Zvezda zaokružila 2016. u Zagrebu - pobedom!

Crveno-beli savladali Cedevitu u sjajnom derbiju ABA lige i produžili trijumfalni niz na 15-0!

Zvezda zaokružila 2016. u Zagrebu - pobedom! Izvor: MN PRESS

Crvena zvezda mts trijumfalno je stavila tačku na kalendarsku 2016. godinu u ABA ligi!

Ekipa Dejana Radonjića savladala je šampiona Hrvatske u odličnom derbiju u Zagrebu, na Božićno veče po gregorijanskom kalendaru.

CEDEVITA - ZVEZDA 91:95 (22:13, 11:25, 28:30, 30:27)

Statistika u ovom slučaju zaista pokazuje koliko je dobar meč odigran pred 2.800 gledalaca u zagrebačkom Domu sportova!

Marko Simonović postigao je čak 27 poena (4/9 za tri, bez promašaja za dva - 4/4) i sa pet uzastopnih pogodaka sa linije penala stavio tačku na utakmicu. Pored njega, najefikasniju rolu imao je centar Beograđana Ognjen Kuzmić, sa svojim "dabl-dabl" učinkom od 20 poena i 10 skokova.

Uz njihov učinak, 16 poena Čarlsa Dženkinsa (3/3 za tri) i jako važan doprinos Nemanje Dangubića (13 p, 5/5 za dva) i Stefana Jovića (10 p, 8 sk, 7 as), Cedeviti ni zaista dobra igra u tri četvrtine nije bila dovoljna za pobedu.

Zagrepčani su bolje počeli, poveli u desetom minutu i devet poena prednosti (22:13), ali je energija Marka Simonovića pokrenula branioca titule u sjajnu drugu četvrtinu gostiju.

Snažnom odbranom, brzim kontrama i preciznim napadima, ekipa Dejana Radonjića preuzela je u toj deonici kontrolu nad rezultatom i nije je ispuštala do kraja. Dok je meč odmicao, Beograđani su sve bolje šutirali sa distance (počeli sa 1/11 za tri, a završili sa 10/26) i na svaki način odgovarali na atake Cedevite.

Domaćin je u drugom poluvremenu našao ritam, Džejms Boutrajt je pokazao šta sve zna, ubacivši čak 26 od svojih 30 poena, ali ni njegova rola, ni raspucani Džon Šurna (16 poena, četiri trojke u nastavku) nisu bili dovoljni za preokret.

....
Izvor: YouTube/ABA liga j.t.d.

Ekipa Veljka Mršića najbliže je prišla gostima u 34. minutu. Imala je "minus dva" (72:74), napad za vođstvo, ali je Dženkins ukrao loptu Boutrajtu, poentirao posle kontre i inicirao novu seriju crveno-belih.

Ispostavilo se - odlučujuću!

Jović je do kraja ubacio šest poena iz prodora i u 39. minutu nagovestio miran finiš (83:91). Međutim, Cedevita je imala još baruta u rukama, pa je trojkom Boutrajta 12 sekundi pre kraja prišla i na "minus 3".

Međutim, zahvaljujući Simonoviću, Zvezda je ostala na nogama, odbila i taj napad, produžila perfektan skor i zaokružila svoju zaista sjajnu 2016. godinu.

U proteklih 12 meseci, branilac "jadranske" titule ostvario je u ABA ligi skor 27-2! Ako računamo i prošlu sezonu, Zvezda je u regionalnom takmičenju u seriji 25-0!

Sa takvim učinkom i još jednim važnim korakom ka "overi" prvog mesta pred plej-of, Zvezda se okreće poslednjem izazovu u 2016. godini - utakmici protiv moskovskog CSKA, u Kombank areni (četvrtak).

Duelom protiv šampiona Evrope, Radonjićeva ekipa spustiće zavesu na svoju  2016. godinu. Definitivno crveno-belu godinu za pamćenje!

Cedevita: Džejms 11, Krušlin 6, Boutrajt 30 (6/13 za tri, 5 as), Katić 4, Žganec 2, Bilan 12 (6 sk), Šurna 16 (4/6 za tri), Hopson 3, Begić 2, Tomas 5, Arapović.

Zvezda: Volters 2, Dangubić 13 (1/5 za tri), Mitrović, Lazić, Dobrić, Simonović 27 (4/9 za tri), Rakićević, Dženkins 16 (3/3 za tri, 4 as), Gudurić, Jović 10 (8 sk, 7 as), Kuzmić 20 (10 sk), Bjelica 7 (2/4 za tri).

