"Triler" u Beču, Srbija srećno do pobede!

Austrija umalo šokirala svetskog i olimpijskog vicešampiona...

"Triler" u Beču, Srbija srećno do pobede! Izvor: MN PRESS

Sve je dobro, što se dobro završi!

Reprezentacija Srbije izbegla je poraz od Austrije uz mnogo sreće i jedan neverovatan koš, trojku Alekse Avramovića 22 sekunde pre kraja.

Na drugoj strani su šuteve za trijumf u poslednjim trenucima promašili nezadrživi centar Rašid Mahalbašić i plejmejker Benedikt Danjek.

"Orlovi" su od 12. minuta veći deo meča proveli u deficitu. U 24. minutu gubili su 55:43, a tri minuta pre kraja 81:75, ali su u Švehatu kraj Beča ipak stigli do treće pobede u kvalifikacijama za Svetski kup u Kini 2019.

Austrija (skor 0-4) - Srbija (3-1) 81:82 (25:20, 18:21, 20:25, 18:16)!

Ova utakmica bila je slika i prilika onoga što je selektor Aleksandar Đorđević najavio još letos, da će se trećerazrednim reprezentacijama pružiti prilika da pobeđuju tradicionalne košarkaške sile, koje u novembarskom i februarskom terminu ne mogu da računaju na igrače evroligaških i NBA timova.

Samo 48 sati posle poraza od Nemačke u Frankfurtu, "orlovi" dugo nisu mogli da energetski odgovore igračima Austrije. Katastrofalno su branili reket i opet izgubili mnogo lopti - 18.

Pokrenuo ih je Stefan Birčević - jedini osvajač medalja sa SP 2014, OI 2016. i EP 2017. u aktuelnom sastavu - koji je nakon pomenutih 55:43 "vezao" dve trojke i doneo priključak.

Probudili su se onda Avramović i Stevan Jelovac, pa je Srbija serijom od 11:0 prešla u vođstvo (58:60).

Početkom četvrte četvrtine dva puta smo bili na "plus pet" (63:68 Avramović, 66:71 Jelovac), ali onda su na površinu isplivale stare boljke i domaćin je serijom 7:0 opet počeo ozbiljno da preti.

Kada je Mahalbašić u 37. minutu povisio na 81:75, bilo je jasno da je đavo odneo šalu. Morao je Birčević da pogodi još jednu zlata vrednu trojku (81:78), ali je Miroslav Raduljica (drugi meč zaredom u problemu zbog ličnih grešaka) promašio zakucavanje, a Avramović polaganje levom rukom.

Pri rezultatu 81:79, četrdesetak sekundi pre kraja, "orlovi" su dobro odigrali ključnu odbranu i krenuli u napad u kome je postizanje koša bilo imperativ. Avramović je prepustio odgovornost Pauniću, ovaj je krenuo u reket, zamalo izgubio loptu, pa je - nemajući kud - vratio Avramoviću iza linije za tri poena.

Plejmejker italijanskog Varezea je - i on nemajući drugog rešenja - šutnuo trojku sa visokim lukom i pogodio!

Mahalbašić je zatim imao otvorenu trojku da šokira Srbiju, ali je posle učinka 11/16 za dva poena, promašio svoj jedini šut za tri. Danjek je uhvatio loptu, međutim, ni njemu nije bilo suđeno da postane heroj.

Ranije u nedelju je Nemačka trijumfom u Tbilisiju popravila skor na 4-0.

Nemci 29. juna dočekuju Austriju, a Srbija gostuje Gruziji (1-3) i moraće da pobedi da bi 2. jula protiv "pancera" na domaćem parketu imala šansu da zauzme prvo mesto u grupi.

U drugu fazu idu tri najbolje selekcije, s tim da se prenose rezultati međusobnih mečeva.

