Mornar nastavio seriju u Laktašima

Košarkaši Mornara sa ubjedljivih 93:79 savladali Igokeu u Laktašima i učvrstili se na četvrtom mjestu tabele.

ABA: Igokea – Mornar 79:93 Izvor: MONDO/Goran Arbutina

Košarkaši Igokee upisali su 12. poraz u sezoni poslije slabe partije u meču protiv Mornara odigranom u nedjelju u Laktašima.

Gosti iz Bara predvođeni Derekom Nidamom koji je postigao 26 poena, od čega 18 u drugom poluvremenu, zasluženo su došli do trijumfa 93:79 i produžili pobjednički niz na sedam trijumfa.

Ekipa Mihaila Pavićevića sada je gotovo siguran učesnik plej-ofa sa 12 pobjeda i sedam poraza, dok Igokea ima obrnut skot od sedam pobjeda i 12 poraza.

IGOKEA - MORNAR 79:93 (20:19, 17:28, 22:20, 20:26)

Trener Igokee Dragan Bajić na ovom meču pružio je značajniju minutažu Biliju Prestonu, ali dvadesetogodišnji Amerikanac koji se opisuje kao veliki NBA potencijal, uprkos tome što je postigao 11 poena i imao šest skokova nije pružio očekivanu partiju.

Preston je imao šut 4/15 iz igre, meč je minut prije kraja napustio zbog pet ličnig grešaka, a ostaće upamćena i blokada koju je primio od Lukovića sredinom treće četvrtine.

Upravo je Luković uz Nidama bio jedan od ključnih pojedinaca u ekipi Mornara i zvaršio je meč sa 16 poena. Nekadašnji centar Partizana imao je nekoliko važnih skokova u napadu, a onda i lijepih zakucavanja kojim je održavao ritam koji je ipak diktirao Derek Nidam.

Bek Mornara je, međutim, bio pomalo rezervisan u prvom poluvremenu u kojem je Igokea imala dobrih trenutaka poput mini-serije 4:0 kojom je stigla do  32;30, ali je nakon tajm-auta Pavićevića ekipa iz Bara stigla do osjetnije prednosti. Zakucavanjem Reli Rosa Mornar je napravio seriju 8:0 za pristojnih 38:32, da bi solo dionicom Lukovića u finišu prvog poluvremena otišao na odmor sa deset poena prednosti.

Uslijedio je nevjerovaton povratak Igokee koja je na početku treće četvrtine napravila seriju 12:0 i stigla do vođstva 49:47, međutim, Mornar je vrlo brzo povratio poljuljano samopouzdanje.

Sve vrijeme bili su gosti na šest do osam poena prednosti, a posljednja prilika da se nešto više učini propala je na bizaran način. Imala je Igokea napada na 66:73, Rajnhart se dobro otvorio, ali se tu nekako našao sudija i Amerikanac je završio na podu, a Igokea nekoliko sekundi poslije toga umjesto na "minus pet" završila je na "minus devet".

Nidam je pogodio trojku za 79:69 i Igokea se ponovo našla u problemu.

Bek Mornara nekoliko trenutaka kasnije novom trojkom vratio je "plus devet" poslije zakucavanja Rikića, da bi Mićović trojkom za 87:76 definitivno otklonio sve dileme. Ovaj dvojac postigao je posljednje poena na meču za ubjedljivu pobjedu 93:79 kojom je Mornar napravio ogroman korak ka plej-ofu.

Pored Nidama koji je završio meč sa 26 poena odličan je bio i Luković sa 16, te Vranješ sa 13 poena. u porazu Igokee Rikić je pružio odličnu partiju, postigao je 20 poena, a dva poena manje upisao je Rajnhart.

TOK MEČA:

79:93 Sve je gotovo nakon polaganja Nidama, a potom i zakucavanja Mićovića

79:89 Preston je iskoristio jedno slobodno bacanje, a onda minut i deset sekundi prije kraja završio meč svojom petom ličnom greškom

76:87 Mićović pogađa trojku na 2:20 prije kraja i možda rješava pitanje pobjednika

76:84 Rajnhart pogađa iz okreta poslije zakucavanja Lukovića na drugoj strani

73:82 Nova trojka Nidama, najboljeg pojedinca na ovom meču

73:79 Rikić drži priključak, njegovo odlično zakucavanje

69:79 Dvije trojke gostiju i ponovo Mornar ima dvocifrenu prednost, a Nidam je stigao do učinka od 21 poena

66:73 Igokea je imala priliku da smanji prednost gostiju, ali je upropašten napad nakon bizarne situacije. Rajnhart jse odlično otvarao, ali se sapleo o sudiju Radojkovića i lopta namijenjena njemu je otišla u aut.

