FMP ide u finale, Partizan na remont!

"Panteri" i u revanšu nadigrali crno-bele, pa će se od ponedeljka boriti sa Crvenom zvezdom za titulu prvaka Srbije.

FMP ide u finale, Partizan na remont! Izvor: MN PRESS

Svakoj seriji, dobroj ili lošoj, jednom dođe kraj.

Košarkaši Partizana tako su u petak prekinuli niz svog kluba od 17 uzastopnih nastupa u finalu plej-ofa državnog prvenstva! Posle poraza od Budućnosti u sezoni 1999/2000 usledila je dugogodišnja dominacija i 14 uzastopnih titula, pa dva poraza od Crvene zvezde.

Crveno-beli će počev od ponedeljka braniti tron u susretima sa FMP Železnikom, svojim razvojnim timom, koji je posle 0:4 u ABA ligi i regularnom delu Superlige smogao snage da eliminiše favorita u dva meča.

U petak u revanšu, FMP - Partizan 78:68 (22:17, 21:16, 21:20, 14:15)!

Utakmice finala na programu su 12, 14, 16. i ako bude potrebno 18. i 20. juna.

Za prethodnu eliminaciju Partizana u polufinalu plej-ofa takođe je zaslužan FMP.

Bilo je to 1998, kada je tim iz predgrađa Beograda, nakon nastupa crno-belih na Fajnal foru Evrolige, dobio seriju sa 2:1. Naredne godine je prvenstvo prekinuto zbog NATO bombardovanja, a posle toga su crno-beli godinama bili neizostavni učesnici završnih košarkaških predstava u sezoni.

Jasno je da posle ovakvog izdanja u plej-ofu i najslabijeg rezultata u 21. veku slede krupne promene u timu, a vrlo verovatno i u čitavom klubu.

Posle iznenađujućeg poraza u dvorani "Aleksandar Nikolić", očekivala se reakcija Džikićevog tima u dvorani FMP-a, gde je u okršaju istih timova samo devet dana ranije rezultat bio 71:85. Tada su crno-beli vodili svih 40 minuta, kontrolisali igru i ostvarili jednu od laganijih pobeda u Superligi.

Međutim, uloge su se "preko noći" promenile. Mlađi i poletniji tim FMP-a imao je mnogo više energije, bolji pristup i timsku igru. Partizan je imao željeni rezultat samo u prvom minutu, posle koša Adina Vrapca (0:2).

Ostatak utakmice protekao je potpuno u znaku "pantera", koji su uspešno rešili problem ličnih grešaka (Čović, Radanov) i povrede (Ljubičić) svih svojih plejmejkera, u koji su zapali već sredinom treće četvrtine.

Došla je do izražaja polivalentnost Dejana Davidovca, visoki igrači su nadskakali rivale, a Partizan nije iskoristio šanse da uvede meč u neizvesnu završnicu.

Posle 43:33 na poluvremenu, bilo je 51:36 u 24. minutu i 60:45 četiri minuta kasnije. Crno-beli su se u poslednjem kvartalu spustili ispod 10 poena zaostatka, Vil Hečer je u 34. i 35. minutu promašio dve trojke za "minus pet", a kada je u 38. minutu pogodio za 72:66 - bilo je kasno za preokret.

Sjajni Davidovac postigao je ključni koš sa poludistance, Hečer promašio trojku, a Radanov slobodnim bacanjima u 39. minutu povećao na 76:66 i ostavio Partizanu samo puku teoriju...

FMP: Radanov 9, Čović 9 (5as, 3izg), Davidovac 19 (12sk, 3as, 4izg), Apić 7 (7sk, 3as), Lazarević 10 (3as, 4ukr), Bursać 3, Šešlija 3, Kutlešić, Ljubičić, Radovanović 2, Ostin, Bolden 16 (6sk).

