Mučenje, pa "stotka": Nova pobeda Srbije!

"Orlovi" u drugom poluvremenu nadigrali Gruziju i popravili skor na 2-0 u kvalifikacijama za Mundobasket. U februaru gostovanja Nemačkoj i Austriji.

Mučenje, pa "stotka": Nova pobeda Srbije! Izvor: MN PRESS

Kvalifikacije za Svetski kup 2019. po novom sistemu, počele su uspešno po reprezentaciju Srbije.

Domaći teren, ali i kvalitet novoformirane ekipe pod dirigentskom palicom Aleksandra Đorđevića, bili su faktori druge pobede u grupi G, koja daje prostor za mirnu analizu i pripremu naredne dve utakmice, u februarskom "prozoru".

Srbija (2-0) - Gruzija (0-2) 105:87 (21:21, 23:24, 30:19, 31:23)!

"Orlovi" su na poluvremenu bili u minimalnom zaostatku (44:45), pošto su gosti pogodili osam trojki iz 16 šuteva, od toga naturalizovani Amerikanac Majkl Dikson 4/7, za ukupno 23 poena.

Međutim, videlo se da Gruzija ima mali izbor kvalitetnih igrača i njenom selektoru Ilijasu Zurosu bilo je teško da 40 minuta održi tako nadahnut napadački ritam. Srbija je zaigrala čvršće i angažovanije u odbrani, iskusni Markoišvili u 25. minutu je otišao na klupu zbog povrede šake, a Dikson počeo da pokazuje znake umora.

U trećoj četvrtini je ovaj bek ubacio samo dva poena i njegovim zaustavljanjem je odrađen lavovski deo posla.

Naši igrači su prvu osetniju prednost stekli pametnim napadima i pogocima sa linije za slobodna bacanja (62:56), zatim su nekoliko puta profitirali na požrtvovanju, a u finišu treće četvrtine ih nije poremetila ni tehnička greška Đorđeviću, koji je, kao i kompletna publika, bio nezadovoljan nekim sudijskim odlukama.

Gruzija je, kada je imala šansu da uhvati priključak, promašila četiri od pet "penala", a početak poslednje četvrtine obeležili su Milan Mačvan i Marko Simonović sa po dve trojke, za 88:72 u 35. minutu.

Tada je bilo potpuno jasno kakav će biti kraj. Nestalo je svako opterećenje i 5.890 ljudi u finišu je moglo da uživa i u egzibicionim potezima, kao što je bila Mačvanova asistencija iza leđa Stefanu Penu, ili polaganje u padu Vanje Marinkovića, uz faul nad njim...

Kao i uvek, posebno zadovoljstvo doneo je momenat u kome je domaći tim "probio" granicu od 100 poena. Bilo je to 1:21 minuta pre kraja, kada je Peno kompletirao akciju "2+1".

Pogledajte semafor, pogledajte semafor #srbija #kosarka #basketball

A post shared by MONDO (@mondoportal) on

Đorđević je za ovaj meč obavio jednu promenu u odnosu na petak, pošto se Stefan Birčević vratio u svoj klub, kako je ranije bilo dogovoreno, a na njegovo mesto "uskočio" je debitant Sava Lešić.

Pored lidera Manučara Markoišvilija, goste je predvodio dinamični Dikson, koji je nedavno igrao za njih i na Eurobasketu. Svojevrsna atrakcija za one koji ga se sećaju bio je Nikolos Ckitišvili, peti pik na NBA draftu 2002, a svoje dobre, ali i loše trenutke, imao je centar Mege Goga Bitadze.

SRBIJA: Radanov, Tepić 2, Simonović 12 (trojke 3/6), Mačvan 18 (trojke 2/3, 4sk, 6as), Paunić 8, Lešić, Marinković 5, Raduljica 28 (sl. bacanja 14/18, 8sk, 4as, 3ukr), Todorović 8, Peno 17 (9as), Đoković 5, Gagić 2.

GRUZIJA: Dikson 36 (trojke 4/11, 4sk, 9as, 6izg), Rogava, Boisa, Markoišvili 10 (7sk, 4as, 7izg), Pacacija, Darbaidze, Berišvili 11, Bokolišvili 14, Dvališvili, Ckitišvili 2, Bekauri 6, Bitadze 8 (4sk).

REZULTATI 2. KOLA:

Srbija - Gruzija 105:87
Austrija - Nemačka 49:90

TABELA: Srbija 2-0, Nemačka 2-0, Gruzija 0-2, Austrija 0-2.

NAREDNI MEČEVI: Nemačka - Srbija, Austrija - Gruzija (22. februara), Gruzija - Nemačka, Austrija - Srbija (25. februara).

IZ MINUTA U MINUT

40' Sjajan koš Marinkovića, uz faul - 105:85!

39' Evo i "stotke"! Peno sa linije za slobodna bacanja - 100:85. Do kraja 1:20 minuta.

37' Pas Mačvana iza leđa, Peno pod košem ima lak posao - 92:76... Potom i Peno postiže trojku - 95:77!

35' Dikson promašuje trojku, Mačvan pogađa - 88:72! Utakmica je praktično rešena.

34' Gruzija je prišla na 80:70. Peti faul Markoišvilija, čiji izlazak iz igre je uvek do sada bio veliki hendikep za goste. Nova trojka Simonovića - 83:70!

