ZOI (hokej): Od Kanađana nema boljih!

Kanada je olimpijski šampion u hokeju na ledu po deveti put u svojoj istoriji! U finalu u Sočiju Kanađani deklasirali Šveđane - 3:0 (1:0, 1:0, 1:0).

Najbolji hokej na ledu na svijetu igra se u Kanadi, u to nema dileme.

Na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju, Kanađani su odbranili zlato iz Vankuvera prije četiri godine, savladavši u finalu selekciju Švedske 3:0.

To je deveto olimpijsko zlato Kanađana u ovom sportu (imaju i četiri srebrne i dvije bronzane medalje). Šveđanima je ovo treće olimpijsko srebro, a imaju i dva zlata i četiri bronze.

U svakoj trećini po gol Kanađana, a najljepši je bio onaj u drugoj, kada je najbolji hokejaš "Javorovog lista", Sidni Krozbi napravio pravo remek-djelo. Oduzeo je pak Šveđanima na sredini terena, krenuo u kontru, fintom je prevario golmana Lundkvista i bekhendom je poslao u gol.

Početak utakmice pripao je Šveđanima, koji su snažno ušli u meč i pogodili stativu, da bi im se Kanađani revanširali istom mjerom koji minut kasnije. Kanada se tek tada probudila i razgoropadila.

Kanađane je u vođstvo doveo Džonatan Trivs u 13. minutu, na pas Džefa Kartera. Na 2:0 povisio je Krozbi na već opisan način u drugoj trećini), a početkom treće Kris Kunic je stavio tačku.

Ako se vratimo nekoliko dana unazad, vidjećemo da su Kanađani možda i najteži meč odigrali u četvrtfinalu poritv Letonije. Tada su pobijedili golom u samom finišu meča sa igračem više (2:1).

U polufinalu su dobili najvećeg rivala - ekipu SAD, doduše minimalnim rezultatom, ali su dominirali većim dijelom meča.

Bronzanu medalju u subotu je osvojila Finska koja je deklasirala Amerikance 5:0.

(MONDO:Foto: AP Photo/Julio Cortez)