Amerikanke se "prošetale" do još jedne titule: U finalu pregazile Kinu

Autor Haris Krhalić

Trenutno nemaju konkurencije.

amerika, košarka, žene Izvor: FIBA

Sjedinjene Američke Države osvajač su Svjetskog prvenstva za košarkašice u Australiji.

Ženska košarkaška reprezentacije SAD-a je jutros u finalu Svjetskog prvenstva savladala ekipu Kine rezultatom 83:61. Bila je to ukupno 11. titula za ovu reprezentacija, a četvrta uzastopno.

Kao i na svim dosadašnjim mečevima Amerikanki na ovom Mundobasketu ni u jednom trenutku se nije dovodilo pitanje pobjednika, samo je bilo pitanje sa koliko razlike će stići do nove titule.

Kineskinje su bile u kakvom-takvom egalu u prvom poluvremenu, ali pri kraju ovog dijela igre Amerikanke bježe na +10 i na odmor se ide rezultatom 33:43.

Sredinom posljednje četvrtine SAD stiže do +31 pri rezultatu 47:78. Kineskinje su serijom od 10:2 na kraju uspjele da malo ublaže poraz.

U pobjedničkom timu najefikasnija je bila Vilson sa 19 poena. Lojd je dodala 11 dok je Plum ubacila 10 poena. U reprezentaciji Kine Li Jueru postigla je 19, Vu Tongtong 13, a Vang Siju 11 poena.

Ranije je do bronzane medalja došla domaća selekcija Australije koja je pregazila Kanadu sa 95:65.