33' Uzastopne trojke Mačvana i Simonovića za maksimalnih 80:66!

- Najbolji strelci su Raduljica sa 24 i Mačvan sa 12, a na drugoj strani Dikson sa 25, samo dva nakon poluvremena.

- Gruzija je šuterski posustala, pogodivši jednu trojku iz poslednjih sedam šuteva. Dikson je nekontrolisano odigrao odbranu, a Paunić propustio priliku da bacanjima dodatno uveća prednost Srbije. Kraj treće četvrtine - 74:64.

30' Odlična odbrana Todorovića, oduzeo je loptu Diksonu, malo posrnuo, ali postigao koš uz dodatno bacanje - 74:64!

29' Iznervirani Đorđević protestuje zbog suđenja i dobija tehničku. Bitadze caruje u ofanzivnom skoku... Ali Gruzija je za kratko vreme promašila četiri od pet slobodnih bacanja i zato smanjila samo na 69:62.

28' "Orlovi" najviše zahvaljujući velikoj borbenosti povećavaju na 69:61, što je najveća prednost posle 29:23 sredinom druge četvrtine, kada je počeo preokret.

28' Dva promašena bacanja Bitadzea, koji potom blokira Gagića, ali srpski centar opet osvaja loptu... Lep prodor Đokovića - 67:61!

27' Prvi poeni Marinkovića - 65:59. Srbija je u bonusu, Dikson je lako iznudio faul Gagića i iskoristio dva bacanja - 65:61.

26' Trojka Bitadzea, koji je ostavljen sam na centralnoj poziciji - 62:59. Tom košu je prethodio propust "orlova" u defanzivnom skoku.

25' Četiri bacanja Raduljice, dva bacanja Todorovića, uz izgubljenu loptu i promašaj Diksona donose Srbiji 62:56. Markoišvili je zatražio izmenu zbog povrede šake.

24' Gruzija je nastavila u svom stilu, sa tri trojke iz četiri šuta sprečava "orlove" da preuzmu značajnije vođstvo - 56:56.

- Strelci: Raduljica 15 (4sk, 3as), Mačvan 6, Simonović 6, Peno 4, Paunić 3, Todorović 3, Đoković 3, Tepić 2, Gagić 2 - Dikson 23, Markoišvili 8, Bokolišvili 6, Ckitišvili 4, Berišvili 2, Dvališvili 2.

- Osam trojki Gruzije iz 16 šuteva. Neko će morati da zaustavi Diksona, koji je postigao više od polovine gostujućih poena (23).

20' Nesporazum naših igrača u poslednjoj odbrani, Dikson je ostao sam i pogodio četvrtu trojku iz sedam pokušaja - 44:45 na poluvremenu!

19' Simonović - 42:42! Prva njegova trojka. Iskusno krilo potom krade loptu Markoišviliju, a Ckitišvili pravi nesportsku ličnu. Od potencijalnih pet poena, ubacili smo samo jedan - 43:42.

18' Dobra odbrana "orlova" nije zbunila Gruzijce, koji su uporno tražili otvorenog igrača i na kraju napada ga i pronašli. Trojka Bokolišvilija - 37:40... Mačvan smanjuje slobodnim bacanjima, a Dikson previše lako prolazi Pena i "zaokružuje" svoj učinak na 20 poena - 39:42.

17' Tri bacanja Diksona i ukupno 18 njegovih poena - 34:37. Odgovorio mu je Mačvan košem uz dodatno bacanje - 37:37.

16' Treća trojka Diksona u razmaku od minuta - 30:32.

15' Raduljica u kontri dribla iza leđa, gubi loptu, a Dikson i njega i Srbiju kažnjava sa dve uzastopne trojke - 29:29! U međuvremenu je Mačvan promašio polaganje.

14' Posle nove ukradene lopte, promašaj Raduljice iz teške pozicije i koš Diksona - 27:23. Gosti su poentirali posle tačno pet minuta.

14' Srbija je ukrala tri lopte za prva tri minuta druge četvrtine, Gruzija izgubila još jednu povrh toga. Mada je takva odbrana mogla da se pretoči u bolji rezultat, trenutno aktuelnih 27:21 daje mogućnost za mirniju igru.

11' Slobodna bacanja "orlova" 4/10, posle dva promašaja Đokovića... Osvojena lopta Pena, kontra i dva bacanja Raduljice - 23:21.

10' Ilija Đoković postiže trojku - 21:21! Kraj prve četvrtine... Osam strelaca u timu Srbije, najefikasniji Raduljica sa četiri poena. Kod Gruzije Markoišvili osam poena, bez promašaja.

9' Izgubljena lopta Simonovića, na drugoj strani "puca" odbrana i Berišvili neometan stiže do zakucavanja - 18:21.

8' Mačvan promašuje poluhorog i propušta priliku da donese vođstvo Srbiji, posle njega i Tepić koji je promašio trojku. Ostaje 18:19.

5' Trojka Markoišvilija - 12:17!

4' Oba tima ubacila su po dve trojke i postigli dosta lakih koševa. Gosti za dva poena šutiraju 4/5 i vode 12:14.

- U dvorani je, kao gledalac, bek Crvene zvezde Džejms Feldin, koji je kratko proćaskao sa Aleksandrom Đorđevićem. Strateg "orlova" pre dve godine je doveo Amerikanca u Panatinaikos.