AUSTRIJA: Šrajner 9 (7as), Murati 10 (3sk, 4as), Ogunsipe 6, Radoš 10, Mahalbašić 22 (9sk, 3as, 6izg), Danjek 3, Koh 6, Klepejš 6 (4as), Guti, Duvier 9 (5sk), Novas Mateo.

SRBIJA: Tepić 2 (4sk, 3as), Simonović 8 (5sk), Jelovac 21 (4sk), Paunić 5 (3as), Lešić, Avramović 13 (5as), Raduljica 16 (3sk, 3izg), Birčević 15 (trojke 3/3, 3as), Jaramaz, Đoković, Gagić 2, Peno.

IZ MINUTA U MINUT

- POBEDA, 81:82! Mahalbašić je promašio otvorenu trojku, a Danjek "flouter" posle skoka u napadu.

40' Trojka Avramovića - 81:82! Kakva sreća... Asistirao je Paunić, koji je krenuo na ulaz, pa umalo izgubio loptu... Još 22 sekunde.

40' Dobra odbrana "orlova", Austriji je istekao napad. Još 43 sekunde.

39' Avramović "probija", Raduljica promašuje čisto zakucavanje, ali nema ni trojke Duvijea... Avramović prodire i promašuje. Još minut do kraja.

38' Birčević nas opet trojkom vraća u život - 81:78! Iskupio se za izgubljenu loptu posle koje smo pali na "minus šest"... Promašuje domaćin... Raduljica pogađa jedno bacanje (81:79), Klepejš pravi faul u napadu, dobra kretnja Jelovca.

37' Dva promašena bacanja, pa četiri uzastopna poena Mahalbašića - 81:75!

36' Propust naših u skoku, Koh koristi poklon 77:75. Promašaj Đokovića... Dva promašaja Austrijanaca, kontra "orlova", Simonoviću faul u napadu?!

35' Paunić promašuje trojku, Radoš pravi faul pri zagrađivanju i odlazi na klupu, a vraća se Mahalbašić. Jelovac - 75:75.

34' Izgubljena lopta Avramovića, dobar "rol" Mahalbašića i lak koš, iz drugog pokušaja - 73:71. Serija Austrije 7:0, tajm-aut Đorđević. Selektor traži da se promeni odbrana na Mahalbašiću, ali centar Austrije ostao je na klupi...

33' Nerešeno - 71:71. Koš i blokada Mahalbašića (na Avramoviću), trojka Danjeka.

32' Na trojku Šrajnera, uzvraća Jelovac - 66:71!

31' Koraci, pa u sledećem napadu poeni Avramovića - 63:68.

- "Orlovi" su u trećoj deonici izgubili više lopti (osam) nego za celo prvo poluvreme, ali najvažnije je da su preokrenuli rezultat nakon 12 poena zaostatka (55:43).

- Strelci: Mahalbašić 14, Radoš 10, Murati 10, Duvije 7 -  Raduljica 15, Jelovac 14, Birčević 12, Simonović 8, Avramović 8.

30' Paunić tera Klepejša da izgubi loptu, a Jelovac iz četvrtog pokušaja pogađa prvu trojku - 61:66! Kraj treće četvrtine.

28' Avramović za Jelovca - 58:60! Serija 11:0! Mahalbašić zaustavlja ovaj veliki nalet - 60:60.

27' Čvrsta odbrana "orlova", iz koje proističu serija 9:0 i izjednačenje - 58:58! Pogodili su Birčević pod košem i Avramović posle skoka u napadu.

27' Pet uzastopnih bacanja "orlova" posle faula Klepejša i tehničke Radoša - 58:54.

26' Faul Raduljice u napadu, četvrti.

25' Trojka Birčevića, preko ruke, pa još jedna, otvorena - 55:49! Uzvraća Klepejš - 58:49.

