Kakav šok u šahu! Karlsen ostao bez titule prvaka svijeta: Čudo od djeteta (17) iz Uzbekistana je novi šampion!

Navikli smo da Karlsen sve ruši, ali nije mu bio dan.

magnus karlsen ostao bez titule prvaka svijeta Izvor: Profimedia/YouTube/FIDE Chess/Screenshot

Talentovani tinejdžer iz Uzbekistana Nodirbek Abdusatorov (17) novi je svjetski prvak u šahu po ubrzanom tempu!

To je veliko iznenađenje pošto je prvak svijeta Magnus Karlsen ostao bez titule. Norvežanin je u ukupnom poretku završio kao trećeplasirani, iako je imao isti broj bodova kao Abdusatorov, odnosno Jan Nepomnjašti i Fabijano Karuana, međutim u takvim situacijama gleda se težina protivnika sa kojima su igrali.

Sva četvorica šahista su poslije 13 odigranih partija u Varšavi sakupila po 9,5 poena, međutim titula ide u ruke Abdustatorova koji je u doigravanju pobijedio Nepomnijašija, inače finalistu u meču za prvaka svijeta u klasičnom šahu.

"Veoma sam razočaran što neću imati šansu da igram taj-brejk. Mislim da bi igrači trebalo da kažu nešto o ovom jako lošem sistemu. Za mene je svaki taj-brejk sistem dobar ukoliko ne staje na put poštenju. Ako neko ima pravo na ponavljanje, onda bi svi sa istim skorom trebalo da imaju to pravo", rekao je Karlsen.

Karlsen je jedini poraz doživio upravo od Abdusatorova, a šansu za titulu propustio je pošto je u duelu sa Hikaruom Nakamurom remizirao.

Srpki šahisti, Velimir Ivić i Aleksandar Inđić  su takmičenje završili u "zlatnoj sredini".

Ivić je osvojio 6,5 poena i zauzeo 78. mjesto od ukupno 176 učesnika, dok je Aleksandar Inđić imao 6 poena i na kraju je završio na 106. poziciji. U ženskom dijelu turniru Teodora Injac je osvojila 5,5 poena iz 11 partija što je bilo dovoljno za 53. mjesto od 103 učesnice.