Kamerun je najbolji u Africi!

Uzbudljivo finale rešeno golovima rezervista. Egipat vodio, ali izgubio.

Fudbaleri Kameruna su po peti put šampioni Afrike!

U finalu Afričkog kupa nacija, ekipa koju sa kupe vodi belgijski trener Hugo Bros savladala je Egipat 2:1, iako je na poluvremenu gubila.

Golovima rezervista, "lavovi" su stigli do pobede i tako osvojili pehar koji su prethodno podizali 1984, 1988, 2000. i 2002.

Junaci Kameruna ovaj put bili su Nikolas N'Kulu, defanzivac Olimpik Liona i Vinsent Abubakar, centarfor Bešiktaša.

Egipat

Selektor Egipta, Argentinac Ektor Kuper, doživeo je i treći poraz u finalima velikih turnira, pošto je prethodno 1999. i 2000. godine sa Valensijom izgubio od Real Madrida, pa Bajern Minhena u finalima Lige šampiona.

Egipat je poveo u 22. minutu kada je Muhamed Salah sjajno proigrao vezistu Arsenala, Mohameda Elnenija, a on iskoristio loše postavljanje golmana Fabrisa Ondoe i udarcem u gornji bliži ugao zatresao mrežu.

"Faraoni", inače sa sedam titula rekorderi na afričkom kontinentu, bili su bolji rival u prvom poluvremenu i početkom drugog dela, ali su se Kamerunci probudili i uspeli da preokrenu.

Na 1:1 izjednačio je N'Kulu, koji je ušao u igru u 31. minutu, udarcem glavom u 59. minutu, a pobedu je majstorskim potezom posle dugačkog dodavanja doneo Abubakar u 89, kada su svi mislili da slede produžeci...

Ovaj uspeh Kameruna je ogroman, imajući u vidu da je nekoliko odličnih igrača otkazao učešće selektoru uoči početka turnira.