Željezničar poveo pa stao: Poraz u Izraelu za kraj evropskog puta (VIDEO)

Makabi slavio 3:1

Liga Evrope Makabi Haifa - Željezničar prvo kolo kvalifikacija Izvor: Armin Heric/Armin Heric/fkz.ba

Sarajevski Željezničar završio je evropski put več na prvoj prepreci.

Nakon mnogo peripetija i problema sa korona virusom, u Haifi je odigran duel Makabija i Željezničara, a izraelski tim slavio je 3:1 (1:1) i plasirao se u drugo kolo kvalifikacija za Ligu Evrope, gdje će odmjeriti snage za kazahstanskim Kairatom.

Ofanzivno su domaći krenuli od samog starta meča kao da su u duelu sa Željezničarom od početka željeli da pokažu da su s pravom proglašeni za aspolutnog favorita za prolaz dalje.

Ipak, terenska inicijativa Izraelcima nije donijela praktično ništa u prvih 20-ak minuta, jer nije viđena niti jedna prilika pred golom čuvara mreže "plavih" Irfana Fejzića.

Gosti su se zatim probudili, te dva puta sredinom poluvremena zaprijetili preko Hajdarevića i Miletića, ali promjene rezultata nije bilo.

A onda, u 34. minutu, Željezničar je poveo nakon sjajne akcije.

Bila je to uigrana kombinacija kompletne napadačke linije Sarajlija, Štilić je na kraju uposlio Lendrića, koji milimetarski precizno pogađa dalji ugao i donosi prednost Željezničaru.

Ipak, slavlje Osimovog tima nije dugo potrajalo.

Samo četiri minuta kasnije, Šeri je fenomenalnim udarcem zatresao mrežu Želje i vratio stvari na početak.

Pokušali su domaći u 44. minutu još jednom iz daljine, ali ovaj put sjajan šut Abu Fanija uspio je da odbrani Fejzić. Nedugo zatim, sličan šut imao je i Štilić, ali pravo u golmana Makabija Koena.

Ni tu nije bio kraj uzbuđenjima u prvom dijelu. Menahem je u posljednjim trenucima, još jednim udarcem sa distance, pogodio lijevu stativu Fejzićevog gola, pa se na odmor otišlo s egalom.

Izvor: Armin Heric/Armin Heric/fkz.ba

Na poluvremenu je bilo 1:1.

Domaćin je nastavio sa pritiskom i u drugom dijelu i takva igra im se veoma brzo isplatila, u 59. minutu.

Dugo je tekla akcija domaćih. Menahem je na kraju glavom prebacio loptu za Rukavicu, a austrijski internacionalac nije propustio da kazni lošu reakciju odbrane Željezničara i osigura potpuni preokret.

Dva minuta kasnije Makabi je mogao i do trećeg gola. Ipak, brz kontranapad domaćih uspio je da zaustavi Fejzić i skrene loptu u korner.

Ono što nisu u 61, domaći su učinili u 66. minutu.

Krenuli su fudbaleri Željezničara ka golu rivala, što je ostavilo ogromnu rupu u njihovoj odbrani, što su Izraelci znali da kazne.

Ponovo je ofanziva Makabija povukla brz kontranapad, koji je lijepim golom u 3:1 pretvorio Aškenazi.

Svjesni su tada bili fudbaleri iz Sarajeva da će teško nadoknaditi minus od dva gola. Pokušavali su da zaprijeti, ali su Izraelci rutinski sačuvali prednost i plasirali se u drugo kolo kvalifikacija za Ligu Evrope.

MAKABI - ŽELJEZNIČAR 3:1 (1:1)

/Šeri 38, Rukavica 59, Aškenazi 66 - Lendrić 34/

MAKABI: Koen, Mabuka, Habši, Arad, Menahem, Aškenazi, Lavi, Abu Fani (54. Haziza), Šeri, Vildšut (69. Šua), Rukavica (76. Nahmani). Trener: Barak Bakar.

ŽELJEZNIČAR: Fejzić, Stevanović, Kosorić, Miletić, Šehić (75. Juričić), Hajdarević, Alispahić (75. Sadiković), Blažević, Veselinović (63. Mujezinović), Štilić, Lendrić. Trener: Amar Osim.