Sem Alardajs već ima više bodova od Ronalda Kumana

Četvrta utakmica u Premijer ligi za "Big Sema" na kormilu Evertona i uveliko je prestignut učinak njegovog prethodnika u prvih devet kola.

"Big" Sem Alardajs vodio je ovog ponedeljka uveče Everton četvrti put od kada je postavljen za menadžera nakon smene Ronalda Kumana i kratkog šefovanja v. d. Dejvida Ansforta i već je sakupio više bodova nego Holanđanin u prvih devet kola u sezoni!

Treću pobedu uz remi na "Enfildu" u derbiju sa Liverpulom, Alardajs je zabeležio u duelu sa posrnulim Svonsijem, koji je poveo u meču 18. kola na "Gudisonu" pa primio tri gola do kraja susreta:

Everton - Svonsi 3:1 (1:1), za deseti Alardajsov bod od 12 mogućih.

Ekipa je pod Kumanom ostvarila skor 2-2-5 u ligi sa svega osam osvojenih bodova, a treba dodati i da je bivši selektor Engleske u međuvremenu ostvario i pobedu u Ligi Evrope u meču sa Apoelom iz Limasola, na Kipru.

Svonsi je poveo golom Liroja Fera u u 35. minutu, da bi Everton izjednačio preko Dominika Kalverta-Luina u drugom minutu sudijske nadoknade vrmena.

U drugom delu meča Everton je stigao do pobede golovima Gilfija Sigurdsona u 64. (najlepši trenutak na utakmici) i Vejna Runija u 75. minutu iz jedanaesterca. Runi pre toga nije iskoristio penal pri rezultatu 1:1, ali je namestio i drugi put loptu na belu tačku i ispravio se.

Inače, sudija Džonatan Mos imao je pune ruke posla, malo zbog izražene tenzije između dva tima, malo zbog sopstvenih grešaka i menjanja kriterijuma, pa se može reći da je pravo čudo da su utakmicu završila 22 igrača na terenu.

Svonsi je u poslednjih 12 kola ostvario dve pobede, remi i devet poraza! Zbog toga, trebalo bi očekivati da klub narednih dana smeni menadžera Pola Klementa, koji je zaradio priznanje "menadžer meseca" u januaru 2017. kada je preuzeo "labudove" i osvojio devet bodova u prva četiri kola, ali koji ove sezone ne deluje kao čovek sposoban da jedinom velškom predstavniku u Premijer ligi ponudi siguran završetak sezone iznad crte.

S druge strane, svojevremeno i sam kandidat za ispadanje, Everton se potpuno transformisao odlaskom strogog Kumana. Da je Holanđanin bio problem moglo je da se nagovesti na osnovu Ansvortove pobede nad Vest Hemom od 4:0, koju je Alardajs gledao iz VIP lože, a kada je ovaj premijerligaški veteran sišao kraj aut linije serija je nastavljena pobedama nad Hadersfildom (2:0), remijem sa Liverpulom (1:1) i vezanim trijumfima nad Njukaslom (0:1) i Svonsijem (3:1) za 13 osvojenih bodova od mogućih 15.

Računajući i oproštaj od Lige Evrope, u kojoj je Kuman sa identičnim timom postavio neke negativne rekorde kada su engleski predstavnici u pitanju, Everton od njegovog odlaska ima skor 5-1-0 (14:2).