PARTIZAN: Ratkovica 9 (5as, 4izg), Vrabac 8, Jovanović, Marinković 2 (3sk, 4izg), Veličković 7 (5sk), Majstorović 2, Birčević 8 (6sk, 2as), Koprivica, Andrić 10 (3ukr), Hečer 18 (3as, 3izg), Pot 2, Luković 2 (4sk).

Crvena zvezda je postala prvi finalista u četvrtak, pobedivši Mega Leks i u revanšu u Sremskoj Mitrovici (75:84), ali uz povrede dvojice plejmejkera.

IZ MINUTA U MINUT

40' Davidovac "overava" pobedu slobodnim bacanjima - 78:67.

40' Ratkovica koristi jedno bacanje - 76:67. Pobednik i finalista je odlučen! Do kraja samo četrdesetak sekundi.

39' Posle Džikićevog tajm-auta 1:40 minuta pre kraja, Partizan gubi loptu pri izvođenju auta! Marinković je izveo, Hečer ispustio...

39' Važan koš Davidovca na asistenciju Lazarevića - 74:66. Hečer promašuje trojku i time propušta možda i poslednju šansu da uvede meč u neizvesnu završnicu. Faul Marinkovića, Radanov 2/2 - 76:66.

38' Birčević faulira Boldena daleko od koša i šalje ga na liniju za slobodna bacanja. Australijanac 1/2 - 72:63. Trojka Hečera - 72:66!

38' FMP je stvorio višak na agresivnu odbranu Partizana i Andrić je napravio peti faul. Lazarević 1/2 - 71:63. Apić blokira Veličkovića, Birčević hvata loptu, ali isteklo je vreme za napad. FMP na dva i po minuta od finala.

37' Ukradena lopta Andrića i kontra crno-belih, Ratkovica poentira - 70:63!

37' Ofanzivni skok Bursaća između trojice igrača Partizana. Crno-beli su ušli u bonus, Andrić faulira Bursaća maltene dok lopta još nije izvedena... Bursać prvo bacanje promašuje, drugo pogađa - 70:59. Hečer pogađa, ali nagazio je liniju tri poena - 70:61.

36' Apić asistira Bursaću pod košem za 69:59. Koraci Birčevića. Tajm-aut... Opet Radanov neprecizan, Birčević šutira trojku i promašuje.

35' Lep prodor i promašaj Radanova, zatim dobar protok lopte u napadu Partizana, Hečer otvoren na šutu u levom ćošku, ali opet ne uspeva da smanji na pet razlike.

34' Ono što nije uradio u napadu, uspeo je u odbrani. Marinković je agresivno čuvao Čovića, ovaj ga je odgurnuo i zaradio peti faul. Hečer za tri poena... bezidejan napad i žestok promašaj.

33' Luković i Hečer dovode crno-bele na "minus osam" (67:59), FMP promašuje dva šuta, Marinković napada Čovića na niskom postu i ne uspeva da iznudi faul. Izgubljena lopta.

32' Andrić pravi korake, Bolden pogađa trojku - 67:55!

31' Pogodak Hečera od tablu na isteku napada - 64:55.

30' Partizan bez defanzivnog skoka, Davidovac je prvi šut promašio, drugim je pogodio trojku - 64:51! Prodor Hečera i koš za kraj treće četvrtine - 64:53.

29' Tračak nade za Partizan! Serija 6:1, koš i bacanja Hečera, pa trojka Birčevića - 61:51.

28' Opet greši Ratkovica, Davidovac asistira, Radovanović se dobro otvara i zakucava - 60:45!

28' Lazarević preseca pas Ratkovice, u kontri pravi grešku u vođenju lopte, ali sudije puštaju da nastavi akciju. Laki poeni - 56:44.

25' Koš i dodatno bacanje Hečera - 53:41. Radanov ide na klupu sa četiri lične, organizaciju igre moraće da preuzme Davidovac.

