LE: Juventus ostao zavejan u Poljskoj

Poljski Leh, poslije 3:3 u Torinu, odigrao je 1:1 kod kuće sa Juventusom i tako eliminisao slavni italijanski klub iz Lige Evrope.

LE: Juventus ostao zavejan u Poljskoj Izvor: MONDO

Bivši prvak Starog kontinenta ostao je zavejan u Poznanju, gdje je po snijegom prekrivenom terenu u drugom poluvremenu, poljski predstavnik Leh izborio remi (1:1), poslije kojeg je postalo jasno da će iz Grupe A među 32 učesnika nokaut faze LE otići Mančester siti i Leh.

Posle remija u Torinu (3:3), kada je postigao sva tri gola za svoj tim, Letonac ruskog porekla Artjoms Rudnevs ponovo je zatresao mrežu Juventusa i to već u 12. minutu, poslije čega ekipa Luiđija Del Nerija, iako u gotovo najjačem sastavu, nije uspjela da stigne do pobjede.

A, samo pobeda ostavljala je bjankonere u igri pred šesto kolo i meč sa Sitijem u Torinu.
Nadu je vratio Vićenco Jakinta u 84. minutu, kada na terenu nije bilo moguće vidjeti nijednu jedinu liniju, ali je potpuni preokret izostao. Za Juventus svih 90 minuta igrao je Miloš Krasić.

U mnogo boljim uslovima, Mančester siti je na svom stadionu pobijedio već eliminisani Salcburg sa 3:0. Prva dva pogotka postigao je potpuno ravnodušni Mario Baloteli, a treće je remek delo Adama Džonsona.

Ipak, ta tri boda nisu bila dovoljna ekipi Roberta Manćinija da obezbijedi prvo mjesto u grupi, samim tim i revanš u svojstvu domaćina u šesnaestini finala.

Aktuelni osvajač Lige Evrope, Atletiko iz Madrida, posle drugog poraza u grupi od Arisa nalazi se na korak od eliminacije još u prvoj rundi.

U Grupi B, Bajer iz Leverkuzena je u zaleđenoj Norveškoj pobedio Rozenborg sa 1:0 pogotkom Nijemca nigerijskog porijekla Sidnija Sama. Na taj način, Lever je "bukirao" prvo mesto kolo prije kraja.

A, u isto vrijeme... Drama u Madridu. Aris je poveo u drugom minutu golom Španca Kokea, do 16. minuta već je bilo 2:1 za Atletiko a strijelci su bili (standardno) Dijego Forlan i Serhio Kun Aguero, što ipak nije bilo dovoljno za pobjedu crveno-bijelih.

Prvo je Koke poravnao sa bijele tačke u 51. minutu, a poslije prave igre bilijara u kaznenom prostoru Davida De Gee, nasnalažljiviji bio je Nikolaos Lazaridis, koji je natrčao na slabo odbijenu loptu i donio veliko slavlje zavidnom broju navijača solunskog kluba na tribinama Visente Kalderona - 2:3.

Pred treće kolo, Aris i Atletiko imaju isti broj bodova, ali pošto je grčki tim pobijedio u oba susreta (1:0, 2:3), pobeda u Solunu nad Rozenborgom garantovaće plasman među 32 kluba, bez obzira na ishod susreta Leverkuzen - Atletiko.

U Grupi C, nezasluženim golom Andersona Polge, poslije dvostrukog igranja rukom njegovih saigrača u kaznenom prostoru Lila, Sporting iz Lisabona došao je do pobjede nad Francuzima (1:0) i na taj način osigurao prvo mesto u grupi.

U isto vrijeme, Brazilac Valas Fernando Pareira divnim golom levicom donio je pobjedu Gentu nad Levskim (1:0), eliminisao tim iz Sofije i pogurao svoju ekipu na drugo mjesto tabele, ispred Lila. Ipak, Gent našeg novopečenog reprezentativca, golmana Bojana Jorgačevića, moraće da ne izgubi u Lilu, kako bi se domogao šesnaestine finala u poslednjem kolu.

Za sada, poznato je da će se na žrebu, 17. decembra, naći kuglice sa imenima Leverkuzena, Sportinga, Zenita, Štutgarta, Jang Bojsa, BATE Borisova, CSKA Moskve, PSV Ajndhovena, Metalista, Porta, Mančester sitija i Leha, kao i sigurno trećeplasiranih timovima u prvoj fazi Lige šampiona, Tventea, Rendžersa i Spartaka iz Moskve.

Samo su Leverkuzen, Sporting, Zenit i Štutgart obezbijedili pravo da revanš šesnaestine finala (17. - 24. februar) igraju na svom terenu, dok je Jang Bojs sigurno drugi u svojoj grupi.

Pred poslednje kolo u LE i LŠ, 15 mjesta je popunjeno, a slobodno još 17. Pobjednici 12 grupa Lige Evrope kao i četiri bolja trećeplasirana tima prve faze Lige šampiona biće gosti u prvim mečevima šesnaetine finala, dok će drugoplasirani timovi u 12 grupa Lige Evrope, uz četiri ekipe koje su sakupile manje bodova na trećim mestima u grupama Lige šampiona biti prvo domaćini.

Ove srede, jedva su odigrani mečevi širom Evrope, a najkitičnije bilo je u Poljskoj, Švajcarskoj, Norveškoj, Ukrajini, Rusiji i Danskoj, dok je trava mogla da se vidi u Engleskoj (uprkos padavinama), Španiji, Portugalu i Italiji. Većina klubova na utakmice ponijela je prave vreće za spavanje na polarnim putovanjima, kako bi igrači koliko-toliko izbjegli smrzavanje na klupama za rezerve.

Neki su trčkarali svih 90 minuta kraj terena kako ne bi promrzli.