Prolaz ostaje samo san za Zrinjski

Ni u petom pokušaju, fudbaleri Zrinjskog nisu uspjeli da prebrode prvu prepreku u kvalifikacijama za Ligu šampiona. U revanš meču, Maribor - Zrinjski 1:1.

Nakon Dudelanža iz Luksemburga, slovačkog Slovana iz Bratislave, Maribora i Legije iz Varšave, Mostarci su drugi put u istoriji eliminisani od slovenačkog šampiona Maribora u kvalifikacijama za Ligu šampiona.

Poslije mostarskih 1:2, u revanšu na stadionu "Ljudski vrt" nije bilo pobjednika, pa će u treće kolo kvalifikacija šampion Slovenije.

MARIBOR - ZRINJSKI 1:1 (1:1)
/Viler 27 - Todorović 7/

MARIBOR: Handanović, Šuler, Pihler, Ahmedi, Kaba, Hotič (66. Mešanović), Zahović (65. Tavareš), Bajde, Rajčević, Viler, Palčič. Trener: Darko Milanič.

ZRINJSKI: Pirić, Galić, Jović, Pezer (86. Mulahusejnović), Stojkić, Todorović, Perišić (70. Ćavar), Jakovljević, Katanec, Filipović (80. Kukoč), Bilbija. Trener: Blaž Slišković.

Ipak, Mostarci su u revanšu pokazali da se ravnopravno mogu nositi sa rivalom koji je nakon žrijeba proglašen za apsolutnog favorita u ovom dvomeču.

Trenutak nepažnje u prvom meču "Pod Bijelim brijegom", igranje rukom kapitena Pere Stojkića i penal koji je u pogodak i pobjedu pretvorio Tavareš, praktično su odlučili putnika u treće kolo kvalifikacija za Ligu šampiona, gdje će igrati sa Hafnarfjordurom sa Islanda.

Najavljivao je trener Blaž Slišković ofanzivnu igru i "plemići" su u potpunosti opravdali očekivanja.

Već u sedmom minutu Mostarci su poveli nakon sjajne akcije u kojoj je učestvovala kompletna napadačka linija.

Nemanja Bilbija uposlio je Tonija Jovića, koji je šutirao, ali je golman Maribora Samir Handanović uspio da odbrani njegov šut. Na njegovu nesreću, lopta se odbila do Ognjena Todorovića koji je donio prednost svom timu.

Ipak, 20 minuta kasnije na semaforu je 1:1.

Srećno, bez igre i prilika, domaćin je stigao do izjednačenja, kada je golmana Mostaraca Kenana Pirića iznenadio šut Mitje Vilera.

Fudbaler Maribora uputio je centaršut, Pirić je samo pogledom ispratio let lopte, koja je završila iza njegovih leđa.

Primljeni pogodak nije uzdrmao Mostarce. Bili su bolji do odlaska na odmor, a zatim i u nastavku, ali nisu imali sreće da bar još jednom pronađu put do protivničke mreže, što bi značilo dodatnih 30 minuta.

Ovako, Maribor ide dalje, iako možda u dva susreta nije pokazao više od bh. šampiona.

TOK UTAKMICE:

- KRAJ -

90' Isteklo je regularnih 90 minuta. Norveški arbitar Ola Hober Nilsen produžio je meč četiri minuta. Dakle, još 240 sekundi nade za "plemiće".

87' Prva javna opomena tri minuta prije kraja meča! "Požutio" je Bilbija.

86' Trener Zrinjskog Slišković baca sve karte u napad. Mladi Nardin Husejnović mijenjao Semira Pezera.

81' Druga izmjena u redovima Mostaraca. Tonći Kukoč ulazi u igru umjesto Filipovića. Još desetak minuta nade za bh. šampiona.

78' Velika prilika ekspresno na drugoj strani. Iskusni golgeter Tavareš bio je sam ispred gola Mostaraca, ali je previše oklijevao, prebacio loptu na lijevu nogu i onda šutirao pored gola.

77' Još jedna dobra akcija Zrinjskog. Marin Galić je centrirao, ali Bilbija je prekratak.

73' Prijeti iz daljine i Ćavar, samo što je ušao u igru. Ipak, šutirao je pravo u Handanovića.

