Budućnost pala i u Novom Mestu!

Krka se po ko zna koji put pokazala "ubicom favorita" ABA lige. Očajna prva četvrtina aktuelnog šampiona, posle toga pokušaj vađenja, ali prekasno...

Poslednja utakmica 12. kola ABA lige donela je veliko iznenađenje i još jedan, drugi uzastopni poraz branioca titule.

Krka (skor 4-8) - Budućnost (8-4) 69:64 (18:5, 16:14, 18:24, 17:21)!

Podgoričani su pred veliki derbi, protiv Crvene zvezde u Beogradu (nedelja, 19.00) pali na deobu druge do četvrte pozicije na tabeli, sa Cedevitom i Megom, dok je Krka u grupi od pet timova koji dele poslednje mesto.

Dvorana "Leona Štuklja" u Novom Mestu već godinama je mesto sa koga se favoriti često vraćaju praznih ruku, recimo Crvena zvezda je u sezoni 2014/15 baš tamo izgubila posle skora 20-0, a jesenas je na gostovanju u Sloveniji i Partizan ispio "gorku pilulu".

Budućnost je lošim početkom praktično sama sebi "presudila". Kada je u 9. minutu primila trojku za 18:2, već se mogao naslutiti peti poraz u isto toliko mečeva ABA lige i Evrolige, odigranih od 14. decembra (Gran Kanarija, Cibona, Efes, Fenerbahče).

Krki je ubedljivo vođstvo donelo sigurnost u igri i samopouzdanje potrebno da se u nastavku pogode i neki neverovatno teški šutevi, baš u trenucima kada je tim Aleksandra Džikića pretio potpunim povratkom u život.

Tipičan primer bila je trojka Luke Lapornika za 60:49 u 34. minutu. Bek Krke dva puta je umalo izgubio loptu, možda napravio i korake, a onda se na isteku napada fintom oslobodio Danila Nikolića i pogodio sa osam metara od tablu!

Budućnost je posle rekordnih 32:12 (17. minut) u trećoj četvrtini prišla na "minus devet", dok je u 37. minutu posle pet uzastopnih poena Edvina Džeksona bilo 64:59.

Usledila je po izgubljena lopta na obe strane, pa trojka Jure Balažiča iz levog ćoška (67:59). "Plavi" su u narednom napadu promašili tri šuta i za preostalih minut i po nije bilo realno da nadoknade toliki zaostatak.

KRKA: Jančar Jarc, Marineli, Škedelj 3 (6sk, 4as), Osolnik 10, Bratož 8 (4sk, 7as), Stipaničev, Cinac 3, Đapa 11 (4sk, 2as), Fifolt 4, Balažič 10 (4sk), Lalić 8, Lapornik 12 (6sk, 3as, 2ukr, 2blk).

BUDUĆNOST: Džekson 12 (3sk, 2as), Su. Šehović, E. Klark 7 (3sk, 3as), Barović, K. Klark 12 (7sk, 3as, 3ukr), Se. Šehović, Gordić 1 (4as), Bitadze 12 (4sk, 2ukr, 2blk), Omić 4 (3sk), Popović 16 (4sk, 2as), Bel, Nikolić.

Zadar - FMP 79:85

TABELA: Zvezda 12-0, Cedevita 8-4, Budućnost 8-4, Mega 8-4, Partizan 6-6, FMP 5-7, Cibona 5-7, Olimpija 4-8, Zadar 4-8, Igokea 4-8, Mornar 4-8, Krka 4-8.

Parovi 13. kola: Igokea - Cibona, FMP - Mega (petak), Olimpija - Partizan, Cedevita - Zadar, Mornar - Krka (subota), Zvezda - Budućnost (nedelja).

ČETVRTINA PO ČETVRTINU

Branilac titule je zakucavanjem Goge Bitadzea u drugom minutu izjednačio na 2:2, a od tog trenutka, do koša Edvina Džeksona iz kontre, Budućnost je za osam minuta postigla samo jedan poen.

Bilo je to slobodno bacanje Alena Omića kojim je prekinuta serija Krke od 16:0.

Ni u drugoj deonici se nije promenilo ništa krucijalno. "Plavi" su se i dalje mučili u svakom pozicionom napadu, uspeli su da istrče samo jednu uspešnu kontru (Omić), dok je Erl Klark napravio dva faula u napadu.

Ni Krka nije bila ubojita kao u prvih 10 minuta, kada je šutirala trojke 4/8, ali je bila puna samopouzdanja, pa je trojkom Cinca u 14. minutu stigla do 26:9, a srpski veteran Dalibor Đapa doneo je domaćinu 32:12 na isteku 17. minuta, čudesnim "fejdavej" šutom preko ruke Omića.

Budućnost je trojkom Bitadzea pet sekundi pre odlaska na odmor smanjila na 34:19. Bila je to prva trojka Podgoričana iz sedam pokušaja.

Krka dominira u skoku (22:13), s tim da je u jednom trenutku imala šest ofanzivnih skokova, a protivnik nijedan.

Treća četvrtina konačno je pripala favoritu, koji je u nekoliko navrata spustio razliku ispod 10 poena. "Mirisalo" je na preokret pri rezultatu 44:36 u 28. minutu, ali Petar Popović je promašio otvorenu trojku, a Krka se mini-serijom od 5:0 vratila na bezbednu distancu.