"Zmajići" melju redom, pala i Portugalija

Pet od pet, bilans je mlade košarkaške reprezentacije BiH na Evropskom prvenstvu B divizije u Sarajevu. U derbiju grupe A, u duelu dvije do sada neporažene ekipe, mladi "zmajevi" savladali Portugaliju 73:64.

"Zmajići" melju redom, pala i Portugalija Izvor: MONDO/Samir Cacan

Izvor: MONDO/Samir Cacan

Košarkaška reprezentacija BiH do 20 godina nastavlja sa sjajnim partijama na Evropskom prvenstvu B divizije, koje se održava u Sarajevu.

Tim Alena Abaza upisao je i petu uzastopnu pobjedu, i to protiv najtežeg rivala do sada - neporažene Portugalije.

PORTUGALIJA - BOSNA I HERCEGOVINA 64:73 (21:17, 18:8, 18:27, 7:21)

Prvih deset minuta Portugalci su riješili u svoju korist 21:17, da bi u drugom periodu igre nastavljena bolja igra gostiju, pa se na poluvrijeme otišlo s rezultatom 39:25 za Portugaliju.

Najveću prednost ekipa sa Pirinejskog poluostva imala je u 22. minutu, kada je na semaforu stajalo 45:27, odnosno plus 18. Tek tada su reprezentativci BiH uspjeli da se probude i krenu sa igrom koja ih je krasila u prva četiri meča.

Treću dionicu "zmajići" su odigrali znatno bolje nego prve dvije i slavili 27:18. To kao da je bio uvod u ono što će se dešavati u odlučujućoj četvrtini. Od 32. minuta i izjednačenja 57:57, sve je polazilo za rukom domaćim košarkašima, pa je prednost rasla iz napada u napad do konačnih "plus devet" na kraju.

Sjajnu partiju ponovo je pružio Jusuf Nurkić. Dabl-dabl učinkom (30 poena, 17 skokova) još jednom je pokazao da je najveća zvijezda reprezentacije BiH, ali i cijelog prvenstva. Stefan Glogovac pratio ga je sa 18 poena i šest uhvaćenih lopti. Fernando Fereira bio je najefikasniji u redovima gostiju sa 11 poena.

Reprezentativcima BiH ostaje još jedan meč u grupnoj fazi, u petak protiv Luksemburga (20 časova).