Lauri i Derozen "izgoreli" u Klivlendu!

Ličilo je na "brejk" i izjednačenje na vrhu Istoka, ali se dogodio sunovrat Reptorsa u poslednja četiri i po minuta. Gosti ljuti na sudije.

Dva najbolja tima Istoka, sa kombinovanim učinkom od 15-3, sastala su se prethodne noći u Ohaju u reprizi finala konferencije iz prošle sezone.

Zbog čega šampion ide dalje sa 9-1, što je Klivlend Kavalirsima najbolji učinak na startu od 1976. godin, a Toronto Reptorsi kući sa 7-3, trebalo bi pitati pre svega Kajla Laurija, a potom i najboljeg strelca lige do sada, Demara Derozena.

Ubitačan tandem jedinog kanadskog tima u NBA pretvorio se u "samoubitačan" tandem u poslednja četiri i po minuta napetog meča, pa se 103:110 očas posla pretvorilo u pobedu Lebrona Džejmsa i drugova od 121:117, mada su i ta dva poslednja poena gosti ubacili kada je sve već bilo gotovo, na dve sekunde pre kraja.

U međuvremenu?

Pokušaćemo "na brzaka" da popišemo sve što su Reptorsi uradili pred 20.562 navijača u rasprodatoj "Kviken Loans areni".

Od kada je Lauri pogodio trojku za sedam razlike na 4:24 do kraja (103:110 posle 101:101) isti igrač u narednom napadu dobio je rampu od Čeninga Fraja, trojke su promašili Norman Pauel, Derozen i Lauri, dvojke Derozen (2 puta) i Lauri, koji je dobio i tehničku, Jonas Valančijunas pridružio se sa ofanzivnim faulom i izgubljenom loptom, a Derozen sa polovičnim izvođenjem slobodnih bacanja, itd.

Toronto

Istok: Klivlend 9-1, Atlanta 8-2, Toronto 7-3, Šarlot 7-3, Čikago 7-4, Milvoki 5-4, Detroit 6-5, Boston 5-5, Indijana 5-6, Njujork 4-6, Bruklin 4-7, Orlando 4-7, Vašington 2-7, Majami 2-8, Filadelfija 1-9.ž

Zapad: L. A. Klipers 10-1, Golden Stejt 8-2, San Antonio 8-3, Hjuston 6-4, Portland 7-5, Juta 7-5, L. A. Lejkers 7-5, Oklahoma 6-5, Memfis 5-5, Sakramento 4-7, Denver 3-7, Minesota 3-7, Finiks 3-8, Dalas 2-7, Nju Orleans 2-9.

U isto vreme, put do mrežice Kavsa pronašli su samo Valančijunas i Derozen za dva i Norman Pauel za tri poena, tako da je poraz bio manje-više neminovan.

Na drugoj strani, Klivlend je ubacio taman koliko je bilo potrebno da meč završi serijom 18:5, posle čega je Lauri uspeo da iz trećeg napada ubaci koš za konačnih "minus četiri".

"King" Džejms, inspirisan prisustvom člana "Kuće slavnih" Oskara Robertsona, ostao je kratak za skok do "tripl-dabl" učinka: 28 poena, 14 asistencija, devet skokova, što je sa zadovoljstvom pratio Kajri Irving sa 24 poena, kao i Kevin Lav sa 19 poena i 13 skokova.

"Ne obraćam pažnju na rekorde, ali zato obraćam pažnju na timove protiv kojih igramo i šta oni imaju da iznesu na tablu", rekao je Džejms.

Reptorsi su izneli mnogo toga, a onda izvukli stoljnjak naglo i sve prosuli po podu...

"Ne hrabri me nijedan poraz, nikada", rekao je Lauri, strelac 28 poena, uz devet asistencija.

"Želimo da pobedimo u svakoj utakmici, svaki put kada dodirnemo parket želimo da pobedimo", dodao je.

Derozen je ubacio 26 poena, a posle utakmice požalio se na kriterijum suđenja i "nesvirane" faulove nad Valančijunasom i Laurijem u poslednja dva minuta, kao i na to što Kavsi nisu kažnjeni za jednu zakasnelu rampu, prema njegovom mišljenju.

Kavalirsi su ubacili 13 trojki i nastavili niz od bar deset pogodaka van linije 7,24 koji sada iznosi deset mečeva.

Iako je Toronto u finišu uradio dovoljno da izgubi meč, nije netačno da su sudije bile na strani domaćeg tima u nekim 50:50 odlukama.

Reptorsi u noći između srede i četvrtka dočekuju Golden Stejt Voriorse, dok Kavalirsi igraju protiv Indijana Pejsersa u gostima, iste noći. Samo će još Bruklin Netsi ove sezone igrati vezane utakmice protiv prošlosezonskih finalista, Kavsa i Voriorsa.

Nemanja Bjelica, posle uloge startera u meču sa Los Anđeles Lejkersima (pobeda od 125:99), koju je pretvorio u NBA rekord karijere od 24 poena za 41 minut, uz osam skokova i tri asistencije, vraćen je na klupu a samim tim i u limitiranu minutažu, tako da se vratio i na skroman statistički učinak.

Minesota Timbervulvsi poraženi su kod kuće od Šarlot Hornetsa rezultatom 108:115, a Bjelica je za 21 minut na parketu ubacio dve trojke iz četiri pokušaja za šest poena, dva skoka i asistenciju.