Zvezda ide u Istanbul kao lider ABA lige

Crveno-beli pobedili na gostovanju Mornaru i zauzeli prvo mesto tabele pred meč protiv Fenerbahčea u Turskoj. Dilan Enis debitovao i postigao prvi pogodak.

Crvena zvezda mts nastaviće seriju putovanja kao prvoplasirani tim ABA lige.

Ekipa Dušana Alimpijevića u nedelju je u Baru ostvarila desetu "jadransku" pobedu, preskočila Budućnost na osnovu koš-razlike i produžila niz trijumfa uoči gostovanja Fenerbahčeu u utorak.

MORNAR - ZVEZDA 74:81 (29:19, 15:28, 12:19, 18:16)

Raspucani domaćin počeo je utakmicu sa deset uzastopnih pogodaka i sa vođstvom od 13 poena, stečenim krajem prve deonice (25:12). Derek Nidam (15 poena) i Rejli Ros (14) nizali su dobre poteze, razigravali Uroša Lukovića (18) i stvarali velike probleme "uspavanim" Beograđanima, koji su se konsolidovali u drugom kvartalu, preokrenuli rezultat i potom čuvali vođstvo do kraja.

Uzastopnim rampama i energijom na obe strane parketa, Matijas Lesor bio je jedan od igrača koji su na vreme trgli Zvezdu, a svoju normu pogodaka ispunili su i Džejms Feldin (18 poena) i Tejlor Ročesti (13), koji je bio nervozniji nego inače.

"Iks faktor" crveno-belih u Baru bio je zapaženi krilni centar Stefan Janković, koji je za 17 minuta postigao 18 poena i dao veliki doprinos u pokretanju odlučujuće serije pred pauzu, na koju se otišlo sa tri poena prednosti gostiju.

Pogledajte njegov najatraktivniji potez.

Stefan Janković
Izvor: YouTube/ABA liga j.t.d.

Enis debitovao

Utakmica u Baru ostaće upamćena i po debiju novog plejmejkera Crvene zvezde mts, Kanađanina Dilana Enisa, koji je sa linije penala i postavio konačan rezultat. Na terenu je proveo dva minuta i 40 sekundi.

Za razliku od prvog dela utakmice, u nastavku je Zvezda bila ta koja je nastavila da pogađa, dok su Barani prvi koš iz igre postigli tek u 26. minutu, posle prodora Borisa Bakića, za 48:61.

Mirno vođstvo, stečeno čvršćom igrom i važnim ofanzivnim skokovima (2:14 za Zvezdu), crveno-beli u završnici sačuvali poenima Milka Bjelice, Feldina i hladnokrvnog Dejana Davidovca. Mornar je u nekoliko navrata prilazio na pet poena zaostatka (67:72, 72:77), ali je branilac titule nalazio način da ipak bez problema sačuva prednost i uvede meč u miran kraj.

Posle još jednog uspešnog gostovanja, crveno-beli se okreću utakmici protiv šampiona Evrope - Fenerbahčea, na koju će otputovati direktno iz Crne Gore. Meč u "Ulker sports areni" zakazan je za utorak, a Alimpijevićev tim potom će se vratiti u Beograd, na ekspresnu pripremu za meč protiv Panatinaikosa u hali "Aleksandar Nikolić" u četvrtak.

Mornar: Pavićević, Ćalić, Mićović 8, Nidam 15 (2/6 za tri, 10 as), Mijović 1, Pavić 2, Vujošević 1, Mugoša 8 (2/5 za tri, 4 sk), Rejli Ros 14 (10 sk), Vranješ, Bakić 7, Luković 18 (9 sk)

Zvezda: Dangubić 5, Davidovac 10, Lazić 4, Antić (0/4 za tri, 11 skokova), Dobrić, Feldin 18 (4/10 za tri, 5 sk), Janković 18, Ročesti 13 (6 as), Lesor 3, Enis 1, Jovanović 2, Bjelica 8 (6 sk)

Cibona - Mega 18.00

TABELA: Zvezda 10-2, Budućnost 10-2, Cedevita 9-3, Partizan 6-6, Zadar 6-6, Mornar 5-7, FMP 5-7, Igokea 5-7, Olimpija 5-7, Mega 4-7, Cibona 4-7, MZT 2-10.

Iz minuta u minut:

40' 74:81 Poeni Marka Mugoše sa linije penala, pa prvi pogodak Dilana Enisa u crveno-belom dresu, za kraj utakmice.

38' 72:81 Antić krade loptu, prenosi je na polovinu Mornara i zastaje. Potom ofanzivnim skokom donosi još jedan napad Zvezdi, a onda isto to radi i Milko Bjelica, i to uz faul Nidama. Mihailo Pavićević traži tajm-aut.

38' 72:79 Nidam se diže na šut za tri poena i promašuje. Mugoša potom faulira Lazića, a kapiten Zvezde koristi drugo slobodno bacanje. Dva i po minuta do kraja.

37' 72:78 Džejms Feldin koristi "kazneno" slobodno bacanje, a Dejan Davidovac pravi grešku u koracima posle ofanzivnog skoka.

