Nemci i Poljaci pred Rusijom

Ubedljivim pobedama, komšije četiri kola pre kraja kvalifikacija stigle nadomak plasmana na Svetsko prvenstvo.

Prilično raspucani bili su fudbaleri reprezentacija koje su svoje utakmice kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Rusiji naredne godine igrale u subotu uveče.

Nemci su brojali do sedam, Crnogorci do četiri, Poljaci do tri, Slovaci do dva, dok su Norvežani i Česi morali da se zadovolje po jednim golom, što je sigurno teže palo gostima. Jednom su pogodili i Rumuni, ali samo da ublaže poraz u Varšavi, kao i Jermeni u Podgorici, a Litvanci pred svojim navijačima u Viljnusu.

Kao što se očekivalo, najefikasniji bili su reprezentativci aktuelnog svetskog prvaka, koji su za rivala imali slabašni San Marino. Mogao je Joakim Lev da odmori neke od najboljih igrača i šansu ukaže onima koji se tek nameću, a da ne brine. Već do poluvremena Nemačka je vodila 4:0, da bi na kraju bilo 6:0.

Seriju golova u Nirnbergu otvorio je novi kapiten "pancera", Julian Draksler u 11. minutu. Zatim se Sandro Vagner dva puta upisao u strelce, u 16. i 29, a do odlaska na odmor pogodio je i Amin Junes, u 38. minutu. Na 5:0 povisio je Škodran Mustafi u 47, a šesti gol dao je Julian Brand u 72. Pet minuta pre kraja svoj treći pogodak postigao je 29-godišnji napadač Hofenhajma, Sandro Vagner, za konačnih 7:0.

Nemačka je ovom pobedom došla do maksimalnih 18 bodova, pa četiri kola pre kraja kvalifikacija ima pet više od drugoplasirane Severne Irske i već može da razmišlja o pripremama za put u Rusiju...

Na Mundijal će, gotovo sigurno, i Poljska, koja je golovima Roberta Levandovskog u Varšavi savladala Rumuniju 3:1.

Poljaci posle šest kola imaju šest bodova više od Crne Gore, koja je odigrala sjajnu utakmicu u Podgorici protiv Jermenije. Svoj šou imao je Stevan Jovetić, strelac tri gola, a odličnu partiju pružio je i fudbaler Crvene zvezde (barem na papiru, pošto je do sada igrao na pozajmicama u OFK Beogradu i Spartaku) - Vladimir Jovović. Omaleni krilni napadač asistirao je Fatosu Bećiraju za vodeći pogodak već u 2. minutu, a učestvovao je i u akciji koja je prethodila drugom golu, da bi potom imao još nekoliko dobrih prodora.

Ova pobeda možda nije mnogo pomogla Crnogorcima u borbi za prvo mesto, ali će im svakako značiti u nameri da budu među osam drugoplasiranih reprezentacija koje će igrati u baražu (samo najgora od devet drugoplasiranih selekcija neće ići u baraž).