24' Gubi loptu i Đoković. Četvrta greška "orlova" za tri minuta, posle sedam u prvom poluvremenu... Birčević je na "petici" preuzeo Mahalbašića, što je u prvoj odbrani urodilo plodom. Raduljica zakucava - 52:43... a Paunić faulira Šrajnera, koji poentira i pogađa dodatno bacanje - 55:43.

23' Treća uzastopna izgubljena lopta srpske reprezentacije. Faul u napadu Austrijanaca, ali onda i Đokovića, dok se otvarao da primi dodavanje iz auta. Promašaj Raduljice iz reketa. Mahalbašić poluhorogom preko Raduljice donosi maksimalnih 52:41!

22' Jedna trojka i dva laka koša, primljena posle izgubljenih lopti - 50:41. I treći put "orlovi" očajno počinju četvrtinu. Serija 7:0.

- Austrija na 70, Srbija na 68 odsto šuta za dva poena. U trojkama mnogo bolji domaćin - 4/13, dok su "orlovi" (1/7) prvu ubacili tek u 20. minutu. Skokovi 16:15, asistencije 14:9, izgubljene lopte 7:6.

- Strelci: Radoš 10, Mahalbašić 8, Murati 8, Duvije 7, Koh 4, Šrajner 3 (5as), Ogunsipe 3 - Raduljica 13, Simonović 7, Jelovac 7, Paunić 5, Avramović 3, Birčević 2, Gagić 2, Tepić 2.

20' Prodor Tepića, greška Austrijanaca i trojka Simonovića! Sekvenca kojom su "orlovi" prišli na 43:41! Uz promašeno polaganje na drugoj strani, to je i konačan rezultat poluvremena. U 17. minutu bilo je 41:31, tako da se Srbija izvukla iz velikog problema.

18' Pogađa Jelovac na isteku napada - 41:33. Iskusni krilni centar uspeva da iznudi faul u napadu Mahalbašića, dok Avramović konačno stiže do prvih poena - 41:35.

17' Trojka Duvijea - 39:31! Peno koristi prostor za solo akciju, ali dobija blokadu. Raduljici sviran treći faul, što znači da se našao u istom problemu kao protiv Nemačke. Austrija opet na "plus 10" - 41:31.

16' Novi pogodak Paunića, sada uz faul i dodatno bacanje (36:31), potom posle dobre odbrane ne koristimo kontru...

15' Opet jednostavna akcija i pas pod koš, gde Jozo Radoš donosi domaćinu "plus 10" - 34:24! Seriju 12:0 prekida Paunić solo akcijom - 34:26.

14' Tepić promašuje trojku, Mahalbašić kažnjava kašnjenje u rotaciji odbrane - 29:24. Dobio je šansu Aleksa Avramović, ali nije se dobro uveo u igru. Promašio je trojku i faulirao Muratija, koji akcijom "2+1" povećava na 32:24!

13' Trojka Šrajnera - 27:24.

12' Mini-serija Austrije 4:0, za preokret na 22:21. Prvi koš primljen je posle ofanzivnog skoka, a drugi iz "ali-up" akcije, nakon što je Tepić izgubio loptu. Uzvraća Jelovac, poluhorogom uz dodatno bacanje - 22:24.

- Na kraju prve četvrtine 18:21, uz 11 poena Raduljice i četiri Simonovića. Pokušali su naši igrači da trojkama steknu opipljivije vođstvo, ali neprecizni su bili Jelovac i Jaramaz. S obzirom na početnih 9:2, ovih "plus tri" su dobra osnova za nastavak utakmice.

8' Raduljica već dvocifren, nanizao je 11 poena i akcijom "2+1" doneo minimalnu prednost - 16:17.

6' "Orlovi" brzo uspostavljaju ravnotežu, na krilima Raduljice i Simonovića - 12:12! Odmah i prvo vođstvo Srbije, opet je pogodio Raduljica (osam poena) - 12:14.

3' Austrija je furiozno krenula - 9:2, uz pet poena Muratija i četiri Mahalbašića.