37' Trener Barana Mihailo Pavićević je u raspravi sa nekim iz publike i zbog toga je dobio tehničku. Pokazivao je šef struke domaćina ka vratima dvorane, a sudija Sreten Radović mu je prišao i dosudio tehničku.

37' 72:77 Ponovo poentira Uroš Luković i opet je pet razlike.

37' 70:77 Antić promašuje trojku, ali tu je Bjelica. Ofanzivni skok i lak pogodak iskusnog krilnog centra. Na drugoj strani, Tejlor Ročesti dobija petu ličnu grešku.

37' 70:75 Trojka Dereka Nidama, za novih "minus 5" Mornara. Barani najglasniji u drugom poluvremenu.

35' 67:75 Feldin je opet ostavljen potpuno sam i to kažnjava svojom četvrtom trojkom iz osam pokušaja. Alimpijević traži tajm-aut.

35' 67:72 Uroš Luković odgovara i približava Mornar najviše u drugom delu.

34' 65:72 Mornar staje u kombinovanu odbranu, a Ročesti nalazi pukotinu i utrčava doo koša.

34' Nemanja Dangubić pravi loš faul, u skoku na polovini protivnika, pa odlazi na klupu kao prvi igrač koji je večeras zaradio pet ličnih grešaka.

33' 64:70 Nesportski faul Milka Bjelice na Strahinji Mićoviću, koji potom promašuje šut za "minus 4".

33' 62:70 Enis se vraća na klupu, a Ročesti na teren, dok Janković sa linije penala postiže svoj 17. i 18. poen. Najefikasniji je igrač utakmice u ovom trenutku.

33' 62:68 Može lli Mornar da ponovo "otvori" utakmicu? Luković je iskoristio alej-up dodavanje, pa iznudio prekršaj Dilana Enisa da smanji zaostatak svog tima na šest poena.

32' 59:66 Mugoša pogađa još jednu trojku, a Alimpijević pruža Dilanu Enisu šansu da debituje. Kanađanin je u svoja prva dva poseda u ulozi plejmejkera iznudio dva prekršaja.

- kraj treće četvrtine -

30' 56:66 serija slobodnih bacanja i Jankovićev koš iz ofanzivnog skoka, za kraj ove deonice.

29' 55:63 Mugoša pogađa prvu trojku Barana u nastavku, a Vukota Pavić poentira uz treći prekršaj Branka Lazića.

28' 50:63 Sporiji ritam u ovim trenucima, dok Zvezda mirno održava prednost. Alimpijević je ponovo uveo, pa nedugo potom i izveo iz igre večeras nervoznog Ročestija.

27' 48:61 Bakić pogađa prvi koš iz igre za Mornar posle prodora, a Davidovac odgovara snažnim zakucavanjem posle trka kraj čeone linije. Zvezdin "univerzalac" sada uočljivo pravi razliku i iznudio je i nesportski faul pokrenuvši kontru.

26' 46:58 Stefan Janković iznuđuje prekršaj i staje na liniju za slobodna bacanja. Zvezda je u seriji i iz napada u napad povećava maksimalno vođstvo u ovim trenucima.

26' 45:56 Feldin ostaje sam u ćošku i trećom trojkom donosi Zvezdi dvocifreni plus.

25' 45:53 Davidovac koristi blok i nagrađuje se otvorenim šutem sa distance, koji pogađa.

24' 45:51 Crveno-beli su ispunili bonus snažnim faulom Feldina na Lukoviću. Srpski centar staje na liniju penala i postiže prvi poen za Barane u nastavku.

23' Odlična rola Dejana Davidovca u uzastopnim odbranama, što njegovi saigrači ne koriste da dodatno povećaju prednost. Bjelica je pokušao da pogodi trojku, ali ga večeras ne služi šut (1/6 iz igre)

22' 44:51 Feldin i Davidovac donose Zvezdi maksimalnih "plus 7", za minut i 40 sekundi drugog dela utakmice.

21' Tejlo Ročesti brzo pravi treću ličnu grešku, pa ga Alimpijević menja Davidovcem. Ljut je Amerikanac zbog odluke sudije Koljenšića.

Strelci

MORNAR: Mićović 6, Nidam 11, Rejli Ros 12, Bakić 5, Luković 10.
ZVEZDA: Dangubić 3, Davidovac 2, Lazić 3, Feldin 8, Janković 11, Ročesti 11, Lesor 3, Jovanović 2, Bjelica 4.

- poluvreme -

20' 44:47 Stefan Janković igra veoma zapaženo. Sada je i on trojkom doneo crveno-belima prednost, posle još jednog pogotka Rejlija Rosa na drugoj strani. Pavićević traži još jedan tajm-aut, da bi nacrtao ekipi šta da odigra pred odlazak na odmor.

19' 42:44 Janković posle finte šuta utrčava pod koš i postiže svoj osmi poen, a Feldin trojkom donosi Zvezdi prednost. Od "minus 13" do "plus 2" crveno-belih u jednom poluvremenu.

