Zvezda srušila Makabi u Areni, magični Ročesti

Crveno-beli se probudili posle beskrvne igre u prvom poluvremenu i popravili skor u Evroligi na 2-2. Feldin dugo bio jedini raspoloženi igrač, potom proradili Bjelica i Ročesti.

Zvezda srušila Makabi u Areni, magični Ročesti Izvor: MN PRESS

Trio Tejlor Ročesti (22 poena), Džejms Feldin (19), Milko Bjelica (16, trojke 4/4) predvodio je regionalnog i srpskog šampiona do druge pobede u novom ciklusu Evrolige, nakon što je na poluvremenu utakmice delovalo da je preokret malo verovatan.

Makabi je imao "plus 10" i delovao mnogo sigurnije, međutim, Bjelica je u trećoj četvrtini doneo neophodnu inspiraciju u napadu, a Ročesti na maestralan način priveo meč kraju, ubacivši sedam od poslednjih devet poena crveno-belih.

Crvena zvezda - Makabi 87:84 (19:24, 20:25, 23:12, 25:23)!

Oba tima sada imaju polovičan učinak (2-2), s tim da su crveno-beli i drugi meč kod kuće dobili u neizvesnoj završnici, dok će "ponos Izraela" posle 2-0 na startu, pasti u sredinu tabele.

Idućeg četvrtka Zvezda čeka Bamberg, koji je u 3. kolu ostvario prvenac, na gostovanju Unikahi.

Poluprazna Arena (zvanično 8.230 gledalaca) nije bila dobar predznak, posebno kada se zna da je ekipi uvek potrebno vreme za adaptaciju prilikom selidbe iz manje i daleko "toplije" dvorane "Aleksandar Nikolić".

STATISTIKA

Zvezda je šutirala trojke 13/29, dok je Makabi završio na 9/24, nakon odličnih 7/13 na poluvremenu. Ofanzivnih skokova bilo je mnogo na obe strane (13:11), a srpski tim imao je duplo manje izgubljenih lopti - samo šest, naspram 12 Makabija.

Samo u par navrata su izabranici Dušana Alimpijevića u prvom poluvremenu ispoljili neophodnu agresivnost i energiju, odbrana i defanzivni skok bili su ispod evroligaškog nivoa, pa su Dešon Tomas i doskorašnji košarkaš FMP Železnika Džona Bolden nemilice rešetali koš domaćeg tima.

Tomas je trojkom u 20. minutu doneo maksimalnih 39:49 i u tim trenucima su se mnogi navijači sigurno zapitali šta će dalje biti sa ovim timom Zvezde i da li će "rasturanje" trofejnog sastava iz prošle sezone skupo koštati klub sa Malog Kalemegdana.

Tada je na scenu stupio jedan od malobrojnih igrača iz ekipe Dejana Radonjića.

Bjelica je u trećoj četvrtini šutnuo trojke 3/3, imao je minijaturu sa pet uzastopnih poena i jednom ukradenom loptom za preokret na 57:56, a potom je pogodio i za 62:61, što je crveno-belima dalo minimalno vođstvo i psihološku prednost na ulasku u poslednjih 10 minuta.

Četvrta četvrtina donela je žestoku borbu i vrhunac drame. Sedam izjednačenja, smenjivanje u vođstvu, sjajne poteze Ročestija, važne trojke Feldina i Dobrića, a na drugoj strani neumoljivu egzekuciju Tomasa i prodore prebrzog Pjera Džeksona.

Tejlor Ročesti potvrdio je majstorstvo i hladnokrvnost, prodorom za 86:84, posle kog Makabi nije iskoristio svoj poslednji napad. Tomas je promašio trojku, Jovanović bio siguran u skoku, a Lazić posle faula postavio konačan rezultat sa linije za slobodna bacanja.

CRVENA ZVEZDA: Radičević 3, Davidovac, Lazić 1 (7sk, 2as), Lazarević 3, Antić 7, Dobrić 8 (4sk), Feldin 19 (8as, 4ukr), Janković, Ročesti 22 (3sk, 5as), Lesor 6 (4sk), Jovanović 2 (4sk), Bjelica 16.

