AKN: Egipat vladar Afrike!

Egipat osvojio sedmu titulu prvaka Afrike, treću uzastopnu!

AKN: Egipat vladar Afrike!  Izvor: MONDO

Egipat neće igrati na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi ovog ljeta, ali se iskupio za taj neuspjeh, osvojivši titulu prvaka Afrike!

U finalu protiv Gane trenutak odluke dogodio se u 85. Minutu kada je Gado neodobranjivo šutirao iskosa sa desne strane.

"Faraoni" su tako stigli do sedme titule prvaka Afrike i treće zaredom, što je rekord koji će teško biti dostignut.

Gana nije imala sreće u finalu, ali ekipa koju trenira srpski stručnjak Milovan Rajevac ne treba mnogo da žali. Iako je igrala bez najvećih zvijezda, prije svih Mikaela Esjena, podmlađena Gana je pokazala veliki potencijal, a u finalu uopšte nije igrala podređenu ulogu i čak je u većem dijelu meča bila opasniji rival.

Egipat nije pokazao eku blistavu partiju igru u finalu, ali je po svemu prikazanom na turniru u Angoli zaslužio da se popne na pobjedničko postolje.

"Faraoni" su pobijedili u svih šest mečeva koje su odigrali na turniru. Najprije su u grupi savladali Nigeriju (3:1), potom Mozambik (2:0) i Benin (2:0), u četvrtfinalu su bili bolji od Kameruna (3:1), u polufinalu je nastradao stari dužnik Alžir (4:0) i u finalu je savladana Gana (1:0).

Dakle, šest pobjeda, uz gol-razliku 15:2!

Odmah poslije posljednjeg sudijskog zvižduka, počelo je veliko slavlje fudbalera Egipta, pojedini igrači su se popeli na golove i mahali zasavama, a u Kairu su ljudi masovno izašli na ulice.

Turnir u Angoli ostaće upamćen i po nevjerovatnoj i šokantnoj uvertiri kada je napadnuta selekcija Togoa, kada su poginule tri osobe (dvije iz fudbalske delegacije te zemlje), poslije čega se ta reprezentacija povukla sa takmičenja.

Uslijedio je novi šok kada je Afrička fudbalska konfederacija odlučila da suspenduje Togo iz naredna dva kvalifikaciona ciklusa za Afrički kup nacija.

Domaćin narednog, 28. Afričkog kupa nacija biće Gabon, 2012. godine.