LE: Sulejmani strijelac, Juve pobjednik

Juventus pobjedio u Amsterdamu 2:1 iako je Ajaks poveo golom Sulejmanija. Veliki preokret Standarda protiv Salcburga, od 0:2 do 3:2.

LE: Sulejmani strijelac, Juve pobjednik Izvor: MONDO

Na talonu Arene u Amsterdamu bilo je 16 evropskih trofeja i četiri titule namijenjene prvaku svijeta (po pola na obe strane). Sastali su se Ajaks i Juventus. Ali, ne kao nekada u završnici elitnog takmičenja, već u prvom meču šesnaestine finala premijernog izdanja Lige Evrope.

Dvostruki prvak Evrope pobjedio je četvorostrukog 2:1 i stekao zalihu pred revanš naredne nedjelje u Torinu.

U sastavu "kopljanika" nije bilo bolesnog Marka Pantelića, ali jeste Miralema Sulejmanija, koji je domaćina doveo u vođstvo u 16. minutu.

Kapiten mlade reprezentacije Srbije primio je loptu na polovini terena, sjurio se ka golu Juventusa, protutnjao po lijevom krilu pored Džonatana Zebine i šutnuo kroz noge Đanluiđiju Bufonu.

Međutim, radost domaćih trajala je 15 minuta. Tada se Alesandro Del Pjero poigrao sa igračima Ajaksa uz lijevu aut liniju, petom proslijedio do Paola De Ćeljea, koji je idealno centrirao "u trepavicu" Amaurija, a on glavom zakucao loptu u mrežu.

Pobjedu "staroj dami" donio je naturalizovani Italijan iz Brazila, još jednim golom glavom. Ovaj put, asistent je bio Del Pjero.

Ajaks je u nastavku mogao do izjednačenja, ali je udarac Sima de Jonga zaustavila stativa.

U posljednjim trenucima meča "pocrvenio" je igrač Juventusa, Hasan Salihamidžić.

Uzbudljivo je bilo i u Liježu gdje je Salcburg pogocima Marka Janka do poluvremena stekao ogromnu prednost - 2:0. Ipak, ekipa za koju je igrao Milan Jovanović, napravila je veliki preokret u nastavku i pobjedila 3:2.

Viljareal je poveo protiv Volfsburga golom Markosa Sene u finišu prvog poluvremena, ali je Grafite izjednačio u 65. minutu. Isti igrač je donio prednost gostima iz penala, koji je skrivio Marsano u 83. minutu zbog čega je isključen. To nije bio kraj. Iako sa igračem manje, "žuta podmornica" je uspjela da izbegne poraz (strijelac rezervista Marko Ruben) - 2:2.

U Enšedeu, Tvente je pobjedio Verder 1:0 (Slobodan Rajković bio na klupi), a utakmica je imala uvertiru na ulicama holandskog grada. Nekoliko navijača gostujućeg tima je uhapšeno poslije tuče sa pristalicama Tventea.

Pretpostavlja se da je povod za obračun to što su pristalice Tventea u dobrim odnosima sa navijačima Šalkea, velikog Verderovog rivala. Vjeruje se da su Holanđani učestvovali u sukobima navijača dva njemačka kluba.

Briž je iskoristio prednost igrača više protiv Valensije (crveni karton dobio David Silva u 51) i pobjedio 1:0. Nikola Žigić nije ulazio u igru.

Lil je bio bolji od Fenerbahčea. Već poslije pet minuta bilo je 1:1, a posebno lijep bio je gol Vedersona za izjednačenje - precizno je tukao sa 35 metara. Ipak, domaći navijači su se radovali poslije greške turske odbrane koju je u pobjedu pretvorio Fro.

Rubin je u Kazanju, na minus 14 stepeni Celzijusa, deklasirao Hapoel iz Tel Aviva 3:0 i skoro obezbjedio plasman u narednu rundu.

Preokret u Atini, Šahtjor izgubio

Šahtjor je doživio poraz od Fulama (2:1). Branilac trofeja se nije lijepo proveo na Ostrvu, ali i ovaj neuspjeh, prije svega zbog postignutog gola u gostima, ostavlja realne šanse Ukrajincima da mogu do naredne runde.

Liverpul se dugo mučio portiv Uniree. Punih 80 minuta nije bilo golova na "Enfildu", a onda je David Ngog donio minimalan trijumf "crvenima".

Španci su u prvim utakmicama ostali bez pobjede. Atletik Bilbao igrao je samo 1:1 sa Anderlehtom. Nemanja Rnić bio je rezerva i nije ulazio u igru. Isti rezultat bio je i na "Visente Kalderomu", gdje je Atletiko ugostio Galatasaraj.

Najuzbudljiviji meč odigran je u Atini. Roma je dva puta vodila protiv Panatinaikosa, ali su "zeleni" u posljednjih desetak minuta napravili preokret i na revanš putuju sa golom prednosti - 3:2. Pobjedonosni gol postigao je Đibril Sise u 89. minutu.

Veliki posao u prvoj utakmici završio je Marsej. Olimpik je slavio u Kopenhagenu sa 3:1 i jednom nogom već zakoračio u osminu finala.

Benfika nije uspjela da pobjedi Hertu u Berlinu (1:1), dok HSV u Ajndohoven odnosi gol prednosti (1:0). Danko Lazović bio je u startnoj postavi, dok je Jagoš Vuković šansu dobio u drugom dijelu.