MAKABI: Tomas 28 (5sk, 2as), Rol 11 (5sk), Kejn 4, Tajus 6 (8sk), Dibartolomeo 2, Koen, Segev, Kol 4 (6as), Bolden 11 (5sk), Parahovski 4, Zosman, Džekson 14.

New look of the Crvena zvezda court ⚪️ #classy #PonosGrada #WeAreTheTeam

A post shared by KK Crvena zvezda mts (@crvenazvezdakk) on

ATMOSFERA KADA SU IGRAČI ZVEZDE IZAŠLI NA TEREN

IZ MINUTA U MINUT

40' Tomas posle 4/5 za tri poena, promašuje šut za vođstvo Makabija! Faul nad Jovanovićem posle skoka, Makabi nije u bonusu. Aut za Zvezdu na četiri sekunde do kraja... Faul nad Lazićem, sekund pre kraja kapiten "overava" pobedu - 87:84!

40' Tajus je blokirao Bjelicu, a Ročesti majstorskim prodorom doneo Zvezdi "plus dva" - 86:84! Neven Spahija je uzeo tajm-aut 15 sekundi pre kraja meča.

40' Bjelica promašuje polaganje na drugi obruč, a Pjer Džekson je prebrz za svog čuvara. Laganim prodorom donosi novo izjednačenje - 84:84! Do kraja 35 sekundi. SEDAM puta u četvrtoj četvrtini je rezultat bio nerešen!

39' Neverovatno "natpucavanje" Tomasa i Ročestija - 84:82! Promašuje Džekson... Još minut do kraja.

38' Trojka Ročestija - 80:78!!! Strpljiv i uspešan Džekson (80:80), a onda Rol faulira Feldina pri šutu van 6,75 metara. Bek Zvezde koristi dva od tri bacanja - 82:80.

37' Zvezda pokušava da trojkama "prelomi" Makabi, ali ne uspeva. Propala su dva napada... Džekson koristi bacanja - 74:76. Sumnjiv faul Tomasa na Bjelici, novi napad... Trojka Dobrića - 77:76! Ali odmah novi poeni Dešona Tomasa - 77:78.

35' Lazić je propustio šansu da izjednači, ali Feldin je postigao trojku sa istog mesta - 74:74!

34' Tomas je pogodio za 68:72, Antić trojkom vratio "dramu" - 71:72.

31' Odgovara Dešon Tomas (trojke 4/5) - 62:64.

- Najbolji strelci: Bjelica 16, Ročesti 13, Feldin 12 - Tomas 19, Bolden 11.

- Zvezda vodi posle treće četvrtine, najviše zahvaljujući Bjelici, a zatim Ročestiju i boljoj odbrani.

30' Trojka Bjelice - 62:61! Veteran šutira trojke 4/4 i ima ukupno 16 poena, od toga 13 u trećoj četvrtini.

28' Tajus promašuje, ali opet nema defanzivnog skoka i Amerikanac se ispravlja - 57:58.

27' Sjajna minijatura Milka Bjelice - trojka, ukradena lopta i polaganje, za preokret - 57:56!

25' Probudili su se i Zvezda i publika posle dva uzastopna koša Ročestija i jedne dobre timske odbrane - 52:54!

23' Džekson postiže drugu trojku (44:52), ali onda i Feldin - 47:52.

22' Mini-serija 5:0 donosi priključak - 44:49! Pogodili su Ročesti i Bjelica (za tri), a na drugoj strani Antić odigrao ključnu ulogu u odbrani.

- Zvanični podatak je da utakmicu gleda 8.230 ljudi, što znači da Arena nije puna ni 50 odsto.

- Zvezda ima više ofanzivnih skokova (8:6), ali utisak je da su gosti poentirali iz svakog "drugog" napada. Imaju 7/13 za tri poena, Zvezda 5/12.

- Strelci: Feldin 9 (4as, 3ukr), Ročesti 7, Dobrić 5, Lesor 4, Bjelica 3, Antić 3, Lazarević 3, Radičević 3, Jovanović 2 - Tomas 14 (trojke 3/3), Bolden 11 (trojke 3/6), Rol 9, Kejn 4, Parahovski 4, Džekson 3, Kol 2, Dibartolomeo 2.

