Dominacija Kenijki na 5000 metara

Almaz Ajana iz Etiopije bila je lider trke na 5000 metara sve do polovine pretposlednjeg kruga, a onda su Kenijke iskoristile svežinu. Prvo zlato za ovu afričku zemlju u ovoj disciplini.

Fantastična trka u finalu 5000 metara za dame!

Prethodnih godina navikli smo da gledamo "dominaciju" Etiopljanki koje su osvojile 7 od 15 medalja koliko je ukupno dodeljeno u ženskoj konkurenciji na 5000 metara, pošto je ono na Olimpijskim igrama tek od 1996. godine, ali su Kenije konačno uspele da dođu i do zlata.

Na krug i po do kraja - nije delovalo da će doći do toga.

Almaz Ajana je suvereno prednjačila u ovoj trci, ali se možda i preforsirala, pa su na polovini pretposlednjeg kruga to iskoristile takmičarke iz Kenije. Vivijan Čerijot je stigla do zlata, a Helen Obiri odmah za njom - do srebra!

Vivijen Čerijot je trku završila za 14 minuta i 26.16 sekundi i tako svojoj zemlji donela prvu zlatnu medalju u ovoj disciplini pošto su do sada imali "samo" tri srebra.

Ona je takođe i oborila olimpijski rekord koji je do sada držala Rumunka Gabrijela Sabo.

Na kraju je poredak prvih pet bio: Kenija, Kenija, Etiopija, Kenija, Etiopija - a Turska je prekinula taj niz...