Fener stao u Moskvi!

Pobednički niz Fenerbahčea prekinut u Rusiji, na parketu Himkija. Iako Šved nije igrao!

Himki - Fenerbahče 84:78 Evroliga Izvor: MN PRESS

Fenerbahče je doživeo prvi poraz posle 12. pobeda u nizu!

Posle 45 minuta košarke, ekipa Željka Obradovića pala je u Podmoskovlju i prvi put izgubila 25. oktobra:

Himki - Fenerbahče 84:78 (13:23, 25:18, 19:13, 15:18, 12:6)

Bio je to jedan od najdramatičnijih mečeva sezone, u kojem je domaćin pobedio i bez pomoći svog najboljeg igrača, Alekseja Šveda.

Kapiten gostiju Melih Mahmutoglu ubacio je za četiri četvrtine 18 poena, uz samo jedan promašaj za tri (4/5) i zajedno sa Janom Veselim umalo je doveo evroligaškog lidera do još jedne pobede.

Međutim, posle uzastopnih promašaja Nikole Kalinića i Kostasa Slukasa, Stefan Marković je u pretposlednjem minutu svojom trećom trojkom (3/3) izjednačio na 66:66 i uveo meč u penal završnicu, u kojoj je umalo postao tragičar.

Tačno 17 sekundi pre kraja, pri rezultatu 72:71, bivši reprezentativac Srbije preuzeo je loptu, iznudio faul i promašio dva slobodna bacanja. Fener je tako stekao šansu da pobedi, ali je Luiđi Datome promašio posle prodora, a Nikolo Meli je uhvatio ofanzivni skok i iznudio prekršaj pri šutu.

Italijan je sekund pre kraja četvrtine stao na liniju penala i pogodio samo jedan šut, čime je meč uveo u produžetak, u kojem je Himki stekao, pa odbranio prednost.

U dodatnom periodu važne pogotke postigli su Entoni Gil i Toni Kroker, a Džordan Miki je u 44. minutu postavio nedostižnu prednost 80:74, koju Fener nije uspeo da stigne ili smanji, uglavnom promašujući šuteve iz daljine.

Ekipa Jorgosa Barcokasa je važnim trijumfom povećala svoje samopouzdanje i još aktivnije ušla u borbu za plasman u Top 8. Sa druge strane, Fener će i posle drugog neuspeha u sezoni ostati na prvom mestu do sledećeg kola.

HIMKI: Bost 12, Kroker 10, Vjalcev 2, Grin 9, Zajcev, Marković 13 (3/3 za tri, 7 sk), Monija, Gil 12 (7 sk), Zubkov 3, Dženkins 9, Tomas 5, Miki 9 (5 sk, 4 as).

FENERBAHČE: Grin, Meli 9, Mahmutoglu 18 (4/7 za tri), Kalinić 5 (1/5 za tri), Slukas 11, Gudurić 6 (5 as), Veseli 17 (4 sk, 5 as, 5 izg), Guler, Dikson 6, Duverioglu 2, Datome 2, Lovernj 2.

Armani - Barselona 20.45

Tabela: Fenerbahče 15-2, Real 13-3, CSKA 12-4, Efes 11-6, Olimpijakos 10-6, Barselona 9-7, Armani 8-8, Bajern 8-8, Baskonija 7-9, Panatinaikos 7-9, Žalgiris 7-10, Himki 7-10, Gran Kanarija 6-10, Makabi 5-11, Budućnost 3-13, Darušafaka 2-14.