Kakav sunovrat Barselone na 4:55 do kraja...

Imali smo egal derbi sve do 36. minuta, međutim treneru Barse, Situ Alonsu, biće teško da objasni šta se potom dogodilo.

CSKA - Barselona 92:78 Evroliga Izvor: MN PRESS

Trener Barselone Sito Alonso zatražio je tajm-aut na 3:52 pre kraja utakmice u Moskvi u nameri da zaustavi mini seriju CSKA od 5:0 kojom su "armejci" odgovorili na vezane trojke Adama Hange i Fila Presija koje su na kratko poravnale skor na semaforu – 75:75.

Samo minut i 21 sekund kasnije, trener Barse morao je ponovo da seče igru i zove petorku na klupu, jer su u međuvremenu po loptu izgubili i Ante Tomić i Peteri Koponen, a na drugoj strani Serhio Rodrigez ubacio trojku iz trka za, ispostaviće se, uveliko nedostižnih – 85:75.

Nedovoljno jakim faulom Koponena nad igračem koji je presudio u finišu, Korijem Higinsom, za njegovih 2+1 pri egal rezultatu 75:75, započet je "brejk" CSKA koji je završen ubedljivom pobedom nad rivalom iz Katalonije za povratak na prvo mesto tabele Evrolige posle 10. kola:

CSKA - Barselona 92:78 (24:24, 20:15, 22:19, 26:20).

Od pomenute trojke koju je Presi pogodio na 4:55 do kraja, poene za Barselonu postizao je samo Kevin Serafim i to tri puta po jedan sa linije penala.

Ukoliko do kraja 2017. godine pobede Makabi i Himki kod kuće, "armejci" će kalendarsku godinu završiti sa jednim porazom u Moskvi kada je Evroliga u pitanju - 17. novembra od Fenerbahčea posle produžetaka (93:95, 83:83).

Dok su se ostali isticali po greškama i promašajima, "armejci" su sačekali da se na sjajne Vila Klajburna i Nanda De Koloa nadoveže i Higins, borbeni bek koji je dominirao na obe strane parketa tokom završne serije domaćina od 17:3.

Narednu sedmicu, CSKA i Olimpijakos dočekaće poravnati na čelu sa skorom 8-2 nakon što su Moskovljani pobedili Barselonu sedmi put u poslednjih deset duela i peti put u nizu kod kuće.

Barselona je sve do 36. minuta igrala sa manje oscilacija u igri i, malo po malo, uspevala da se vraća u egal posle dve serije domaćih iz druge (11:1) i treće (14:5) četvrtine. Sastav Dimitrisa Itudisa u prvom meču odigranom ovog petka uveče pravio je neobičajeno mnogo grešaka i propustio nekoliko prilika da se odlepi pre ulaska u poslednjih pet minuta tokom kojih, ruku na srce, CSKA i nije morao mnogo da se trudi.

Veći deo posla odradili su gosti sami, mada je i činjenica da je Itudis do maksimuma "stegao" odbranu u tim trenucima i da su mete bili Hanga, Koponen i Tomić.

De Kolo je apsolutno zaslužio epitet igrača utakmice sa indeksom 30 do kojeg je došao sa 18 poena (5/8 za dva, 2/5 za tri), 4 skoka, 11 asistencija, 4 ukradene i izgubljene lopte. Klajburn je postigao najviše, 22 poena, ali je najviše i šutirao - 4/9 za dva, 3/7 za tri, dok su ostale kolone bile skromno popunjene, a Higins je posle tihog prvog poluvremena eksplodirao u nastavku i ubacio 20 poena uz šut 4/8 za dva i 3/3 za tri poena. Imao je i pet skokova, tri asistencije i dve ukradene lopte.

/pratite Evroligu na Mondu/

Na drugoj strani, najefikasniji bili su Serafin i Tomas Ertel sa po 11, dok su Koponen i Hanga ubacili po poen manje. Barselona ove sezone i dalje nema pobedu u gostima a probala je četiri puta.

U narednom kolu "Blaugrana" dočekuje prvaka Evrope, Fenerbahče, a potom ide u Madrid na evroligaški "El Klasiko".

Valensija - Olimpijakos 64:72

Tabela: CSKA 8-2, Olimpijakos 8-2, Fenerbahče 7-3, PAO 6-3, Himki 6-4, Makabi 6-4, Bamberg 5-5, Žalgiris 5-5, Real 5-4, Baskonija 4-5, Barselona 4-6, Efes 3-7, Armani 3-7, Valensija 3-6, Unikaha 3-6, Zvezda 2-7.