VATERPOLO: Partizan "udavio" Galatasaraj

Partizan deklasirao Galatasaraj u Ligi šampiona. Sjajni golovi Mandića i Ćuka. Još koji zamah do finalnog turnira.

U danu kada je Vaterpolo klub Partizan obilježio 50 godina od osvajanja prve od sedam titula evropskog prvaka, neki novi klinci pokazali su da će se ovaj sport još dugo igrati na Banjici. I to vrlo kvalitetno!

Partizan - Galatasaraj 14:7 (2:2, 3:1, 5:1, 4:3) u 7. kolu Grupe B Lige šampiona.

Ne samo da su igrači koje sa klupe vodi Vladimir Vujasinović, legenda svjetskog vaterpola, odigrali za dušu gledalaca, među kojima su bili i oni koji su davne 1964. godine donijeli prvi evropski trofej u Beograd, nego su i zabilježili novu, značajnu pobjedu na putu ka finalnom turniru Lige šampiona.

Razigrani i raspucani crno-bijeli mladići bili su kao "ajkulice" naspram igrača Galatasaraja, koji su se, praktično, predali poslije furiozne treće četvrtine domaćina.

Ljevoruki Dušan Mandić je golovima u trećoj seriji kreirao prvu seriju Partizana (3-0), a onda je došla ta treća četvrtina, kada je Banjicom počeo da duva orkanski, crno-bijeli vjetar. Simbolično, baš u to vrijeme, u Beogradu je zaista počeo da duva jak vjetar!

Mladost, brzina, razigranost, pa i egzibicija na momente. To je sve krasiilo igru crno-bijelih u trećoj četvrtini. Posljednji dio igre bio je, maltene, revijalni. A da sve bude baš tako - za publiku - pobrinuo se Miloć Ćuk spektakularnim golovima u posljednjem dijelu igre.

- PRVA ČETVRTINA - (2:2)

Poslije dva neiskoriščena napada gostiju (igrač više, a potom je Slobodan Nikić pogodio prečku), Partizan je postigao dva gola. Najprije je Nikola Tomašević iskoristio sjajnu asistenciju Miloša Ćuka u napadu sa igračem više, da bi Gavril Subotić iz daljine pogodio za 2:0.

Međutim, u narednom napadu, Galatasaraj smanjuje sa igračem više u bazenu, a gol je postigao Srđan Aksentijević. Imala je turska ekipa šansu da izjednači, opet sa igračem više, ali se Partizan odbranio.

Ipak, Galatasaraj je brzo uspio da stigne do poravnanja, nakon kontre koju je realizovao Džesi Smit.

Partizan je do kraja prve četvrtine imao novog igrača više, ali je udarac izblokiran.

- DRUGA ČETVRTINA - (3:1)

Partizan je ponovo vratio prednost lijepim golom Dušana Mandića (3:2), a u narednom napadu Galatasaraj nije iskoristio novog igrača više.

Mogao je Partizan ponovo da povede sa dva gola prednosti, ali je udarac Miloša Ćuka zaustavila stativa. Potom ni Ivan Rackov nije bio precizan. Još jedan igrač više za crno-bijele potom nije bio iskorišćen (odbrana crnogorskog golmana Miloša Šćepanovića).

Ali, Dušan Mandić je izveo novi vanserijski potez, lobujući Šćepanovića za 4:2.

Nakon odlične odbrane, Partizan je ponovo krenuo u napad i uslijedila je nova "bomba" za 5:2! Strijelac Miloš Ćuk.

Galatasaraj je imao šansu da smanji visoku prednost crno-bijelih, ali novi igrač više nije iskorišćen (prečka).

Turska ekipa u svojim redovima ima nekoliko poznatih i prekaljenih igrača iz bivše Jugoslavije. Jedan od njih je i centar Slobodan Nikić, koji je pokazao klasu u finišu druge četvrtine. Odbrani Partizana ostalo je samo da naprave faul za peterac. Ali, Živojinović je odbranio penal Aksentijeviću!

Ipak, do odmora Galatasaraj je uspio da pogodi gol crno-bijelih. Vjekoslav Pasković je iskoristio napad sa igračem više.

- TREĆA ČETVRTINA - (5:1)

Novim golom centra Nikole Tomaševića, a potom i Nikole Dedovića, Partizan je napravio najveću prednost - 7:3. Galatasaraj je potom iz novog napada sa igračem više pogodio (strijelac Onur Gulsoj). Mogao je Partizan da "vrati" četiri gola viška, ali Subotić nije bio precizan sa igračem više.

Isto tako, i Galatasaraj je mogao da se dodatno približi crno-bijelima, ali je Živojinović je ponovo bio izvanredan.

U kontranapadu Dušan Mandić postiže svoj treći gol i ponovo je bilo +4 za Partizan (8:4). A nakon što je Aksentijević pogodio prečku, Partizan je krenuo u protivudar i izveo sjajnu akciju za +5! Dedović je vidio da Subotić uplivava, uslijedila je teledirigovana lopta i gol - 9:4!

I onda još jedna kontra Partizana i novi gol. Ivan Rackov - 10:4!

- ČETVRTA ČETVRTINA - (4:3)

Kakva golčina Miloša Ćuka! Nije mogla lopta da prođe do centra, a kad je tako, onda može i sa devet metara! Glupo je govoriti u vaterpolu o "paučini" na golu. Ali, da je ima, Ćuk bi je ovim udarcem počistio! Čak sedam golova prednosti za Partizan - 11:4.

Smanjio je potom Galatasaraj na 5:11, opet u situaciji sa igračem više (Šafak Šimsek).

Miloš Ćuk je odlučio da se zabavi i uđe u televizijske šice! Nova "bomba" srpskog reprezentativca za 12:5!

Tačku na meč stavio je Nikola Dedovi za 14:7.

IGRAČ VIŠE:

Partizan 8/2

Galatasaraj 11/5

PETERCI:

Galtasaraj 1/0

- STRIJELCI -

PARTIZAN: Dušan Mandić i Miloš Ćuk po 3, Nikola Tomašević, Gavril Subotić, Ivan Rackov i Nikola Dedović po 2.

GALATASARAJ: Smit 2, Aksentijević, Pasković, Gulsoj, Šafik i Korolija po jedan.