18' 42:39 Ročesti precizan na liniji penala, a posle tajm-auta Mihaila Pavićevića Zvezda će imati napad u kojem bi trojkom mogla da izjednači.

17' 42:37 Nidam na jednoj, a Janković na drugoj strani ne daju utakmici da uđe u mirniji period. Zvezdin krilni centar napravio je i četvrti timski faul, pa su oba tima iskoristila bonus uoči poslednja tri minuta prvog dela.

15' 40:35 Vatromet u Baru! Janković sada snažno zakucava pored Lukovića. Biće dosta materijala za "hajlajtse" posle ove utakmice.

15' 36:31 Rejli Ros zaustavlja Lesora blokadom večeri. Sjajan ritam utakmice u "Topolici" u ovim trenucima. Veliki broj rampi na obe strane.

14' 36:31 Ročesti, pa Feldin smanjuju prednost Mornara (34:31), uprkos tome što je Nidam zaista razigran u ovim trenucima.

13' 34:27 "Alej-up" kombinacija Nidama i Lukovića. Već šesta asistencija Amerikanca na utakmici.

12' Lesor je spustio rampu u reketu Zvezde i "vezao" drugu uzastopnu blokadu. Crveno-beli sada igraju sa značajno većom energijom nego u periodu u kojem se Mornar zaletao i ušao u ritam.

12' 32:27 Dangubić ostaje sam u ćošku kraj klupe i pogađa trojku. Crveno-beli su brzo prepolovili vođstvo Barana, zbog čega Mihailo Pavićević traži tajm-aut.

11' 32:24 Akcija Lesora i Ročestija "dva na dva", posle koje Francuz snažno zakucava, uz faul.

11' 32:21 Rejli Ros nastavlja u istom ritmu. Sada je prodorom ubacio svoj deseti poen. Za samo četiri minuta na parketu.

11' 29:21 Bjelica "popravlja" promašaj Feldina ofanzivnim skokom, posle kojeg postiže prvi pogodak u drugom kvartalu. Alimpijević smatra da je njegov krilni centar pritom bio i fauliran i zbog prigovora je dobio tehničku.

- kraj prve četvrtine -

10' 29:19 Za kraj četvrtine - još jedan pogodak Rosa. Mornar je završio uvodni kvartal sa 80 odsto pogođenih šuteva iz igre - 9/10 za dva i 3/5 za tri.

10' 27:19 Lazić dobija prostor posle korišćenja bloka i kažnjava to trojkom.

9' 25:16 Poenima sa linije penala, crveno-beli smanjuju razliku na jednocifreni broj. Uzastopne penale su iskoristili Davidovac i Bjelica.

9' 25:12 Rejli Ros pogađa izuzetno težak šut za tri poena, za nastavak furioznog početka Mornara. Barani su prvi šut za dva poena promašili u osmom minutu, a za tri u devetom.

7' 22:12 Nidam igra fantastičnu utakmicu, a Mornar je pogodio prvih deset šuteva na utakmici. Za manje od sedam odigranih minuta Barani su već postigli 22 poena, dok Alimpijević menja petorku i traži rešenje.

6' 17:12 Jovanović, pa Janković pogađaju za Zvezdu, ali problem crveno-belih "leži" na drugoj strani, gde ne uspevaju da odbrane svoj reket. Nidam je već sakupio pet asistencija, a Alimpijević traži tajm-aut.

4' 13:8 Prvu trojku za Zvezdu pogađa Feldin (11:8). Atraktivan početak utakmice nastavlja Derek Nidam, košem sa distance.

4' 9:2 Luković nastavlja seriju domaćina (7:0), koji pogađaju u svakom napadu u ovim trenucima.

3' 7:2 Boris Bakić postiže prvu trojku na utakmici, da zaokruži bolji početak domaćina.

2' 4:2 Opet ispada odbrana Zvezde i opet laki poeni za visoke igrače Mornara (Mićovića). Na drugoj strani, Luković atraktivno blokira Feldina.

1' 2:2 Prve poene na utakmici postiže Uroš Luković, prošlosezonski centar Partizana. Na drugoj strani, Tejlor Ročesti uzvraća pogotkom iz naskoka na liniji penala.

MORNAR: Ćalić, Nidam, Bakić, Mićović, Luković

ZVEZDA: Ročesti, Feldin, Dangubić, Bjelica, Lesor.

Mornar Bar (5-6) - Crvena zvezda mts (9-2)!

U hali "Topolica" u 19 časova, branilac regionalne titule zaigraće protiv domaćina za prvo mesto tabele, dva dana posle velike pobede protiv Valensije u Španiji.

Sa druge strane, ekipe Mihaila Pavićevića, dočekuje ovaj meč nakon trijumfa u Skoplju, na parketu MZT-a.

Crveno-beli su uoči utakmice imali dugačak i komplikovan let iz Valensije do Podgorice preko Istanbula, a u Bar su stigli u subotu uveče. Sa druge strane, Pavićević se u najavi meča prisetio i svojih šampionskih dana na Malom Kalemegdanu.

Pratite meč uz MONDO, u tekstualnom prenosu.