PRVA MEDALJA ZA BIH: Sjajni Ismail Barlov osvojio srebro na Paraolimpijskim igrama u Parizu! (VIDEO)

Mladi bh. plivač ostvario fenomenalan rezultat u Francuskoj.

Ismail Barlov Izvor: Tilo Wiedensohler / imago sportfotodienst / Profimedia

Mladi bh. plivač Ismail Barlov osvojio je srebrnu medalju na Paraolimpijskim igrama u Parizu!

Trinaestogodišnji plivač iz Sarajeva u disciplini na 50 metara prsno plivao je sa znatno iskusnijim takmičarima, ali je ipak uspio da dođe do drugog mjesta i srebrnog odličja.

Znatno stariji i iskusniji Hose Arnulfo Kastorena iz Meksika osvojio je zlato, s vremenom 59.41. Barlov je plivao 1:02.74, što je bilo dovoljno za drugo mjesto, ispred Granta Patersona iz Australije, koji je za bh. plivačem zaostao nešto manje od dvije sekunde.

Ovo je prva paraolimpijska medalja za BiH u individualnim sportovima, a uspjeh je tim veći ako se zna da je Barlov bio ubjedljivo najmlađi takmičar u svojoj kategoriji. Markos Zarate iz Meksika je drugi najmlađi takmičar, a od Barlova je stariji punih 11 godina!

BiH je do sada osvajala šest medalja na POI – dvije zlatne, tri srebrne i jednu bronzanu, a sve su pripale reprezentaciji u sjedećoj odbojci.

Podsjetimo, Barlov je danas u kvalifikacijama plivao 1:04.06, što je bilo dovoljno za prvo mjesto u kvalifikacionoj grupi, a ukupno treće. Ipak, kada je bilo najvažnije, bh. plivač otplivao je mnogo bolje, popravio vrijeme i stigao do istorijskog rezultata na Paraolimpijskim igrama u Parizu.

Pogledajte kako je Barlov došao do medalje!