20' Trojka Tomasa - 39:49! Ponovo je Makabi imao ofanzivni skok... Nakon druge serije gostiju od 13:3, kraj prvog poluvremena 39:49 (19:24, 20:25)! Zvezda ima šut iz igre 40 odsto, Makabi 58.

19' Dobrić promašuje trojku, Kejn iz "drugog" napada Makabija prolazi do obruča i poentira - 38:46! Maksimalna prednost.

19' Imali su crveno-beli i napad za vođstvo, Feldin nije uspeo da poentira iz dva pokušaja, a usledila je serija Makabija 7:2. Opet solidna prednost za goste - 38:44.

17' Lep ukršteni dvokorak Jovanovića i trojka Ročestija dovode Zvezdu na korak od preokreta - 36:37!

15' Pjer Džekson ne prašta kada ostane sam. Trojka sa "45 stepeni" - 28:35. Prethodio je nesporazum igrača Zvezde u napadu i lopta vraćena preko pola terena... Posle tajm-auta važna trojka Dobrića - 31:35!

14' Četiri poena Zvezde u jednom napadu - 28:30! Lesor je pogodio uz faul, promašio dodatno bacanje, a Ročesti pogodio sa distance posle ofanzivnog skoka Jovanovića.

13' Promašaj Antića, a onda i nesportska lična, koju je Makabi iskoristio da postigne samo jedan poen - 22:28. Konačno se "upisao" i Ročesti - 24:28.

11' Lazarević krade loptu Norisu Kolu i sa "2+1" približava Zvezdu na 22:24.

10' Tomas rešava Lazića sa niskog posta - 17:24. Dao je osam poena za četiri minuta. Feldin prolazi do obruča i na kraju prve četvrtine smanjuje na 19:24. Amerikanac je sa devet poena jedini raspoložen kod crveno-belih.

9' Na trojku Tomasa (12:19) uzvraća Pero Antić - 15:19! ... Promašaj Jovanovića pod košem, a onda nova trojka Boldena, koji šutira 3/4 iza linije 6,75 metara - 15:22!

8' Makabi već na "plus šest" - 10:16 (serija 3:13). Prvi koš iz igre postigao je Dešon Tomas.

6' Ročesti je van ritma, ali pogađa zato Feldin. Već ima sedam poena - 10:10. Bolden postiže i drugu trojku - 10:13.

6' Ročestiju za sada ne odgovara selidba u Arenu, pošto šutira 0/3 iz igre. Makabi serijom od 7:0 pravi preokret - 7:10. Bolden je postigao trojku.

4' Trojka Bjelice i ulaz Feldina za vođstvo 7:3.

2' Rezultat je 2:2, ali glavni utisak su dva ofanzivna skoka Branka Lazića i dve lične greške opasnog šutera Pjera Džeksona, koje je izborio takođe Lazić.

- Startne petorke: Ročesti, Feldin, Lazić, Bjelica, Lesor - Dibartolomeo, Džekson, Rol, Bolden, Parahovski.

- Glavni sudija je čuveni Italijan Luiđi Lamonika, a pomagaće mu Španac Karlos Peruga i Nemica Ana Panter.

Iako su drastično promenili i ekipe i stručne štabove, večerašnji rivali dobro se poznaju. U poslednje četiri godine odigrali su šest međusobnih utakmica.

Ovog leta, na klupu "Ponosa Izraela" seo je hrvatski stručnjak Neven Spahija, koji je u razgovoru za MONDO govorio i o svom sastavu i o crveno-belima. Sa druge strane, šef struke domaćih Dušan Alimpijević izjavio je da njegov tim ne sme da razmišlja o umoru posle tri odigrane utakmice od prošlog petka (Barselona, Cedevita, Himki).

Šampion Srbije i regiona ulazi u ovaj meč sa skorom 1-2, a šestostruki prvak Evrope istrčava na parket sa 2-1. Definitivno je da među domaćima neće biti povređeni Nemanja Dangubić, koji "vuče" isti problem još od 8. oktobra i gostovanja Olimpiji, pa iz istog razloga propušta i šestu "vezanu" utakmicu.

Utakmica počinje u 19 časova i "otvoriće" 4. kolo Evrolige, a ovog četvrtka biće odigrane još tri utakmice: Žalgiris - Real (19), Olimpijakos - Himki 20.15, Armani - Barselona 21.