24' Uzastopni promašaji Veličkovića, na drugoj strani indolentna odbrana crno-belih i laki poeni Radanova - 51:36!

24' Problem za FMP! Ljubičić je dobio udarac u mišić iznad kolena i hramajući napustio teren. Na poziciji "pleja" sada mladi Radanov.

24' Četvrta lična Filipa Čovića, koji je bio odličan u drugom poluvremenu prethodne i prvom poluvremenu ove utakmice. Menja ga Ljubičić... i u prvom napadu promašuje otvorenu trojku za "plus 16".

23' Crno-beli smušeni u defanzivnom skoku, Davidovac hvata loptu i beleži "2+1" - 49:36!

22' Uzvraća Čović - 46:36!

21' Treća četvrtina je počela dobro po Partizan, izgubljenom loptom Apića i trojkom Andrića - 43:36.

- Šut iz igre: FMP 50, Partizan 38 odsto. Trojke: FMP 3/10, Partizan 1/9. Za dva poena: FMP 14/24, Partizan 9/17. Skok: FMP 11+5, Partizan 9+3. Izgubljene lopte: FMP 8, Partizan 10.

- Strelci: Bolden 12, Davidovac 7 (5sk), Čović 6 (5as), Apić 6 (4sk), Radanov 5, Lazarević 5, Šešlija 2 - Andrić 7, Veličković 6, Birčević 5 (4sk), Vrabac 5, Ratkovica 3 (5as), Marinković 2, Majstorović 2, Pot 2, Hečer 1.

- Birčević je promašio trojku, FMP odlazi na odmor sa 10 poena viška - 43:33 (22:17, 21:16)!

20' Dobra odbrana crno-belih, Birčević bacanjem na parket osvaja loptu, ali Hečer u tranziciji promašuje trojku, kojom je mogao da smanji na šest razlike. Andrić u skoku faulira Davidovca, samo pet sekundi pre kraja poluvremena. Bek FMP-a pogađa jedno bacanje - 43:33.

20' Partizan je prišao na 40:32, ali Bolden novim "ali-upom" vraća dvocifrenu prednost domaćinu - 42:32.

18' Veličković promašuje iz reketa, Davidovac bacanjima vodi FMP na "plus 12" - 38:26. Trojka Andrića - 38:29!

18' Čović prolazi Marinkovića, polaže loptu u koš i pogađa dodatno bacanje - 36:26!

16' FMP evidentno ima više energije u svojoj igri nego Partizan. Davidovac "iz odbojke" održava solidno vođstvo - 33:26. Apić je promašio čist zicer, inače bi bilo "plus devet".

14' SJAJNO! "Ali-up" akcija Čovića i Boldena za 26:20. Na koš Andrića posle ofanzivnog skoka uzvraća trojkom Čović - 29:22!

12' Lazarević pogađa sa distance (24:18), a Hečerov pas u reket Majstoroviću završava u autu.

- Najbolji strelci: Bolden 8, Apić 6, Radanov 5 - Vrabac 5, šestorica igrača po 2 poena.

- Veličković sa linije za slobodna bacanja postavlja konačan rezultat prve četvrtine - 22:17! Šut za tri poena: FMP 2/6, Partizan 0/3. "Panteri" mnogo bolji u ofanzivnom skoku - 4:0!

10' Majstorović je smanjio na 19:15, a raspoloženi Bolden odgovorio trojkom, za maksimalnih "plus sedam" - 22:15!

9' Koš i dodatno bacanje Radanova, uz nesportsku ličnu Majstorovića - 19:13. Mladi košarkaš promašio je u sledećem napadu.

8' Mini-serija "pantera" od 4:0, kojom su povećali vođstvo na 14:9. Bolden je zakucao posle promašene trojke Ratkovice i naterao Aleksandra Džikića da zatraži tajm-aut.

5' Obostrano nervozan početak. Bolden je trojkom doneo FMP-u 7:4, Ratkovica odmah smanjio na 7:6.