AKN: "Stereo drama", Eto ide dalje...

Kamerun-Tunis 2:2, Zambija-Gabon 2:1. Gabon kao prvoplasirani poslije dva kola i Tunis, bez poraza na kraju takmičenja, idu kući. Etoov 18. gol!

AKN: "Stereo drama", Eto ide dalje... Izvor: MONDO

U petak, 22. januara, u 17 časova, raspored na tabeli Grupe D bio je: Gabon 4, Kamerun 3, Tunis 2, Zambija 1.

Nakon što se tokom narednih 90 minuta fudbala u Lubangu i Bengueli tabela promijenila "mali milion puta", konačan raposred pred četvrtfinale je: Zambija 4, Kamerun 4, Gabon 4, Tunis 3!

Dalje idu Zambija i Kamerun, Gabon kao tim kojem je bio potreban bod pred posljednje 3. kolo, ispada, baš kao i Tunis, koji nijednom nije poražen na 27. Afričkom kupu nacija, ali takođe nikoga nije ni pobijedio...

U trećem kolu, Zambija je pobijedila Gabon sa 2:1, a Kamerun se dva puta vraćao protiv Tunisa i izborio remi vrijedan pobjede - 2:2.

"Stereo" drama u dva angolska grada, završena je tako da nijedan tim u Grupi D nije imao ni pozitivnu, ni negativnu gol razliku! A, eliminisani timovi, Gabon i Tunis do posljednje sekunde oba duela imali su šansu da postignutim golom obezbijede PRVO MJESTO u grupi!?

Na kraju, najbolji strijelac u istoriji AKN sa 18 golova, Samjuel Eto, u društvu njegovih "lavova", kao i autsajder Zambija, plasirali su se u četvrtfinale.

Evo i tabele...

1. Zambija 3 1 1 1 (5:5) - 4
2. Kamerun 3 1 1 1 (5:5) - 4

3. Gabon 3 1 1 1 (2:2) - 4
4. Tunis 3 0 3 0 (4:4) - 3

U krugu timova sa četiri boda, koji su formirali Zambija, Kamerun i Gabon, svako je svakoga pobijedio po jednom, a odlučilo je to što na "mini tabeli" Zambija ima gol razliku 4:4, Kamerun 3:3, a Gabon 2:2. Sa više postignutih golova, dalje su otišli Zambija i Kamerun.

Sada su poznati svi učesnici četvrtfinala, gdje će svakako derbi biti duel dvostrukog uzastopnog i aktuelnog prvaka Crnog kontinenta, Egipta i upravo Kameruna.

Tunis je u prvoj akciji na utakmici, u 51. sekundi, kaznio očitu neuigranost zadnje linije kamerunskog tima, još od prvog kola. Mladi fudbaler Herte, na pozajmici u Al-Itihadu, Mohamed Amine Šermiti je glavom sa šest metara zahvatio loptu i donio ranu prednost svom timu, a do odlaska na poluvrijeme moglo je (i moralo) da bude 2:0. Najbolju priliku za Tunis promašio je Jasim Mikari, na sjajan pas Šermitija...

U stilu svog protivnika, uzvratili su Kamerunci. U prvoj akciji u drugom poluvremenu, izjednačili su, a strijelac je bio Eto! On je postigao 18. gol na završnim turnirma AKN, drugi u Angoli. Igrao se 47. minut, ali je u 64. nespretni defanzivac Kameruna Aurelijan Bajard Fongang Šeđu postigao autogol i ponovo poslao Tunis na poziciju sa koje se vidjelo četvrtfinale.

Taj horizont bio je pred očima Tunižana svega 45 sekundi, jer je toliko bilo potrebno Landiju Džoelu Tsafaku N'Guemu da ponovo poravna rezultat - 2:2. Uz mnogo tuče, gurke, pljuvanja i cijepanja po potkoljenicama, protekao je ostatak meča, ali šansi ni golova nije bilo.

Uz "tranzistor" koji je javljao rezultat sa drugog stadiona, "lavovi" su znali da idu dalje, a šampioni Afrike iz 2004. godine da ispadaju. Poslije šest minuta nadoknade, fudbaleri četvorostrukog šampiona kontinenta, Kameruna, počeli su veliko slavlje!

Nekoliko sekundi ranije, slavlje je počelo među fudbalerima i navijačima Zambije, koja je važila za autsajdera u ovoj grupi. Ipak, kada je bilo najpotrebnije, "bakarni meci" opalili su Gabon sa dva hica i držali to vođstvo do pred kraj.

Strijelci su bili Rejnford Kalaba u 28. i Džejms Čamanga u 62. minutu.

Nadu Gabonu, koji sa klupe vodi Francuz Alan Žires, vratio je u 83. minutu Fabris Do Markolino, a da je pogodio iz slobodnog udarca i u 90. minutu njegov tim otišao bi dalje, a Zambija bi išla kući... Ostalo je 2:1, tako da će Zambija kao pobjednik grupe na Nigeriju u četvrtfinalu.

Od prvog turnira, održanog 1957. godine, Egipat je šest puta bio šampion, Gana i Kamerun imaju po četiri titule, a Nigerija i Demokratska Republika Kongo dvije. Jednom, pobjednici AKN, postajali su Obala Slonovače, Tunis, Sudan, Alžir, Maroko, Etiopija, Južna Afrika i Kongo.

PAROVI ČETVRTFINALA:

(A) Angola - Gana (24. januar, 17.00, Luanda)

(B) Zambija - Nigerija (25. januar, 20.30, Lubango)

(C) Obala Slonovače - Alžir (24. januar, 20.30, Kabinda)

(D) Egipat - Kamerun (25. januar, 17.00, Benguela)

U polufinalnim mečevima, 28. januara, sastaće se pobjednici duela A i B, odnosno C i D. Finale je zakazano za 31. januar u Luandi, dok će meč za treće mjesto biti odigran dan ranije u Bengueli.

3. Burkina Faso 2 0 1 1 (0:1) - 1

*napomena: četvrti tim u Grupi B, Togo, je diskvalifikovan.

DRUGO KOLO: Gabon - Tunis 0:0, Kamerun - Zambija 3:2

TREĆE KOLO: Gabon - Zambija 1:2 (Markolino 83 - Kalaba 28, Čamanga 62), Kamerun - Tunis 2:2 (Eto 47, N'Guemo 64 - Šermiti 1, Šeđu ag 63)

(N. J. - MONDO, foto: Getty Images)