Partizan - MZT 91:76

Tabela: Zvezda 15-0, Partizan 12-3, Cedevita 10-5, Cibona 10-5, Budućnost 10-4, Igokea 8-7, Olimpija 6-8, Mega Leks 5-10, FMP 4-11, Karpoš Sokoli 4-11, Zadar 5-9, MZT 4-11, Krka 5-9, Mornar 4-10

- kraj utakmice, pobeda Crvene zvezde mts u Zagrebu! -

40' 91:95 Katić odlazi na prodor, a Simonović skida loptu sa obruča!

40' 91:95 Simonović opet staje na crtu i pogađa oba bacanja, sedam sekundi pre kraja.

40' 91:93 Butrajt pogađa još jedan šut za tri! To je njegov 26. poen u ovom poluvremenu! Osam sekundi je do kraja, a Zvezda izvodi loptu iz polja napada.

40' 88:93 Simonović pogađa oba slobodna bacanja. Mršić traži tajm-aut, a Radonjić će posle pauze uvesti Gudurića u igru. Do kraja je ostalo još 11,2 sekunde.

40' Cedevita pravi prvi, pa drugi faul, kojim ispunja bonus. Simonović ide na liniju penala.

40' 88:91 Šurna promašuje šut za tri poena, ali pogađa Butrajt, 12 sekundi pre kraja. Jović je u međuvremenu izgubio loptu. Radonjić sada traži tajm-aut.

40' 85:91 Krušlin pogađa dva slobodna bacanja, a Dženkins baca loptu u aut, 35 sekundi pre kraja. Tajm-aut traži Veljko Mršić, posle čega će Zagrepčani imati napad.

39' 83:91 Jović postiže iz blizine jako važne poene. Krušlin promašuje šut za tri, a Radonjić minut i po pre kraja traži od svojih grača da uspore ritam.

38' 81:87 Jović poentira iz teške situacije, sa distance, uz zvuk sirene, a Butrajt napravio korake. Ipak, Kuzmić odmah zatim pravi svoj četvrti faul, u napadu.

36' 81:85 Poeni u svakom napadu! Šurna pogađa trojku za domaće, Simonović za goste, a potom sjajno poentiraju prodorima Jović, pa Boutrajt. Odlična košarka u Zagrebu.

35' 72:78 Jović dugo čeka igru "dva na dva" sa Kuzmićem, pa kreće sam i pogađa. Simonović na drugoj strani iznuđuje faul Šurne u napadu.

34' 72:76 Dženkins krade loptu Boutrajtu, istrčava kontru i postiže jako važne poene. Cedevita je posle dugo vremena imala napad za izjednačenje ili vođstvo.

33' 72:74 Boutrajt promašuje šut, a Bilan posle skoka "vezuje" pet poena i približava domaće na samo dva poena minusa. Dejan Radonjić traži tajm-aut.

32' 67:74 Idemo dalje - trojka Šurne, pa trojka Simonovića! U međuvremenu Volters nakon greške izlazi iz igre.

31' 64:71 Trojka Šurne, pa trojka Bjelice! Atraktivno je počeo i poslednji kvartal.

- kraj treće četvrtine -

30' 61:68 I opet Butrajt - trojka u jako teškoj situaciji (za 61:66, njegov 18 poen u ovoj deonici), ali i polaganje Voltersa u poslednjem napadu, za "plus 7" crveno-belih.

30' 58:66 Četiri minuta u igri i četiri faula Branka Lazića. Boutrajt staje na liniju penala i ubacuje svoj 15. poen u ovoj deonici. Ipak, uprkos njegovoj roli, crveno-beli i dalje kontrolišu rezultat.

29' 56:63 Boutrajt trojkom postiže svoj 13. poen u ovoj četvrtini, a Šurna u sledećem napadu takođe pogađa iz daljine.

28' 50:63 Boutrajt "vuče" Cedevitu poenima u nizu, a Bjelica odgovara šestom trojkom Crvene zvezde. Odmah potom stiže i sedma, pogađa je Dženkins.

26' 44:57 Kuzmić u reketu pogađa svoj 18. poen (koš plus faul), a Simonović trojkom svoj 17! Mršić traži tajm-aut.

25' 41:51 Tehnička Dangubića zbog simuliranja faula (saplitanja), pa trojka Boutrajta. Dangubić ponovo ima spreman odgovor - takođe trojku.

23' 37:44 Bilan, pa Džejms pokreću Cedevitu nakon maksimalnog vođstva Zvezde, koje je u jednom trenutku iznosilo "plus 11" (33:44)

21' 33:42 Kuzmić "otvara" drugi deo meča poenima sa linije penala. Odmah potom, Dangubić pogađa posle prodora, za novo maksimalno vođstvo srpskog tima.

