Haotično u Rusiji, PAO stao!

Posle 11 pobeda u 12 utakmica, "zeleni" iz Atine doživeli su poraz, mada su imali napad za pobedu i šut za produžetak.

Evroliga Uniks – Panatinaikos 83:81  Izvor: MN PRESS

Razlika između dva sata iznosila je četiri sekunde i Ćavi Paskual nije želeo penal završnicu.

Verovao je u svoju odbranu, s pravom, ali ga je izdao napad.

Uniks – Panatinaikos 83:81 (13:19, 22:25, 28:21, 20:16) u prvom meču 15. kola zakazanom za petak, 30. decembar 2016. godine.

Duga dvojka Demetrisa Nikolsa iz ugla, posle finte šuta, koja je jedva stigla do "prvog" obruča nije razlog prvog poraza Panatinaikosa posle četiri evroligaške pobede već ono što su Paskualovi momci uradili u Kazanju od vođstva 40:54 u trećoj četvrtini pa do tog "do or die" pokušaja.

PAO je dominirao od sredine druge četvrtine, stekao 14 razlike i očas posla to prokockao dopustivši fantastičnom Kitu Lengfordu da uđe u svoju seriju, a kada se to dogodi uglavnom se probude i ostale zvezde u timu Jevgenija Pašutina, poput Kina Koloma i naročito Latavijusa Vilijamsa.

Ovaj trio, uz odlične defanzivne role Pavela Antipova, za pola treće četvrtine smanjio je zaostatak sa 14 na dva poena i obezbedio domaćinu egal završnicu u kojoj je bodove mogao da izgubi – domaći tim!

Vezanim poenima Vilijamsa, uz nekoliko promašaja Krisa Singltona (koji je dobio i neprijatnu rampu od Antipova u zavšrnici) i Majka Džejmsa, Uniks je poveo 83:78 na 40 sekundi pre kraja, ali je Paskual tada nacrtao akciju za Kejsija Riversa koji je teškom trojkom preko ruke vratio neizvesnost u meč – 83:81, što je na 30 sekundi pre kraja nateralo Pašutina na neplanirani tajm-aut.

S faulom viška u džepu, Uniks je potrošio još dve sekunde, a onda je Paskual naredio odbranu na Lengfordu, koju je maestralno odigrao Nik Kalates, Uniks je napravio igrača više, ali je PAO odličnom rotacijom otežao šut Vilijamsu koji je promašio 21. poen na šest sekundi pre kraja, kada je krenula kontra gostiju, Singlton je pokupio skok, Rivers povukao kontru, a Nikols čekao u uglu – no morao je da "diže" rivala i potom traži novu poziciju za šut, zakoračio je "u" liniju 6,75, digao se za produžetak i bio prilično kratak.

Baš kao i ceo gostujući tim...

Ovo je Uniksu treća uzastopna pobeda u Evroligi nakon onih nad Žalgirisom (80:88) i Galatasarajem (73:60), tako da se Pašutinov tim sa začelja probio blizu sredine tabele na "pola puta" do plej-ofa.

S druge strane, Paskualov Panatinaikos imao je samo poraz od Barselone u gostima u poslednjih 12 mečeva u Evroligi i grčkom prvenstvu, ali je večeras morao da pruži ruku spretnijem rivalu koji se pred 5.482 navijača ponovo hranio poenima Lengforda (27, 5 as, 4 sk), Vilijamsa (19, 9 sk) i Koloma (16, 3 sk, 3 as). Niko drugi nije bio ni blizu dvocifrenog učinka, Antipov je ubacio šest poena, a Orlando Džonson pet. Četvorica igrača Uniksa nisu se ni upisala u strelce.

S druge strane, Kalates je ubacio 23, uz šest asistencija, ali je u dramatičnom finišu ostao bez prilike da direktno rešava u napadu, jer su loptu držali Amerikanci, pre svih Singlton (12, 5/10 iz igre, 8 sk), Džejms (13, 6/11 iz igre, 5 as) i Rivers (6, 2/3 za tri), 2 sk.

Janis Burusis vratio je trojkom vođstvo Panatinaikosu od 77:78, posle čega je usledio minut i po dominacije Latavijusa Vilijamsa i jurnjava u kojoj su Kalates i Burusis bili potpuno zaboravljeni i neupotrebljivi.

Baskonija - Makabi 101:88

Tabela: CSKA 12-3, Real 10-5, Olimpijakos 10-5, Baskonija 10-5, PAO 9-6, Fenerbahče 9-6, Darušafaka 8-6, Zvezda 7-8, Efes 7-8, Barselona 6-8, Uniks 6-9, Žalgiris 6-9, Bamberg 5-9, Makabi 5-10, Galatasaraj 4-10, Armani 4-11.