se zahuktao. Iako i dalje bez Riberija i Klosea, kao i Robena koji je do 57. minuta sjedio na klupi, demolirao je Bohum - 5:1 (3:0).

Tako su Bavarci prišli lideru, Bajeru, na samo dva boda poslije remija ekipe iz Leverkuzena u petak u Berlinu (2:2).

Bajern nije osjetio gorčinu poraza u posljednjih devet prvenstvenih utakmica, a ubjedljiv trijumf u Torinu (4:1 protiv Juventusa) i plasman u osminu finala Lige šampiona dali su mu dodatnu snagu.

Gosti su svih pet golova u Bohumu postigli sa udaljenosti od sedam-osam metara od gola (uključujući i autogol Mavraja) što dovoljno svjedoči o njihovoj dominaciji, odnosno nemoći rivala.

To je bio deveti duel protiv Bajerna, koji Bohum nije dobio.

Probudio se i Hamburg. Dugo je ove jeseni slovio za jednog od glavnih kandidata za osvajanje "salatare", a onda je uslijedio niz od sedam kola bez pobjede.

Hamburg ga je prekinuo u Nirnbergu - 4:0. Gosti su slomili otpor domaćina tek u drugom poluvremenu.

U Menhenglabahu je viđen vatromet golova. Borusija je na kraju pobijedila Hanover - 5:3. Domaćin je svo vrijeme bježao, a gosti prilazili. Ipak, kada je u 84. minutu isključen dvostruki strijelac za Hanover, Konan Ja iz Obale Slonovače, domaćin je potvrdio pobjedu.