Bez iznenađenja, Španci lako protiv "zmajeva"

Rukometaši BiH poraženi u Sarajevu od Španije 25:19. "Zmajevi" u subotu protiv Austrije igraju za istorijski plasman na Evropsko prvenstvo.

RUKOMET EP kvalifikacije: BIH - Španija 19-25 Izvor: MONDO/Samir Cacan

Rukometni "zmajevi" nisu uspjeli da iznenade Španiju u meču 5. kola Grupe 3 kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u Hrvatskoj.

Španci su već obezbijedili plasman na Evropsko prvenstvo i u Sarajevo su došli bez nekoliko standardnih reprezentativaca, ali su uprkos tome stigli do ubjedljive pobjede:

BIH - ŠPANIJA 19:25 (11:14)

Poraz od Španaca nije bitno uticao na rasplet u Grupi 3 jer je Austrija savladala Finsku 39:36 tako da će odlučujući meč za plasman na Evropsko prvenstvo biti onaj u subotu, kada će "zmajevi" gostovati u Austriji.

Iako su Španci došli u Sarajevo bez Aguinagaldea, Tomasa, Kaneljasa, Gvardiole i Sarmienta bili su bolja ekipa na terenu Skenderije gdje je BiH imala solidnu podršku.

"Zmajevi" su ipak imali mnogo problema u napadu, pa ni sjajne odbrane Benjamina Burića u prvom i Nebojše Grahovca u drugom poluvremenu nisu spriječila ubjedljiv poraz.

Španci su poslije prvih 15 minuta stigli do 8:5, a onda je BiH serijom 3:0, odnosno pogotkom Predragovića izjednačila na 8:8.

Taj egal trajao je kratko, jer su krenuli da se pojavljuju ozbiljni problemi u realizaciji. "Zmajevi" su sa igračem više primili dva gola, a nakon još dvije izgubljene lopte Španci su stigli do 13:9 i prelomili meč. Na kraju prvog poluvremena na semaforu je stajalo 14:11.

Početak drugog poluvremena donio je lošu igru na obje strane i četiri minute igralo se bez pogotka.

BiH je u tom periodu promašila dva sedmerca, prvo Prce, potom Tarabokija i bio je to nagovještaj golgeterskog posta bh. rukometaša koji je trajao čitavih devet i po minuta.

Izabranici Bilala Šumana novu, odnosno posljednju priliku da vrate neivjesnost u meču imali su pri rezultatu 15:17, ali nisu realizovali kontru i meč je praktično riješen.

Španija je do kraja održavala prednost koja je u finišu narasla na konačnih 25:19.

U sastavu BiH odlični su bili golmani, Burić sa deset do povrede i nakon toga Nebojša Grahovac sa 11 odbrana. Najefikasniji su bili Mirsad Terzić sa pet i Marko Panić sa četiri gola. Španiju su do pobjede vodili Vargas sa 11 odbrana, te Angel Fernandez sa pet i Aleks Dušebajev sa četiri pogotka.

4:6 Prvi put Španci idu na dva gola razlike

Odlična intervencija Burića, ali problem je napad "zmajeva"

5:6 Bh. rukometaši su se odbranili, a potom Panić nakon kontre smanjuje na gol zaostatka

5:7 Šteta. Dobro se Senjamin Burić oslobodio, ali pogađa prečku

5:8 Novi gol Španaca za tri razlike nakon 15 minuta igre

Benjamin Burić brani sedmerac, na drugoj strani Senjamin je izborio sedmerac

7:8 Prce je bio precizan sa sedam metara, a potom još jedan gol "zmajeva"

Nova sjajna odbrana Burića, pa još jedna. Golman BiH nas drži u životu u ovom trenutku, i to dok igramo sa igračem manje

8:8 Predragović je istrčao kontru i izjednačio u 23. minutu

9:9 Odlična odbrana Burića, BiH ima priliku da dođe u vođstvo. Ipak ništa od toga. Španci su u napadu

9:11 Dušebajev pogađa za dva razlike, nakon što je poništen gol BiH zbog koraka. "Zmajevi" su umjesto da iskoriste igrača više primili dva gola

9:13 Španci sa dva brza gola kažnjavaju izgubljene lopte BiH

Nebojša Grahovac zamijenio je na golu Benjamina Burića koji se povrijedio prilikom intervencije

10:13 Senjamin Burić prekida seriju 4:0 Španaca

11:14 Kraj prvog poluvremena

DRUGO POLUVRIJEME

Drugo poluvrijeme počelo je promašajem Španaca. Na golu BiH je i dalje Grahovac

Senjamin Burić je izborio sedmerac dok "zmajevi" igraju sa igračem manje.

Prce je pogodio prečku, ali je i uhvatio odbijenu loptu. BiH ipak nije uspjela da iskoristi ovaj napad.

Novi sedmerac za BiH poslije odbrane Grahovca, njegove treće

Tarabokija promašuje sedmerac, četiri minute igre u nastavku bez gola

11:15 Prvi gol u drugom poluvremenu postiže Španija

Po dva neiskorištena napada na obje strane. BiH nije postigla gol već sedam minuta

Grahovac brani zicer poslije upropaštene kontre "zmajeva"

12:16 Konačno gol BiH, poslije devet i po minuta u drugom poluvremenu. Strijelac je Panić

13:17 BiH nije zabila sa igračem više, Španija kažnjava to brzom kontrom i pogotkom

14:17 Terzić pogađa iz sedmerca

Isključen je Dušebajev, ali brzo se vraća jedan igrač tako da će španci imati jednog igrača manje

15:17 Konačno gol sa krila za BiH

Nevjerovatno šta je propustila BiH, ništa od kontranapada i gola za samo gol zaostatka, Španci su presjekli i imaju napad

16:19 Terzić smanjuje na tri razlike devet minuta prije kraja utakmice

18:21 Ponovo Terzić precizan iz sedmerca

Grahovac je odličan na golu, ali "zmajevi" imaju slabu realizaciju, ovog puta neprecizan je bio Panić

18:23 Sa dva vezana gola Španci su otišli na "plus pet", tajm aut Šumana tri i po minute prije kraja

19:25 kontra Španaca i pogodak za šest razlike