Strelci:

Cedevita: Džejms 7, Krušlin 4, Boutrajt 4, Žganec 2, Bilan 7 (4 sk), Hopson 3, Begić 2, Tomas 4

Zvezda: Dangubić 4, Simonović 14 (1/6 za tri), Dženkins 8 (2/2 za tri), Jović 2, Kuzmić 9 (5 sk), Bjelica 1 (6 sk)

- poluvreme -

20' 33:38 Simonović ponovo krade loptu Zagrepčanima i sam realizuje kontru (14 poena). Lazić pravi još jedan prekršaj na protivničkoj polovini (svoj treći) i odlazi na klupu. Tajm-aut Dejana Radonjića pred poslednji napad Beograđana u prvom delu meča.

19' 32:36 Poluvreme ulazi u završnicu vođstvom crveno-belih. Boutrajt faulira Dženkinsa u teškoj situaciji, a Zvezdin Amerikanac realizuje oba slobodna bacanja.

18' 30:31 Cedevita uzvrađa poenima Boutrajta, a Simonović poentira posle prodora i postiže već 12. poen.

15' 26:29 Dženkins pogađa trojku, Dangubić polaže posle ukrštenog koraka nakon kontre, pa Dženkins opet pogađa trojku. Crveno-beli prvi put večeras vode. Mršić traži tajm-aut.

14' 24:21 Posle tri izgubljene lopte, Cedevita prvi put poentira u ovoj četvrtini košem Krušlina nakon prodora. Crveno-beli se muče u šutu za tri (1/12), a Simonović iznuđuje pri jednom pokušaju faul i tri slobodna bacanja, koja i pogađa.

12' 22:17 Simonović "kupi" izgubljenu loptu, Dangubić istrčava kontru i zakucava. Veljko Mršić reaguje tajm-autom.

- kraj prve četvrtine -

10' 22:13 Pola minuta pre kraja prve deonice, Krušlin pogađa dva slobodna bacanja i postavlja najveću dosadašnju razliku. U poslednjem napadu, isti igrač imao je šansu da je dodatno poveća, ali nije uspeo.

9' 20:13 Crveno-beli poenima Jovića i Kuzmića pokazuju ofanzivnu reakciju, dok Cedevita u uzastopnim napadima odlazi na liniju penala. Rašad Džejms pogodio je jedno,  a Tomas dva slobodna bacanja.

7' 17:9 Domaći puštaju šut Marku Simonoviću, a on ubacuje prvu trojku za crveno-bele. Ipak, Rašad Džejms brzo odgovara istom merom. Dangubić odlazi na klupu zbog dve lične greške, u igri je Gudurić.

6' 12:4 Milan povećava vođstvo Cedevite na maksimalnih "plus 8", a Radonjić traži tajm-aut. "Koncentracija je katastrofa", kaže trener Zvezde svojim igračima.

5' 8:4 Kuzmić u dva napada dolazi u poziciju pod košem i pogađa o tablu. Cedevita kombinuje odbranu u ovim trenucima, pa je u jednom trenutku zaigrala i zonu. Nakon toga, Džejms ubacuje prvu trojku na utakmici.

2' 4:0 Prve poene na utakmici postiže Rajan Boutrajt. U sledećem napadu, Marko Tomas poentira preko Nemanje Dangubića, koji je pokušao da iznudi faul.

Početne petorke

CEDEVITA: Džejms, Boatrajt, Tomas, Žganec, Bilan

ZVEZDA: Jović, Dženkins, Dangubić, Mitrović, Kuzmić

Cedevita (10-4) - Crvena zvezda mts (14-0)
! Trećeplasirani protiv lidera.

Šampioni Hrvatske i Srbije odmeriće snagu od 19 časova u Zagrebu, gde će uveliko trajati proslava Božića.

Domaćin dočekuje goste iz Beograda u dobroj formi i sa osam uzastopnih pobeda u sva tri takmičenja (domaća liga, ABA liga, Evrokup). Sa druge strane, crveno-beli otputovali su u Hrvatsku sa perfektnim "jadranskim" učinkom (14-0) i sa dva ovonedeljna meča u Evroligi za sobom (poraz od Olimpijakosa, pa pobeda nad Realom).

U najavi utakmice, trener domaćina Veljko Mršić rekao je da mu nije drago što se utakmica igra na Božićno veče, dok je Dejan Radonjić upozorio da Cedevita nije isti tim koji je na početku sezone ubedljivo poražen u "Pioniru".

Meč će početi u 19 časova, uz direktan TV prenos na Areni sport i tekstualni prenos na MONDU.