72' Zaprijetio je sada Torodović, ali je otišao previše iskosa i nije imao dobar ugao za udarac. Ostaje 1:1.

71' Period nešto mirnije igre na obje strane. Nema prilika.

70' Reaguje i Slišković. Marijan Ćavar zamijenio je Marka Perišića.

66' Dvostruka izmjena kod domaćina. Trener Maribora Darko Milanič u igru uvodi dva napadača, Brazilca Tavareša i Jasmina Mešanovića.

64' Opsada gola Maribora i dalje traje. Zakasnio je sada Jović na ubacivanje Stojkića sa lijeve strane.

60' Izblokiran šut Matije Kataneca. Mostarci bolji i u nastavku, ali Maribor i dalje ima rezultat koji ga vodi u treće kolo kvalifikacija.

58' Prva opasnost u nastavku. Srećom po Zrinjski, Dino Hotič nije dobro šutirao.

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Nema izmjena.

- kraj prvog poluvremena -

Dobra igra Mostaraca u prvih 45 minuta. Ipak, stekao se utisak da je Zrinjski mogao više od 1:1, s obzirom da je tim Blaža Sliškovića bio daleko konkretniji i opasniji, dok su domaći igrači poprilično srećno stigli do izjednačujućeg pogotka. "Plemićima" je potreban još jedan pogodak da bi izborili produžetke.

39' Maribor je izjednačio bukvalno ni iz čega, ali kao da taj pogodak nije poremetio Mostarce, koji igraju dobro, napadaju i ne bi bilo iznenađenje da stignu do novog vođstva.

27' GOOOL!!! Mitja Viler pogodio je za 1:1.

Maribor - Zrinjski 1:1by goloviliga

Izuzetno loša intervencija golmana Zrinjskog Kenana Pirića, kojeg je Viler lobovao i izjednačio rezultat. Pokušao je fudbaler Maribora da uputi centaršut, a lopta je preletjela čuvara mreže Mostaraca i završila iza njegovih leđa.

21' Sjajno je volej uhvatio kapiten "plemića" Pero Stojkić, ali lopta odlazi malo pored desne stative.

18' Napadački trojac Mostaraca Jović-Bilbija-Filipović stvara velike probleme slovenačkom šampionu. Ipak, i dalje je 0:1.

15' Nakon vodećeg gola gostiju, terensku inicijativu preuzeli su fudbaleri Maribora. Ipak, igrači Zrinjskog uspijevaju zadržati sve napade domaćih.

9' Nova šansa za Mostarce, ali Jović nije uspio šutirati iz dobre situacije.

7' GOOOL!!! Zrinjski vodi 1:0!

Maribor - Zrinjski 0:1by goloviliga

Sjajna akcija gostiju krunisana je vodećim pogotkom. Nemanja Bilbija asistirao je Toniju Joviću, čiji udarac je uspio da odbrani golman Maribora Jasmin Handanović. Ipak, na odbijenu loptu natrčao Ognjen Todorović i pogodio za vođstvo Mostaraca.

1' Počeo je meč na stadionu "Ljudski vrt" u Mariboru.

- Fudbaleri Zrinjskog imaće podršku sa tribina, s obzirom da je u Maribor stigla grupa navijača gostiju, popularnih "Ultrasa".

NAJAVA UTAKMICE:

Ipak, tim Blaža Sliškovića optimistično je krenuo na put, tako da će "plemići" učiniti sve kako bi izborili plasman u treće kolo kvalifikacija za najelitnije evropsko klupsko takmičenje.

U slučaju da eliminišu Maribor, Mostarci će u trećem kolu igrati protiv Hafnarfjordura sa Islanda.

Anketa

Može li Zrinjski u treće kolo kvalifikacija za Ligu šampiona?

• Da

26.15% (17)

• Ne

73.85% (48)

Rezultati

20:10 Meč će suditi norveški arbitar Ola Hober Nilsen.

19:40 Poznate su startne postave.

U odnosu na prvi duel na stadionu "Pod Bijelim brijegom", Blaž Slišković odlučio se na formaciju 4-2-3-1.

Od prvog minuta šansu su dobili Marin Galić, Ognjen Todorović i Marko Perišić, dok su na klupi ostali Marijan Ćavar i Mario Barić. Podsjetimo da je tim napustio Saša Kajkut.