64:73 Rajnhart na drugi obruč za svoj 16 poen

62:71 Ljubičić je zaradio tehničku jer je pokušao da iznudi faul u napad. U nastavku Pavić se nije usudio da šutira trojku iako je bio potpuno sam. Umjesto toga išao je na prodor i promašio "flouter"

62:70 Ljubičić uzvraća trojkom

59:70 Nidam pogađa novu trojku za maksimalnih 11 poena razlike

Kraj treće četvrtine

59:67 Pokušao je Bajić zonskom odbranom da izbaci ekipu Mornara iz ritma, međutim, Nidam pogađa trojku

57:64 Preston je napravio svoj četvrti faul. Pavić oba puta precizan

55:62 Vranješ pogađa oba bacanja poslije tajm-auta Bajića

55:60 Propustila je Igokea priliku da izjednači, a Nidam je to kaznio trojkom za pet poena prednosti.

55:57 Jevtović pogađa sa poludistance, nakon odlične blokade lukovića nad Prestonom

51:53 Reli Ros postiže petu trojku za Mornar. Ukupno sedam njegovih poena

51:48 Mićović sa slobodnog bacanja prekida seriju Igokee, Rikić uzvraća zakucavanjem na drugoj strani

49:47 NOVA TROJKA ARTISA! Serija domaćih 12:0.

46:47 Igokea je na samo poen zaostatka! Rikić je položio u reketu, a potom Artis pogodio trojku

41:47 Artis i Rikić otvaraju koševima treći period i smanjuju prednost Mornara

Izvor: MONDO/Goran Arbutina

Kraj druge četvrtine.

Sitnim faulovima košarkaši Mornara sjekli su napad Igokee koja nije uspjela da u posljednjih 1,3 sekunde uputi šut ka košu.

37:47Pet sekundi prije kraja prvog poluvremena Mornar je poenima Lukovića sa penala stigao do dvocifrene prednosti. Trener Igokee zvao je tajm-aut, njegova ekipa treba brzu realizaciju.

37:45 Maksimalnih "plus osam" za Mornar nakon ofanzivnog skoka i poena Lukovića

37:43 Vranješ trojkom odgovara na trojku Rajnharta

32:38 Sjajno zakucavanje Reli Rosa!

32:36 Minut odmora koristio je gostima iz Bara koji serijom 6:0 stiže do četiri poena prednosti. Tajm-aut Dragana Bajića

32:30 Mini-serija Igokee natjerala je trenera gostiju Mihaila Pavićevića da zove tajm-aut. Odličnu utakmicu igra Robert Rikić. Centar Igokee postigao je deset poena i upisao sedam skokova.

28:30 Revanširao mu se Luković, alej-upom na dodavanje Vranješa

28:28 Odlično zakucavanje Rikića, nakon poena Reli Rosa za goste.

26:26 Reli Ros promašio je oba slobodna bacanja, a Rikić skinuo loptu sa obruča.

22:24 Drugu četvrtinu otvorio je poenima Rajnhart, ali su uzvratili Barani preko Vujoševića, a onda i Pavića koji pogađa trojku sa devet metara

Kraj prve četvrtine

20:19 Igokea odlazi na odmor sa minimalnom prednošću poslije serije solobodnih bacanja i dobre reakcije Jevtovića. Centar domaćih prvo je pogodio jedno od dva slobodna bacanja, a zatim u sljedećem napadu promašio oba penala, ali je uhvatio loptu i pogodio sa poludistance.

17:19 Nova promjena vođstva. Vukota Pavić trojkom dovodi Mornar na "plus dva".

17:15 Rajnhart je pogodio i iskupio se za izgubljenu loptu u prethodnom napadu. Inače bila je to već peta izgubljena lopta Igokee na ovom meču.

13:15 Vranješ sa vezanih pet poena, prvo solo prodorom, a onda i trojkom vraća prednost gostima.

10:10 Serija promašaja na obje strane. Prvo je Preston iskomplikovao situaciju Rikiću, koji pravi faul u napadu, a potom Reli-Ros pogađa, međutimnakon isteka napada

8:8 Barani su imali "plus četiri", ali Igokea vraća egal

4:4 Rikić izjednačava sa poludistance poslije mini-serije Nidama

2:0 Rajnhart postiže prve poene na utakmici sa slobodnih bacanja

Potencijalni problem za Igokeu već nakon samo minut i po igre. Suspertalentovani američki tinejdžer  Bili Preston zaradio je dvije lične greške.

Počeo je meč u Laktašima, i to prilično nervozno. Obje ekipe promašile su po dva napada.