Majstorija Mahreza, Alžir i Madagaskar u četvrtfinalu

Gvineja bez povrijeđenog Keite bila lagan zalogaj za Alžirce.

Poznata su još dva učesnika četvrtfinala Kupa Afrike 2019: Alžir i Madagaskar.

Alžir je rezultatom 3:0 savladao Gvineju, čiji najbolji igrač Nabi Keita je po završetku grupne faze otputovao u Liverpul, da ga pregledaju klupski ljekari i nije se vratio u Egipat.

Njegova povreda butnog mišića kao da je demoralisala ostatak ekipe, pa su "pustinjske lisice" lako stigle do četvrte pobjede na kontinentalnom šampionatu - 3:0 (1:0).

Strijelci su bili Jusef Belali u 24, Rijad Mahrez u 57. i Adam Ounas u 82. minutu.

Pogodak ofanzivnog "veziste" Mančester sitija, odnosno način na koji je ušao u stopostotnu šansu, bio je vrlo lep.

Alžir u četvrtfinalu čeka pobjednika utakmice Mali - Obala Slonovače, koja se igra u ponedjeljak, kao i Gana - Tunis.

Bolji iz tog okršaja će na selekciju Madagaskara, nakon što su ostrvljani penalima eliminisali Demokratsku Republiku Kongo.

DR Kongo se (privremeno) izvukao kada je Šansel Mbemba poslije kornera u 90. minutu glavom izjednačio na 2:2 (1:1). Kako u produžecima nije bilo promjene rezultata, pristupilo se izvođenju udaraca sa 11 metara.

Igrači Madagaskara bili su sigurni u četiri pokušaja, dok su Kongoanci bili neuspješni u prvoj i četvrtoj seriji.

Od ranije su poznata dva četvrtfinalna para: Senegal - Benin i Nigerija - Južna Afrika.

Pored domaćina, Egipta, od zvučnih imena ispali su Maroko (od Benina, na penale) i Kamerun (od Nigerije).