AKN: "Lavovi" bez osvete, Egipat u polufinalu

Egipat pobijedio Kamerun nakon produžetaka sa 3:1 i plasirao se u polufinale AKN, gdje ga čeka Alžir.

AKN: "Lavovi" bez osvete, Egipat u polufinalu Izvor: MONDO

U finalu prošlog Afričkog kupa nacija u Gani, Egipat je pobijedio Kamerun i okitio se šestom kontinentalnom titulom. Tačno dve godine kasnije, sada u četvrtfinalu turnira u Angoli, "faraoni" su opet bili bolji.

Ne može se reći da Egipat nije zasluženo pobijedio, ali su mu u velikoj mjeri pomogli igrači Kameruna Kameni i Žeremi, ali i sudije.

Tim Hasan Šahte stigao je do velikog trijumfa nakon produžetaka. Poslije 90 minuta rezultat je bio 1:1.

Dugo će utakmicu u Bengueli pamtiti kapiten Egipta Ahmed Kamel Hasan. Pored jubilarnog 180 nastupa za reprezentaciju, fudbaler Al Ahlija krivac je za vodeći gol Kameruna, zaslužan za izjednačenje i konačnu pobjedu Egipta.

Kamerun, četvorostruki šampion, koji titulu čeka od 2002, poveo je u 26. minutu. Korner je izveo Emana, centrirao na prvu stativu, a Ahmed Hasan umjesto da loptu izbaci što dalje od svog gola, glavom je šalje pod prečku.

Ipak, kapiten Egipta iskupio se za veliku grešku samo 11 minuta kasnije. Izjednačujućem golu "faraona" kumovao je i golman "lavova" Karlos Kameni. Čuvar mreže Kameruna nije dobro je procijenio šut Hasana sa preko 30 metara, lopta se odbila od zemlje, a loše postavljeni Kameni ne uspjeva da spriječi izjednačenje.

U drugom poluvremenu i jedni i drugi su imali nekoliko prilika. Najbolju je propustio igrač aktuelnog prvaka Emad Meteb, samo dva minta prije isteka 90. minuta.

Kamerun je šokiran već na startu prvog produžetka. Taj period igre obilježile su dve velike greške. Prvu je napravio Žeremi, koji je u namjeri da vrati loptu do svog golmana, odigrao pravo do Mohameda Nađija Gedoa, a ovaj bez problema, sa samo nekoliko metara pogađa mrežu - 2:1.

Ono što se dogodilo u 95. minutu bacilo je sjenku na sjajnu utakmicu. Ahmed Hasan je izveo slobodan udarac, Kameni ponovo loše intervenisao, ali se lopta od njega odbila do prečke i punim obimom pala u teren. Sudije su, ipak, vidjele gol... Uzalud su bili protesti Kamerunaca, Egipat je vodio sa velikih 3:1.

Kamerun je do kraja meča ostao sa deset igrača. U 112. minutu zbog povlačenja s leđa isključen je Aurelijen Čeđou.

Egipat će u polufinalu igrati protiv Alžira, koji je u nedjelju isto poslije produžetaka savladao Obalu Slonovače.