Mo Farah, vladar "dugih pruga"

Britanac somalijskog porijekla, poslije zlata na pet i deset hiljada metara na OI prošlog ljeta, pobijedio i u finalnoj trci na 10.000 metara na SP.

Mo Farah, vladar "dugih pruga" Izvor: MONDO

Čovjek koji je podigao Britaniju na noge prošlog ljeta, kada je na Olimpijskim igrama osvojio dva zlata, na pet i deset hiljada metara, nastavio je dominaciju na "dugim prugama" u svijetu atletike.

U finalu Svjetskog prvenstva u Moskvi na 10.000 metara, Farah je u sporoj trci na "Lužnjikiju" pobijedio konkurente iz Afrike i poslije srebra u Daeguu prije dvije godine, osvojio najsjajnije odličje u disciplini gdje je i dalje neprikosnoven svjetski rekorde Kenenisa Bekele (26:17,53).

Farah, porijeklom iz Somalije, koji od 2005. trči za Britaniju, trku je završio u vremenu 27:21,71, što je bio njegov najbolji rezultat ove sezone. I to je bilo dovoljno da se pobijedi Ibrahim Džejlan iz Etiopije (27:22,23) i Pop Kipgnetič Tanui iz Kenije (27:24,39).

Najbolji rezultat ove sezone imao je Etiopljanin Dejen Gebremeksel (26:51,02), ali je bio okruglo minut sporiji kada je bilo najvažnije (27:51,88), pa je zauzeo tek 16. mjesto. Četvrti je bio Amerikanac Galen Rup (27:24,39), što mu je najbolji rezultat sezone.

Farah je u Daeguu 2011. godine osvojio srebro na 10.000, ali zlato na 5.000 metara. Finale u ovoj disciplini je 16. avgusta, a kvalifikacije tri dana ranije. Svjetski rekord i u ovoj trci drži Bekele (12:37,35), a Farahov lični rekord je 12:53,11 i star je dvije godine.

Kenijka Edna Kiplagat pobijedila je u maratonskoj trci u Moskvi i tako postala prva žena koja je uspjela da odbrani zlatnu medalju u maratonu na svjetskim prvenstvima.

Kiplagat je maratonsku trku, čiji je cilj bio na stadionu Lužnjiki u Moskvi, završila za dva sata, 25 minuta i 44 sekunde.

Drugo mjesto zauzela je Italijanka Valerija Straneo rezultatom od 2:25,58, dok je bronzu osvojila maratonka iz Japana Kaioko Fukuši sa 2:27,45.

(MONDO, foto: Mark Kolbe)