EL: I Makabi na Fajnal foru

Makabi u "majstorici" u Tel Avivu ostavio Barselonu bez šansi da pobedi - 88:75. Umalo velika tuča Kamingsa i Bazilea!

EL: I Makabi na Fajnal foru Izvor: MONDO

Bez Makabija se jednostavno ne može!

Višestruki šampion Evrope i Izraela poslednji se upisao na listu učesnika Fajnal fora Evrolige (2-4. maja u Madridu), pošto je u odlučujućem meču četvrtfinala u Tel Avivu pobedio Barselonu rezultatom 88:75, po četvrtinama 18:19, 25:15, 20:19, 25:22.

Makabi će za mesto u finalu igrati protiv Montepaskija iz Sijene, dok drugi par čine CSKA i Taukeramika.

Kao u "majstorici" Taukeramika - Partizan, pokazalo se da domaći teren u ovakvim prilikama predstavlja ogromnu prednost. Barsa je u prvim minutima uspela da povede, najviše sa sedam poena razlike, ali 11.000 navijača u Nokija areni pomoglo je "žutima" da brzo uspostave ravnotežu.

Makabi je uhvatio priključak serijom od 9:0 na prelazu prve u drugu četvrtinu, preokrenuo na 24:19, a do poluvremena je već imao 11 poena viška.

Gosti su mogli samo da kaskaju, ali ne i da ravnopravno pariraju Makabijevoj "legiji stranaca". Katalonci su u par navrata prilazili na tri ili četiri poena zaostatka, ali jednostavno nisu imali snage za više od toga.

U 28. minutu, pri rezultatu 57:47, umalo nije došlo do tuče kakva se retko viđa na košarkaškim terenima.

Vontigo Kamings i Đanluka Bazile našli su se na parketu posle međusobnog guranja za poziciju pod košem, Italijan je udarao nogom, Amerikanac rukama, a kada se gužva raščistila - sudije su obojici pokazale put u svlačionicu.

Barsa je smanjila na 57:53, ali Makabi je napravio seriju od 15:3 u režiji Halperina, Bajnama i Blutentala i u 34. minutu otišao na nedostižnih 72:56.

David Blutental postigao je 21 poen, uz šut za trojku 5-6, a isto toliko ubacio je i Bajnam. Jotam Halperin bio je briljantan sa 17 koševa i čak devet asistencija.

Rože Grimau u završnici je postao prvi strelac gostiju sa 18 poena, Fran Vaskez nanizao je 15 poena i 13 skokova, a Jaka Lakovič je uz 13 poena imao čak pet izgubljenih lopti.

Košarkaši Makabija postigli su deset trojki iz 22 pokušaja, dok je Barselona šutirala 7-32.