Mala Ruta "kida"

Litvanska tinejdžerka Ruta Meilutite dva puta je u jednom danu obarala svjetski rekord na 50 metara prsno... Šta li sprema za finale?

Mala Ruta "kida" Izvor: MONDO

Litvanska plivačica Ruta Meilutite oborila je svjetski rekord na 50 metara prsno na Svjetskom prvenstvu u Barseloni.

Šesnaestogodišnja Litvanka je stazu u polufinalnoj trci preplivala za 29,48 sekundi, što je za 30 stotinki bolje od prethodnog rekorda koji je bio aktuelan tek nekoliko sati.

Naime, Ruskinja Julija Efimova je ranije danas u kvalifikacijama oborila svjetski rekord, ali je u polufinalu, ipak, plivala sporije (29,88).

Ovo je drugi svjetski rekord koji je Meilitute postavila u Barseloni, pošto je prethodno bila najbrža i na 100 metara prsno.

Finalna trka na 50 metara prsno na programu je sutra, posljednjeg dana šampionata.

Američka plivačica Kejti Ledecki osvojila je danas zlatnu medalju na 800 metara slobodnim stilom, oborivši svjetski rekord.

Ledecki je trku preplivala za osam minuta, 13 sekundi i 86 stotinki i na taj način oborila rekord Rebeke Adlington (8:14,10), koji je Britanka postavila na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine.

Šesnaestogodišnjoj Amerikanki ovo je na prvenstvu u Barseloni treća zlatna medalja, pošto je bila najbolja i na 400 i 1.500 metera slobodnim stilom.

Srebrnu medalju osvojila je dosadašnja vlasnica rekorda šampionata, Lote Fris iz Danske (8:16,32), dok je do bronzane medalje doplivala Loren Bojl sa Novog Zelanda (8:18,58).

Zanimljivo je da je ovakav raspored medalja bio i u trci na 1.500 metara - zlato za Ledecki, srebro za Fris i bronzana medalja za Bojl.

Južnoafrički plivač Čad Le Kros osvojio je danas zlatnu medalju na 100 metara delfin stilom.

Le Kros, koji je osvojio zlato i na 200 metara delfin stilom u Barseloni, trku je završio za 51,06 sekundi.

Srebrnu medalju osvojio je Laslo Čeh iz Mađarske (51,45), a bronzu Poljak Konrad Černijak (51,46).