LE: AEK uvaljao Hajduk u blato

Fudbaleri atinskog AEK-a u blato su uvaljali nade igrača i navijača Hajduka da imaju šanse za plasman u šesnaestinu finala Lige Evrope.

LE: AEK uvaljao Hajduk u blato Izvor: MONDO

Hajduka neće na proljeće biti u evro-kupovima.

Na blatištu Poljuda: Hajduk - AEK 1:3 (0:0).

U Sankt Peterburgu uveliko prvoplasirani u Grupi G, novi šampion Rusije Zenit, pobijedio je Anderleht sa 3:1 i tako osvojio i 15. bod u pet kola. Ipak, Belgijanci nisu izgubili sve nade za plasman među 32 učesnika nok-aut faze Lige Evrope, iako imaju tri boda manje od AEK pred posljednje kolo.

S obzirom na to da su u međusobnim susretima sa Grcima bolji, fudbalerima Anderlehta pred posljednje kolo "igra" pobjeda kod kuće nad Hajdukom i poraz AEK u Atini od Zenita. Svaki drugi ishod, promovisaće crno-žute iz prijestonice Grčke u učesnika osmine finala.

Sampdorija neće igrati u završnici Lige Evrope.

Đenovljani su poveli u dubokoj nadoknadi prvog poluvremena golom Đampaola Pacinija, ali igrom nisu uspjeli da slome PSV Ajndhoven u nastavku, tako da je Ola Toivonen glavom sa pet metara poravnao na 1:1. Definitivni krah Italijani su doživjeli kada ih je mladi Gvido Marilungo ostavio na cjedilu u 89. minutu.

On se žestoko pobunio zbog jedne dosuđene ofsajd pozicije protiv njega, a da nije čak mogao ni da vidi gdje se nalazi u odnosu na odbranu Holanđana, zbog čega je dobio drugi žuti karton.
Samo minut kasnije, Toivonen je postigao gol za pobjedu od 2:1.

Istim rezultatom, Metalist je u Harkovu pobijedio mađarski Debrecin, koji je poveo, tako da će u posljednjem kolu PSV i Metalist u Ajndhovenu odlučivati o pobjedniku grupe. I poraz sa golom razlike, sačuvao bi Holanđanina prvo mjesto u grupi i revanš na svom terenu u šesnaestini finala na proljeće.

Od ranije eliminisani Debrecin poveo je golom Mađara hrvatskog porijekla Petera Cvitkovica, ali su Mađari potom sami sebi "uvalili" gol za 1:1, da bi iz oštrog ugla Denis Olinjik postavio 2:1. Isti igrač šutirao je u stativu kod izjednačujućeg gola, a potom se lopta od defanzivca Adama Bodija odbila u mrežu.

Fudbaleri Štutgarta, gubili su sa 1:0, pa do pred kraj vodili sa 2:1 u Bernu, ali ipak bili poraženi od Jang Bojsa sa 4:2, zahvaljujući golovima 20-godišnjeg Zambijca Emanuela Majuke u 81. i 82. minutu. I pored toga, Nemci su obezbijedili prvo mjesto u grupi.

Ovaj meč, zbog snažnog snijega, kasnio je pola sata.

Ranije u istoj grupi, završen je meč između Odenzea i Hetafea i to rezultatom 1:1, tako da su Švajcarci znali da ih pobjeda nad Nijemcima vodi među 32 učesnika nokaut faze. Do pobjede su došli, ali nemaju izgleda da u posljednjem kolu eventualno preteknu "švabe" na prvom mjestu, jer imaju lošiji skor u međusobnim susretim (3:0, 4:2).

Za sada, poznato je da će se na žrijebu, 17. decembra, naći kuglice sa imenima Zenita, Štutgarta, Jang Bojsa, BATE Borisova, CSKA Moskve, PSV Ajndhovena, Metalista i Porta, kao i sigurno trećeplasiranim timovima u prvoj fazi Lige šampiona, Tventea, Rendžersa i Spartaka iz Moskve.

Samo su Zenit i Štutgart obezbedili pravo da revanš šesnaestine finala (17. - 24. februar) igraju na svom terenu, dok je Jang Bojs sigurno drugi.

Pobjednici 12 grupa Lige Evrope kao i četiri bolja trećeplasirana tima prve faze Lige šampiona biće gosti u prvim mečevima šesnaetine finala, dok će drugoplasirani timovi u 12 grupa Lige Evrope, uz četiri ekipe koje su sakupile manje bodova na trećim mjestima u grupama Lige šampiona biti prvo domaćini.